سند جامع حفاظت از زیست بوم زاگرس بهار آینده نهایی می‌شود

یک مقام مسئول گفت: سند برنامه جامع حمایت و حفاظت زیست بوم زاگرس بهار سال ۱۴۰۰ نهایی و با تصویب دولت اجرایی می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال کشور با بیان اینکه سند برنامه جامع حمایت و حفاظت زیست بوم زاگرس بهار سال ۱۴۰۰ نهایی و با تصویب دولت اجرایی می‌شود، افزود: در اجرای این برنامه ۶ ساله، سایر دستگاه‌های زیر ذی ربط با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در راستای کاهش تهدیدهای ناحیه رویشی زاگرسی همکاری و مشارکت خواهند کرد.

کامران پورمقدم به تشکیل شورای راهبری در دولت به منظور سیاستگذاری و برنامه ریزی برای حفاظت و احیای زیست بوم زاگرس اشاره کرد و اظهار داشت: در این شورا که با مسؤلیت معاون اول رئیس جمهوری و با حضور دستگاه‌های مختلف و ذی نفع در ناحیه رویشی زاگرس از جمله وزارتخانه‌های راه و شهرسازی، نیرو، نفت، جهاد کشاورزی، صمت و دفاع و سازمان‌های حفاظت محیط زیست و برنامه و بودجه و استانداری‌های مناطق زاگرس حدود یک ماه پیش تشکیل شد، مقرر شد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، یک برنامه جامع حمایت و حفاظت از جنگل‌ها و زیست بوم زاگرس را تهیه و به این شورا برای بررسی تحویل دهد.

وی سطح جنگل‌های زاگرسی کشور را ۶ میلیون هکتار عنوان کرد و گفت: نزدیک به یک میلیون و ۴۵۰ هزار هکتار آن تحت تأثیر پدیده خشکیدگی با درجات مختلف از ۵ درصد تا ۱۰۰ درصد قرار گرفته است.

پورمقدم ادامه داد: ناحیه رویشی زاگرسی طی ۱۰ سال اخیر دچار آفات، امراض و خشکیدگی درختان بلوط شده که بخشی از آن به علت تغییرات اقلیمی و افزایش دما و بخش دیگر به دلیل بهره برداری‌های ناپایدار و خارج از توان این جنگل توسط انسان‌ها بوده است.

وی افزود: این مسائل موجب شده شرایط کیفی جنگل‌های زاگرس که منبع مهم تنوع زیستی و معیشت جوامع محلی هستند، کاهش پیدا کند.

پورمقدم گفت: ناحیه رویشی زاگرس از شمال غربی در منطقه آذربایجان غربی شروع و تا استان فارس به صورت یک دیواره کشیده شده و بخش عمده‌ای از تأمین گوشت قرمز وابسته به علوفه مراتع این ناحیه است، ضمن آن که محصولات متنوع جنگلی و مرتعی در ناحیه تولید و صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نزدیک به ۷۰ درصد صادرات گیاهان دارویی و صنعتی از ناحیه رویشی زاگرس صورت می‌گیرد.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال گفت: با توجه به اهمیت زیست بوم زاگرس، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با نظر سنجی از محققان، صاحبنظران و دانشگاهیان و همچنین مطالعه اسناد و اطلاعات موجود، برنامه جامعی در راستای اهداف شورای راهبری تهیه کرده که در آن علاوه بر راهکارهای حفاظت و احیای ناحیه رویشی زاگرس، کنترل خشکیدگی جنگل‌های بلوط در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان این که در این برنامه، وظایف هر یک از اعضای شورای راهبری برای حمایت و حفاظت از جنگل‌های زاگرس تعیین شده است، توضیح داد: در این برنامه از جمله در مورد تغییر الگوی سوخت از هیزم به سوخت فسیلی با وزارت نفت، در حوزه‌های آبخیزداری و منابع آبی با وزارت نیرو، برای توسعه راه‌ها با وزارت راه و شهرسازی و برای تأمین تجهیزات اطفای حریق و استفاده از بالگردها با وزارت دفاع همکاری خواهیم داشت.

پورمقدم افزود: نقشه‌های پهنه بندی مناطق جنگلی که دچار خشکیدگی، آفات و امراض شده اند، تهیه شده و در این برنامه بر اساس این پهنه بندی در راستای مدیریت، احیا و غنی سازی برنامه ریزی و اقدام می‌شود.

وی در عین حال پیش بینی کرد در سال آینده ۱۸۰ هزار هکتار در ناحیه رویشی زاگرسی عملیات احیا، غنی سازی و توسعه جنگل‌ها اجرا شود.

پورمقدم با اذعان به این که معیشت جوامع محلی با منابع طبیعی گره خورده است، تاکید کرد: ما با رویکرد ارتقای معیشت و درآمد جوامع جنگل نشین و مشارکت آنها در حفاظت و صیانت از جنگل‌ها، برنامه‌های مان را تنظیم کرده ایم.

وی افزود: در راستای اشتغالزایی و کاهش وابستگی مستقیم جوامع محلی به جنگل و احیای رویشگاه زاگرس، در برنامه جامع حمایت و حفاظت زیست بوم زاگرس، بهره برداری از محصولات فرعی جنگلی و مرتعی و فرآوری و بسته بندی آنها از طریق راه اندازی کارگاه‌های کوچک در روستاهای این مناطق پیش بینی شده است.

کد خبر 5165743

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha