خون شهید سلیمانی و مدافعان حرم به‌ آزادی قدس می‌انجامد

سردار رحیم صفوی در مراسم پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت گفت: خون شهدای دفاع مقدس به آزادی کربلا انجامید و خون شهدای مدافع حرم و حاج قاسم سلیمانی به آزادی قدس می‌انجامد.

به گزارش خبرنگار مهر،‌ مراسم نهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و رونمایی از تقریظ رهبر انقلاب حضرت‌ آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «مربع‌های قرمز» شامل خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا از سال‌های دفاع مقدس، شامگاه شنبه ۲۹ شهریور در قطعه شهدای گمنام بهشت زهرای تهران برگزار شد.

در ابتدای این‌برنامه، ایمان عطار زاده معاون هماهنگی موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی به توضیحاتی درباره فعالیت‌های موسسه انقلاب اسلامی در زمینه حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و سپس کتاب «مربع‌های قرمز» پرداخت.

«مربع‌های قرمز» خاطرات جوانی و دوران رزمندگی سردار حاج حسین یکتا در سال‌های دفاع مقدس است که توسط انتشارات شهید کاظمی چاپ و به‌تازگی به چاپ دوازدهم رسیده است.

گنج‌های جنگ میراث و تاریخ شفاهی یک‌کشور هستند

مریم عرفانیان نویسنده کتاب مذکور در این‌مراسم گفت: سالیانی نه‌چندان دور جوانانی در جبهه‌ها حضور داشتند که هنوز هم پشت خاکریزها سنگر گرفته‌اند و حالا غبار پیری موهایشان را سفید کرده است. این‌جوانان گنج‌های با ارزش از دست‌دادنی‌ای دارند که اگر دیر بجنبیم، از دست می‌روند. این‌گنج‌ها هم متعلق به یک فرد نیستند و تاریخ شفاهی یک کشور هستند. این‌گنج‌ها دربرگیرنده خاطرات همان جوانان هستند و تا به ثبت نرسند، این‌جوانان و رزمندگان، جنگ خود را به پایان نرسانده‌اند.

وی افزود:‌ سرعت گذر ایام بسیار زیاد است و تاریخ شفاهی، میراثی است که برای نسل‌های بعد می‌ماند. چه تند و بی‌رحمانه می‌گذرند این‌روزهای پس از آتش! وظیفه ما در چنین‌شرایطی، ثبت و ضبط خاطرات رزمندگان دفاع مقدس است که دیده‌ها و شنیده‌هایشان هر روز بیشتر رنگ فراموشی می‌گیرند. این‌خاطرات باید، پیش از آن‌که انگشت حسرت به دندان بگزیم، باید ثبت شوند.

پیش از سخنرانی عرفانیان، محمدمهدی رسولی مداح جوان اهل‌بیت به خواندن مراثی ابتدای ماه صفر پرداخت.

حاج حسین یکتا راوی خاطرات کتاب «مربع‌های قرمز» هم در ادامه این‌مراسم گفت: آیت الله احمدی میانه‌جی این‌انقلاب تعزیه‌خوانی قبل ظهور است. ببینید چه نقشی دارید بازی می‌کنید! واقعا امروز جای چنین اساتیدی بین جوان‌ها خالی است. ایشان همه‌جا مراقب و مواظب ما بود. آن‌ایامی که در جنگ و جبهه و مسجد محله فعالیت می‌کردیم، خیلی زحمت ما را کشیدند. جا داشت همه رفقایی که فرماندهی ما را در لشگر ۱۷ داشتند، به‌ویژه شهید زین‌الدین این‌جا می‌بودند و صحبت می‌کردند ولی قرعه به نام من افتاد.

وی افزود: «مربع‌های قرمز» یاد و خاطره ۷۲ شهید را که همگی کنار هم بودیم شامل می‌شود. لشگر ۱۷ در عملیات کربلای ۱، پاتک‌های سخت کارخانه نمک، نبرد تن و تانک عملیات بدر، در روز جنگیدن و تمرین جنگ روزانه توسط شهید زین‌الدین در عملیات خیبر، عبور یک و روز نیم از کانیمانگا، تنگه پنجوین و هرگوشه‌ای از ورقات رزم و حماسه بچه‌های لشگر ۱۷ را که رقم بزنیم، کتاب‌های «مربع‌های قرمز» زیادی خواهد شد. هرکه از دستش برمی‌آید، بنویسد. چون اگر ننویسید، می‌نویسند و جور دیگری می‌نویسند.

از خاطرات شهدا، محسن‌حججی‌ها درست شدند. از خاطرات شهدا، مدافعان حرم درست شدند و این چیز کمی نیست. این‌ها همان چراغ‌های هدایت هستند؛ همان ستاره‌ها و چراغ‌های راهی که به قول مقام معظم رهبری می‌شود با آن‌ها راه را پیدا کردهرچه از جنگ و شهدا بنویسیم کم است

این راوی دفاع مقدس در ادامه گفت: جوانان ما، دختران ما و پسران ما منتظر شنیدن هستند. به این خاطر هرچه بگوییم و هرچه بنویسیم و هرچه روایت کنیم، باز هم کم است. تاکید حضرت آقا هم به همین‌دلیل است. دیدیم که از خاطرات شهدا، محسن‌حججی‌ها درست شدند. از خاطرات شهدا، مدافعان حرم درست شدند و این چیز کمی نیست. این‌ها همان چراغ‌های هدایت هستند؛ همان ستاره‌ها و چراغ‌های راهی که به قول مقام معظم رهبری می‌شود با آن‌ها راه را پیدا کرد.

یکتا گفت:‌ ناشر کتاب، انتشارات شهید کاظمی است و صحبت حاج احمد کاظمی شد. بگذارید خاطره‌ای بگویم. من اعتقاد دارم نشر شهید کاظمی به‌طور مستقیم توسط روح شهید حاج احمد کاظمی اداره می‌شود. با آقا مرتضی صفا خدمت آقا رحیم صفوی رسیدیم. آقای حجازی به آقارحیم تلفن کردند و خبر سقوط هواپیمای احمد را دادند. به‌سرعت به آقای باقرزاده فرمانده کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح زنگ زدم و خبر را دادم. ایشان گفت پیش از ظهر قیلوله‌ای داشته و احمد را خواب دیده که احمد در آن خواب گفته فلانی وقتی ما شهید شدیم، تشت بزرگی را به ما نشان دادند و به‌اندازه آن تشت، از ما گریه بر امام حسین (ع) گرفتند، بعد گذاشتند بالا برویم.

وی در پایان گفت: امیدوارم پایان کارمان شهادت باشد. فردی به حاج قاسم سلیمانی گفته بود حاج قاسم دعای خوبی برایم بکن! دعای عاقبت به خیری بکن! حاج قاسم گفته بود از این‌دعا، بالاتر هم داریم. آن‌فرد پرسید چه دعایی؟ که حاج‌قاسم گفت دعای شهادت. آن‌فرد گفت اگر شهید بشوم، عاقبت به خیر می‌شوم! و حاج‌قاسم گفت بله ولی اگر عاقبت به‌خیر هم بشوی، معلوم نیست شهید بشوی!

سردار رحیم صفوی دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری سخنران در بخش بعدی این‌مراسم گفت: در این‌مکان که نشسته‌ایم و سخن می‌گوییم، بیش از ۳۴ هزار شهید دفن شده که بیش از ۴ هزار نفر از آن‌ها گمنام هستند و ۵۰۰ نفر هم شهدای مدافع حرم هستند که ۲۵۰ نفر از آن‌ها هم گمنام‌اند. این‌بهشت زهرا حدود ۵۰ سال از عمرش می‌گذرد و یک و نیم میلیون نفر در آن مدفون شده‌اند. در جوار این‌بهشت‌ زهرا مقبره حضرت امام (ره) و بزرگان انقلاب اسلامی مانند شهید بهشتی، باهنر و رجایی عزیز هست. شاید به برکت و عظمت این‌شهیدان، یکی از درهای بهشت از این‌جا باز شود.

وی افزود: موضوع صحبت پاسداست ادبیات جهاد و مقاومت و تقریظ امام خامنه‌ای عزیز بر کتاب «مربع‌های قرمز» است. «مرا عهدی است با یاران که تا جان در بدن دارم/ وفاداران کویش را چو جان خویشتن دارم.» ما با شهدا و امام خمینی و رهبرمان آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای، عهد و پیمان بسته‌ایم که تا به آخر در دفاع از انقلاب اسلامی و کشور عزیزمان ایران، در دفاع از مظلومان جهان، سر از پا نشناسیم و همواره روحیه جهادی و مجاهدت در راه خدا داشته باشیم.

نهضت خاطره‌گویی و رمان‌نویسی دفاع مقدس مهم‌ترین سازه تولید قدرت نرم است

شهیدان دفاع مقدس راه کربلا را باز کردند و شهیدان مدافع حرم، راه قدس را باز کردند. و خون شهدای مدافع حرم و حاج قاسم سلیمانی به آزادی قدس خواهد انجامید. توصیه من به همرزمان و هم‌سن‌وسالان من در ارتش و سپاه که توفیق شهادت نصیب‌شان نشده، این است که با پیوستن به نهضت خاطره‌نویسی و کتاب‌نویسی، حقایق غیرقابل تصوری را که برای برخی از جوانان که از فضای جنگ دور بوده‌اند، قابل تصور کننداین‌فرمانده سپاه پاسداران در ادامه گفت: نهضت خاطره‌گویی و رمان‌نویسی دفاع مقدس، مهم‌ترین سازه تولید قدرت نرم و توسعه مکتب مقاومت برای ایران و مظلومان جهان است. دو روز دیگر که چهلمین سالگرد تجاوز رژیم صدام به ایران اسلامی است، ما چگونه می‌توانیم برای بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشورمان که زیر ۴۰ سال سن دارند، که نه جنگ را دیده‌اند نه انقلاب را، از مصیبت‌های جنگ و حماسه‌های فرزندان قهرمان این‌ملت در ارتش و بسیج و سپاه و جهاد سازندگی بگوییم و حماسه را به نسل بعدی منتقل کنیم؟ چگونه می‌توانیم ایثار و شهادت بیش از ۲۰۰ هزار شهید و ۳۰۰ هزار جانبار و بیش از ۴۰ هزار آزاده را، صبر و تحمل مادران و همسران شهدا و آزادگان را منتقل کنیم؟ ارزش کار ۲ میلیون نفری را که داوطلبانه به جبهه‌ها آمدند و پیروزی‌های بزرگ آفریدند، چگونه قابل انتقال است؟ کشف روحیات و ارزش‌های دفاع مقدس و انسان‌های مطلوب خدا در همین‌نوشته‌ها و کتاب‌هاست؛ و آن‌چه که درباره حماسه کربلای ایران باشد.

رحیم صفوی گفت: شهیدان دفاع مقدس راه کربلا را باز کردند و شهیدان مدافع حرم، راه قدس را باز کردند. و خون شهدای مدافع حرم و حاج قاسم سلیمانی به آزادی قدس خواهد انجامید. توصیه من به همرزمان و هم‌سن‌وسالان من در ارتش و سپاه که توفیق شهادت نصیب‌شان نشده، این است که با پیوستن به نهضت خاطره‌نویسی و کتاب‌نویسی، حقایق غیرقابل تصوری را که برای برخی از جوانان که از فضای جنگ دور بوده‌اند، قابل تصور کنند. خود من ۵ سال است که مشغول روایت هستم و خاطراتم را می‌گویم و منتشر می‌شوند. خواهشی که دارم این است که دوستانم این‌کار را به‌عنوان یک‌رسالت بپذیرند. ما باید این ‌حماسه‌ها را نه تنها به نسل بعدی خودمان بلکه دیگر ملت‌ها منتقل کنیم. برای این‌کار به نویسندگان با ذوق و متبحر داریم. همچنین به راویان صادق و امانت‌داری مثل حاج‌ حسین یکتا داریم.

دستیار و مشاور عالی مقام معظم رهبری افزود: امیدوارم نفوذ کلام صادقانه نویسندگان و راویان، نقش همه دست‌اندرکاران و ایثارگران دفاع مقدس را مشخص کند. مگر می‌شد بدون ایثار و فداکاری مادران و همسران شهدا، ۸ سال در جبهه جنگید؟ این هم یکی از گوشه‌های دفاع مقدس است که باید به‌درستی منتقل شود.

وی در ادامه به بیان خاطره‌ای از حضور رهبر انقلاب در دفاع مقدس پرداخت و گفت: حضرت آقا در سال‌های جنگ فرزندان خود را به جبهه می‌فرستادند. ایشان آن‌زمان رئیس‌جمهور بودند. کدام رئیس‌جمهور دنیا را دیده‌اید که فرزندانش را به منطقه نبرد و خطر بفرستد؟ من در جبهه مهران، آقامجتبی پسر کوچک ایشان را دیدم. این را هم بگویم که شکستن حصر آبادان بدون برخورد محکمی که حضرت آقا، با بنی‌صدر داشتند، ممکن نمی‌شد.

در پایان این‌مراسم متن تقریظ مقام معظم رهبری و لوح تقدیر ایشان از نویسنده کتاب «مربع‌های قرمز» رونمایی شد. همچنین عبای رهبر انقلاب که به حاج حسین یکتا اعطا شده بود، در این‌مراسم به او تحویل داده شد و توسط سردار رحیم صفوی روی دوش حاج حسین یکتا قرار گرفت.

کد خبر 5027767

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =