لزوم تسریع حدنگاری حریم و بستر رودخانه‌ها

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دستور داد پرونده‌ حدنگاری حریم و بستر رودخانه‌های کشور که نیازمند استعلام وزارت نیرو است فورا پیگیری شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ذبیح الله خدائیان که با دستور وی همه معاونان و مدیران ستادی و استانی به بازدید سرزده از واحدهای ثبتی در روز سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه مکلف شده‌اند، امروز خود را با سفر کاری به شرق تهران آغاز کرد و در اولین دقایق شروع به کار ادارات، به صورت از پیش اعلام نشده در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان پردیس حضور یافت.

وی در ابتدا بازدیدی از «واحد بایگانی» داشت و پای درد دل یکی از مراجعه کنندگان که از عدم وجود اداره ثبت اسناد در شهرستان بومهن گلایه داشت نشست و نسبت به این موضوع قول پیگیری داد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سپس در واحد «قانون هیأت تعیین تکلیف» حضور یافت و تعداد پرونده‌ها را بررسی کرد.

وی همچنین علت عدم تعیین تکلیف برخی از پرونده‌ها را جویا شد و تاکید کرد که هیأت‌ها باید با تشکیل به موقع جلسات، سریعاً نسبت به صدور رأی اقدام کنند تا امورات مراجعه کنندگان تسهیل شود.

این مسئول عالی قضائی در عین حال گفت که باید ترتیبی اتخاذ شود که زمان پاسخگویی به تقاضاها به منظور اجرای بهتر طرح کاداستر کوتاه‌تر شود.

خدائیان در ادامه مدت زمان صدور سند تک برگ و تعویض اسناد دفترچه‌ای را مورد ارزیابی قرار داد و وضع موجود را مطلوب دانست.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سپس از «دفتر املاک» بازدید کرد و وقتی با حجمی از پرونده‌های فیزیکی روی میز مسئول این واحد روبرو شد، نسبت به اسکن نشدن پرونده‌ها انتقاد کرد.

در جریان این بازدید مدیر اداره ثبت اسناد و املاک پردیس از اسکن حدود پنجاه درصدی پرونده‌ها خبر داد که با دستور خدائیان مقرر شد با نظارت بر کار پیمانکار و افزایش نیروی انسانی، هرچه سریع‌تر اسکن پرونده‌ها به طور کامل و صد در صد انجام شود.

«واحد پست»، مقصد بعدی بازدید سرزده امروز دکتر خدائیان بود. وی در این واحد پس از اینکه مطلع شد ارائه خدمات پستی حدود سه روز طول می‌کشد، بر اصلاح فوری این رویه تاکید کرد و افزود: مطابق با قرارداد منعقده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اداره پست، باید نهایتاً ظرف ۲۴ ساعت مرسولات پستی مربوط به امورات مراجعین تحویل داده شود تا کار مردم با مشکل مواجه نگردد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در پاسخ به مشکل یکی از مراجعه کنندگان در رابطه با صدور سند اراضی کشاورزی و نسق زراغی، راه حل بخشی از این مشکل را در گرو اصلاح آئین نامه «قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی» دانست و تصریح کرد که تقاضای آن از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک به دولت ارائه شده است.

این مسئول عالی قضائی در عین حال به رئیس اداره ثبت پردیس دستور داد که نسبت به رسیدگی به این پرونده با توجه به راهکارهای قانونی فوراً اقدامات لازم را انجام دهد.

وی در مورد گلایه یکی دیگر از مراجعه کنندگان نسبت به بلاتکلیفی پرونده‌اش، موضوع را از رئیس اداره ثبت پردیس جویا شد که مشخص گردید عدم پاسخگویی سازمان آب و وزارت نیرو به استعلامات مربوطه در زمینه تعیین حریم رودخانه، موجب طولانی شدن این پرونده شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این زمینه دستور داد که فوراً گزارش موضوع به دفتر وی منعکس گردد تا از طریق مکاتبه با وزارت نیرو این پرونده تعیین تکلیف شود.

«واحد اجرای مفاد اسناد رسمی اداره ثبت اسناد و املاک پردیس» آخرین مقصد بازدید سرزده امروز خدائیان بود. رئیس سازمان ثبت وضعیت پرونده‌های اجرا را ارزیابی کرد و تعدادی از پرونده‌های موجود را مورد بررسی قرار داد.

مسئول واحد اجرا از دکتر خدائیان خواست که در رابطه با تقاضاهای اجرای مهریه و امکان توقیف مسکن مهر در شهرستان پردیس آن‌ها را راهنمایی کند که ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک در رابطه با این موضوع تاکید کرد که اگر ساختمان مسکونی مازاد بر مستثنیات دین باشد و مالکیت بدهکار پرونده اجرایی احراز شود مانعی در توقیف ملک و مزایده آن وجود ندارد.

خدائیان در پایان این بازدید با عرض خدا قوت به کارکنان اداره ثبت اسناد و املاک پردیس، خواستار تسریع در انجام امورات مراجعه کنندگان و رسیدگی فوری به پرونده‌های کاداستر و اجرا شد.

وی در ادامه طی جلسه‌ای با رئیس اداره ثبت اسناد و املاک پردیس، ارشادات و راهنمایی‌های لازم را مبذول داشت و مقرر گردید ظرف حداکثر سه روز مسائل و مشکلات شهرستان پردیس و بومهن اعم از اراضی موقوفه، منابع طبیعی، اراضی تحت تملک دستگاه‌های دولتی و مشکلات تعاونی‌های مسکن جمع بندی و به ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منعکس شود تا با تشکیل کارگروهی متشکل از کارشناسان معاونت املاک سازمان و اداره کل ثبت اسناد و املاک تهران به صورت فوق العاده مسائل پیگیری و نسبت به رفع مشکلات اقدام نمایند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سپس در جمع خبرنگاران، با اشاره به بازدید ۶۳ واحدهای ثبتی در سراسر کشور به طور همزمان، اظهار کرد: امروز ترتیبی اتخاذ شد که به طور همزمان بنده، معاونان و مدیران ستادی و استانی از تعدادی از واحدهای ثبتی بازدید سرزده داشته باشند و این روند ادامه دارد.

وی هدف از این بازدیدهای سرزده را بررسی کیفیت و مشاهده نحوه خدمات رسانی به مردم عنوان کرد و بیان داشت: در بازدیدهای از پیش اعلام شده شاید واقعیت‌ها به آن شکلی که هست دیده نشود ولی در بازدیدهای سرزده پاسخگویی به مراجعان به خوبی در منظر و مرئی قرار می‌گیرد.

خدائیان تأثیر این قبیل بازدیدهای سرزده در پیشبرد امور را بسیار مورد توجه دانست و تصریح کرد: در بازدید امروز، برخی از مراجعه کنندگان از دستگاه‌های اداری شهرستان پردیس گله مند بودند و یکی از آن‌ها از وزارت نیرو به دلیل اینکه پاسخ استعلام در مورد حریم رودخانه را هنوز ارائه نکرده است، انتقاد کرد که با توجه به بلاتکلیفی پرونده این فرد، دستور داده شد که موضوع فوق فوراً پیگیری شود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: به موجب قانون حدنگار وزارت نیرو مکلف شده است ظرف مدت دو سال یعنی تا پایان سال ۹۶، حریم و بستر رودخانه‌ها را مشخص و به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه دهد تا این سازمان با چنین مشکلاتی مواجه نشود اما تاکنون این تکلیف به طور کامل اجرا نشده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهرستان پردیس جدید و رو به گسترش است و بعضی دستگاه‌ها به موقع پاسخ استعلامات را نمی‌دهند، در آسیب شناسی این سفر و جلسه با ادارات این شهرستان، موضوعات مرتبط با طرح کاداستر پیگیری می‌شود تا با هماهنگی دستگاه‌های اداری و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، امسال شاهد اجرای کامل طرح حدنگار در شهرستان پردیس باشیم.

کد خبر 5209880

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =