تعامل میان نهاد امامت جمعه و حوزه علمیه اهمیت بسیاری دارد

تفاهم‌نامه همکاری میان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور با حضور حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری و آیت الله اعرافی امضا شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، تفاهم‌نامه همکاری میان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، با هدف تقویت تعامل و همکاری در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، با حضور آیت‌الله اعرافی رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور و حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور منعقد شد.

در این جلسه، حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: به لطف خدا از نظر گسترش کمی و اعتلا کیفی، اتفاقات بسیار خوبی در حوزه‌های علمیه افتاده است و ثمره نگاه منظومه‌ای و برنامه‌ای مدیریت حوزه‌های علمیه، گسترش اثربخش در نقاط مختلف کشور و در حوزه بین‌المللی بوده و یکی از شخصیت‌هایی که در این ارتقا نقش محوری داشته و باعث شده امیدهای زیادی برانگیخته شود، شخص آیت الله اعرافی بوده است.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، با بیان رهنمودی از مقام معظم رهبری ادامه داد: نهاد پر برکت و رحمانی امامت جمعه، از برکات انقلاب اسلامی بوده و جایگاه شبکه نورانی امامت جمعه در نگاه مقام معظم رهبری، امتداد دستگاه رهبری در کشور است.

وی در رابطه با گام دوم انقلاب افزود: شورای سیاستگذاری، برنامه‌ها و طرح‌هایی را در خصوص گام دوم انقلاب، در فضای نماز جمعه طراحی کرده‌اند که لازم است در این مقطع، یک همکاری راهبردی میان این نهاد با مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه سراسر کشور در سطح بالاتری عملیاتی شود.

در ادامه جلسه، آیت‌الله اعرافی گفت: باید از این نهاد روحانیتی و انقلابی که بعد از انقلاب اسلامی اقدامات مؤثری را در جامعه انجام داده است تقدیر و تشکر کرد و امیدواریم در پرتو هدایت‌های رهبر معظم انقلاب نهاد امامت جمعه، حوزه‌های علمیه و دستگاه‌های فرهنگی و فکری کشور در مسیر رشد و ارتقا قرار گیرند و بتوانند متناسب با گام دوم انقلاب گام بردارند.
رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه افزود: در این مسیر، هم‌افزایی، هم‌گرایی و تعامل نقش مهمی دارد که یکی از وجوه این هم‌گرایی و هم افزایی‌، تعامل میان نهاد امامت جمعه و حوزه علمیه است.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده درحوزه‌های علمیه طی سال‌های گذشته بیان کرد: مدیریت در این ۴ سال تلاش کرد در گام نخست، مطالبات رهبر معظم انقلاب از حوزه، رویکردها و جهت‌گیری کلانی که از اندیشه امام برمی‌خیزد و رهبری مفسر و مبین آن است را دنبال کرده و به یک طراحی جامع و کلان برساند و حاصل این تلاش مستمر و ۴ ساله در بخش طراحی‌ها، منظومه‌ای است که شاید برای نخستین بار، مقام معظم رهبری عنوان کردند که مسیر همین است و این موضوع برای ما هم افتخار بزرگی است و هم مسئولیت سنگینی را برای حوزه به‌وجود می‌آورد.

رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه کشور، با اشاره به اولین برنامه ۵ ساله حوزه‌های علمیه کشور افزود: در گام دوم، برنامه ۵ ساله حوزه علمیه را داریم که آماده‌سازی آن ۲ سال به‌طول انجامیده است و سال ۱۴۰۰ به صورت رسمی آغاز اولین برنامه ۵ ساله حوزه علمیه خواهد بود. این برنامه ۵ ساله، از تجاربی که در مؤسسه جامعه المصطفی، چند نهاد دیگر و تجارب خود حوزه علمیه جمع‌آوری شده به‌وجود آمده و شامل ۴۰ مضمون اصلی و ۹۰۰ شاخص، ردیف و برنامه است که ذیل آن ده‌ها طرح کلیدی و بنیادی وجود دارد.

گفتنی است این تفاهم نامه همکاری در ۶ ماده و ۲۶ بند، تقویت همکاری‌ها در ۴ عرصه؛ آموزشی، پژوهشی، و تبلیغی تنظیم شده و به امضا رسیده است.

کد خبر 5120570

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =