سازمان بورس اجازه عرضه اولیه پلکانی تا سقف ۳۰ درصد را بدهد

یک تحلیلگر بازار سرمایه برخی دستورالعمل‌های سازمان بورس در بازار را ناشی از هیجان و فشار شبکه‌های اجتماعی دانست و گفت: بهتر است برای افزایش نقدشوندگی، اجازه عرضه اولیه پلکانی داده شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شاخص بورس آرام و قرار ندارد، یک روز سبزپوش می‌شود و روز دیگر قرمزپوش تا هم ذات خود را به عنوان یک بازار پویا و زنده نشان دهد و هم بازتابی از سیاست‌ها و ریل‌گذاری‌هایی باشد که متولیانش به آن دیکته می‌کنند. روزها است که شاخص بورس با نوسان همراه است و گاهی روند صعودی را در پیش می‌گیرد و گاه از موضع خود عقب می‌نشیند و روند نزولی را تجربه می‌کند.

حال خبرها حکایت از آن دارد که سازمان بورس و اوراق بهادار برای کنترل بیشتر حقوقی‌ها از یک سو و برقراری شفافیت در بازار از سوی دیگر، تصمیم گرفت تا تمامی شرکت‌های حقوقی را مکلف کند تا در صورت وجود هر برنامه‌ای برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها، موضوع را به صورت فوری در کدال منتشر کنند.

به نظر می‌رسد که سازمان بورس به صورت هیجانی و تحت فشار برخی کانال‌ها در فضای مجازی امکان تصمیم‌گیری خوب و اثرگذارتر برای بازار را ندارد؛ چراکه اگر هدف سازمان بورس، افزایش نقدشوندگی بازار باشد، می‌تواند در یک گام مهمتر، میزان عرضه‌های اولیه را افزایش دهد

در نامه‌ای که به این منظور به شرکت‌ها ارسال شده بود، سازمان بورس تاکید کرده که با توجه به درخواست جمعی از سهامداران در راستای افزایش شفافیت اطلاعات، شرکتها باید موضوع تجدید ارزیابی دارایی‌ها را توسط هیئت مدیره خود بررسی و در صورت تأیید انجام تجدید ارزیابی، مراتب را به صورت فوری در سامانه کدال منتشر کنند.

علیرضا کریمیان، تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به ارسال این نامه از سوی سازمان بورس به شرکتهای حقوقی می‌گوید: اگرچه این موضوع اقدام مهمی در راستای شفاف‌سازی اطلاعات و گردش آن در بورس است، اما به نظر می‌رسد که سازمان بورس به صورت هیجانی و تحت فشار برخی کانال‌ها در فضای مجازی امکان تصمیم‌گیری خوب و اثرگذارتر برای بازار را ندارد؛ چراکه اگر هدف سازمان بورس، افزایش نقدشوندگی بازار باشد، می‌تواند در یک گام مهمتر، میزان عرضه‌های اولیه را افزایش دهد.

وی افزود: در این میان هر سهمی که قرار باشد در بازار عرضه اولیه شود، سازمان بورس می‌تواند به جای اینکه اجازه عرضه اولیه ۵ تا ۱۰ درصدی را بدهد، عرضه را تا ۳۰ درصد بالا برد و حتی اگر یک شرکت بورسی، امکان عرضه همه این سهم در گام اول را ندارد، عرضه‌های اولیه را به سمت پلکانی شدن پیش ببرد و شرکتها را مکلف کند تا ظرف ۶ ماه یا یکسال سهم عرضه سهامداران عمده خود را به ۳۰ درصد برساند؛ این‌طور می‌توان شناوری بازار را بالا برد.

کریمیان گفت: در چنین شرایطی اگر سهم عرضه‌های اولیه به ۳۰ درصد برسد و سهام در دست مردم باشد، نقدشوندگی بازار هم افزایش خواهد یافت.

هر سهمی که قرار باشد در بازار عرضه اولیه شود، سازمان بورس می‌تواند به جای اینکه اجازه عرضه اولیه ۵ تا ۱۰ درصدی را بدهد، عرضه را تا ۳۰ درصد بالا برد و حتی اگر یک شرکت بورسی، امکان عرضه همه این سهم در گام اول را ندارد، عرضه‌های اولیه را به سمت پلکانی شدن پیش ببرد

وی با بیان اینکه در حال حاضر شرکتهای حقوقی برای عرضه سهام اولیه خود حتی در سقف ۵ درصد هم مقاومت می‌کنند، گفت: اگر این سقف را برمی‌داشتند نتیجه بهتری حاصل می‌شد و شرکتها موظف بودند تا سهام خود را عرضه نمایند.

کریمیان ادامه داد: البته باید توجه داشت که بازار از سال ۹۴ و ۹۵ گارد صعودی به خود گرفته و ذات بازار هم این است که بعد از ۴ تا ۵ سال صعود، یک استراحت یک تا دو ساله داشته باشد؛ همانطور که این روند در گذشته نیز تجربه شده است، به نحوی که پس از دو تا سه سال افت یا صعود، بازار تغییر مسیر داده و در جهت عکس حرکت کرده است؛ به هر حال برخی حقوقی‌ها نیز همین شرایط را در خرید و فروش‌های خود لحاظ می‌کنند و حرکت خود در بازار سرمایه را برنامه‌ریزی می‌نمایند.

وی افزود: در مقطعی هم فشار فروش حقوقی‌ها در بازار زیاد بود و بعید می دانم حقوقی‌ها حمایت خاصی از بازار انجام دهند مگر این سازمان بورس آنها را مجبور نماید یا اینکه بر روی تک سهم وارد شوند؛ اما به هر حال حقوقی‌ها منتظر هستند تا قیمتها پایین‌تر بیاید و سهم‌های باب میل خود را با قیمت ارزان‌تر بخرند.

کریمیان پیش‌بینی کرد روند رو به رشد بازار سرمایه از اوایل سال ۱۴۰۰ آغاز شود و در هفته‌های باقیمانده اسفند بازار نوسان و عمدتاً سیر نزولی را تجربه نماید.

وی با بیان اینکه سهامداران اگر دیدگاه بلندمدت به بازار سرمایه دارند باید صبر کنند و سهام خود را نفروشند، گفت: اگر سهامدارانی در بازار فعالیت می‌کنند که دیدگاه کوتاه مدت به بازار دارند، اکنون بدترین زمان فروش است؛ چراکه اگر قصد معاملات کوتاه مدت را داشتند زمانی که سهام در ۲۰ درصد ضرر قرار داشت، باید سهم را می‌فروختند نه اکنون که اکثر سهام ۵۰ درصد ریزش داشته است؛ بنابراین باید دیدگاه‌ها را در بازار سرمایه تغییر و از کوتاه مدت به بلندمدت جابجا کرد تا بتوان سود مناسب را به دست آورد.

کد خبر 5151258

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 3 =

  نظرات

  • RO ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   2 1
   خواب ببیندکسی بیایدبخرد
  • نامي IR ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   8 0
   خون به دل مردم كرديد با اين وضع اقتصاد و بورس خووووووووووون
  • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   6 0
   چیزی که از بورس فهمیدیم شرکتها در بورس برای سهامدار حقیقی سودش بیمعناست چون یا حقوقی میخورن یا بهتر بگویم هست مدیره ومدیرعاملها با حقوق های نجومی در بورس ببندید دیگه هیچ اعتمادی بهش نیست ومردم رو درگیر این بورس ساختگی نکنید
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   4 0
   همینایی که زاییدین رو بزرگ کنید بعد برید دنبال عرضه اولیه تو بازار پول نیست که ظرفیت سهام دیگه ای داشته باشه
  • بهروز AE ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   2 0
   مردم دیگر انتظار سود از بازار بورس ندارن، فقط دنبال اصل پولشان که با وعده ها به باد رفته است هستند. در ضمن عرضه های اولیه اولا از طرف مردم جذابیتش را از دست داده، حتی در عرضه اولیه اخیر سهام کزغال به طور کامل فروش نرفت و ثانیا عرضه های اولیه روال عادی بورس را به هم می زند. اعتماد به بازااز دست رفته.
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   4 0
   با سلام ، اشتباه نوشتین یک روز سبز و روز دیگر قرمز پوش ، باید مینوشنین یک روز نیمه سبز پوش و ۱۰ روز قرمز پوش میشود و دیگر چیزی بنام سرمایه برای مردم نمانده است و اکثر سهامداران در ضررهای بالای ۵۰ درصد و حدود ۷۰ درصد هستند که سالیان سال نیز این ضررها جبران نخواهد شد
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   1 0
   بزک نمیر بهار میاد .....راستی چه بر بزک اومد ... عبرت بگیرید
  • IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   0 0
   خیرگزاری مهر لطفا پیام ها رو سانسور نکنید ، مردم و سرمایه گذاران متضرر و مالباختگان ۷۰ درصدی تنها امیدشون شما هستین تا درد دلشون به گوش مسئولین برسه
  • IR ۱۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   0 0
   بورس تابع قدرتهای مافیای کثیف اقتصادی شده و از اصول اساسی بازارهای بورس جهانی خارج شده.و من اعتمادی به سرمایه گذاری ندارم و دولت هم به اعتماد مردم خیانت کرد.
  • عزیزی IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   0 0
   سود نخواستیم پولمون گیرمون بیاد رفتیم
  • گل ممد IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   0 0
   فقط محاکمه دولت وبرگرداندن پول از بورس درامده
  • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۲
   0 0
   چه شفاف سازی نفت ۲۰دلار ،،دلار ۲۵هزار شاخص ۲میلیون شتران رادولت فروخت ۵۳۰۰امروز نفت ۶۰دلار شتران ۹۰۰تومان اخبارهای فک پشت سرهم از این شفافتر دست مدیران کشور رفته تو جیب مردم
  • IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
   0 0
   شما ها از رو نمی رید،اینقدر نمک به زخم مردم نزنید،حرف زدن بلد نیستین ،حرف نزدن را که بلدین
  • US ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۳
   0 0
   همش دزدی