زندگینامه شهید نهضت ملی‌شدن نفت ایران منتشر شد

کتاب زندگینامه دکتر سید حسین فاطمی نوشته محسن چگینی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب زندگینامه دکتر سید حسین فاطمی وزیر سابق امور خارجه دولت ایران و شهید راه ملی‌شدن صنعت نفت کشور به قلم محسن چگینی، به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است. این‌کتاب یکی از عناوین مجموعه «شخصیت‌های مانا» است که این‌ناشر منتشر می‌کند.

مجموعه پژوهشی «شخصیت‌های مانا » با هدف ارائه الگوهای موفق، به زندگی شخصیت‌های نیک‌نامی می‌پردازد که در عرصه‌ای دانش، فرهنگ، سیاست و اجتماع در ایران معاصر زیسته و درگذشته‌اند. این مجموعه که برای عموم مخاطبان به‌ویژه جوانان و دانشگاهیان تهیه می‌شود، برآیند احساس ضرورتی است که در پهنه ارائة آثار دقیق و مستند از زندگانی افراد تأثیرگذار پدید آمده‌است.

پژوهشگران دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری که تجربه‌ای در شرح حال‌نویسی داشتند، گروهی را با عنوان شخصیت‌های مانا تشکیل دادند. این‌گروه ۱۰۰ تن از شخصیت‌های مشهور یا کم‌آوازه معاصر را برگزیده‌اند تا در قالب مجموعه مذکور به شرح احوال، فعالیت‌ها، آراء و اندیشه‌ها، آثار و دیگر تکاپوهای زندگی آن‌ها پرداخته، و به شیوه محققانه، علمی و مستند، در حدود ۱۰۰ صفحه، به مخاطبان معرفی کنند.

دکتر سید حسین فاطمی از چهره‌های جنجالی تاریخ معاصر ایران بود که سرنوشت غم‌انگیزی داشت و همین امر موجب شد که شخصیت وی در پس‌پرده حب و بغض برخی از نویسندگان قرار گیرد.  وی روزنامه‌نگاری را با نگارش مقالات ادبی در روزنامه‌های ستاره و باختر شروع کرد در دهه ۱۳۲۰ به تدریج به عرصه سیاست وارد شد و خیلی سریع پله‌های ترقی را طی کرد. او یکی از جنجالی‌ترین و خبرسازترین رجال عصر خود بود.

با ظهور نهضت ملی شدن نفت، فاطمی با تلاش و تکاپوهایش اعتماد دکتر مصدق را کسب کرد و سخنگو، معاون پارلمانی و وزیر امور خارجه دولت او شد. در دوره فعالیت خود با اقداماتی که انجام داد خشم دربار و حامیان سلطنت را برانگیخت و از نخستین قربانیان استبداد محمدرضا پهلوی شد. فاطمی چند ماه بعد از کودتای ۲۸‌ مرداد ۱۳۳۲ بازداشت و در دادگاهی فرمایشی محکوم به اعدام شد. از این ‌رو او را شهید نهضت ملی نفت می‌نامند. فاطمی یکی از معدود سیاستمداران دولت مصدق است که شاه کینه شدیدی از او داشت.

کتاب زندگی‌نامه شهید حسین فاطمی به قلم محسن چگینی، ۳ فصل دارد که فصل اولش به زندگی فاطمی از ابتدا تا زمان بازگشت او از اروپا اختصاص دارد و در آن به ایام کودکی، اتفاقات بعد از ورود متفقین به ایران و دیدگاه فاطمی درباره برخی مسائل از جمله حضور متفقین، عصر رضاشاه، موضوع نفت و... پرداخته شده است.

فصل دوم کتاب به دوره فعالیت فاطمی از زمان انتشار نشریه باختر امروز تا سوءقصد به وی می‌پردازد و نقش وی در ملی شدن صنعت نفت، مبارزه با دولت رزم‌آرا، فعالیت در معاونت پارلمانی نخست‌وزیر را در بر می‌گیرد. فصل سوم هم به دوره‌ای که فاطمی وزارت امور خارجه را بر عهده داشت تا زمان اعدام و شهادتش اختصاص دارد. قطع رابطه با انگلستان، برگزاری کنفرانس سفرای ایران در اروپا و کشورهای عربی و فعالیت وی در روزهای منتهی به کودتای ۲۸ مرداد و ایام اختفایش در روزهای پس از کودتا هم از جمله موضوعاتی هستند که در فصل سوم کتاب روایت شده‌اند.

کد خبر 5063320

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 2 =