برنامه های کلان نهضت قرآنی نورالثقلین تبیین شد

راه اندازی ۵۰۰ مرکز تربیت قرآنی نورالثقلین ، راه اندازی ۲۰۰۰۰ محفل خانگی قرآن با رویکرد تربیت قرآنی و عضویت ۴۰۰,۰۰۰نفر در محافل خانگی قرآنی از جمله برنامه های کلان طرح قرآنی نور الثقلین است.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام جامعی معاون تعلیم و تربیت سازمان دارالقرآن الکریم در نشست رؤسای ادارات امور قرآنی استان‌ها امروز سه شنبه ۱۱ خرداد ماه با موضوع تبیین و ابلاغ شیوه نامه نهضت تربیت قرآنی نورالثقلین برگزار شد، گفت: مجموعه‌های مردم نهاد از روی اشتیاق و از روی دلسوزی پای کار آمدند و حقوق هم نمی‌گیرند.

وی ادامه داد: در طرح نورالثقلین سازمان بسیج به میدان آمده است. بسیج سازندگی نیز بعد از شبکه آموزش و پرورش بزرگترین شبکه مردمی را در کشور شکل می‌دهد و بعد از سال ۹۹ به صورت جدی پیگیر جلسات قرآن در گروه‌های جهادی خود بودند و این طرح به صورت مطلوبی در شبکه بسیج در حال عملیاتی شدن است.

جامعی با اعلام اینکه با بسیج سازندگی به صورت جداگانه تفاهم نامه‌ای امضا شده گفت: سطح تعاملات سازمان دارالقرآن با بسیج سازندگی در موضوعات مواسات و همدلی بیشتر شد و این امر موجب شد تا گروه‌های جهادی به جلسات قرآنی خود شکل منسجم‌تری دهند.

وی با اعلام اینکه بزودی با حوزه علمیه برادران و دفتر تبلیغ در قم تفاهم نامه دیگری امضا خواهد شد ادامه داد: طرح نور الثقلین در ماه مبارک رمضان به صورت آزمایشی برای ۸ هزار نفر مبلغ در طرح فطرت با محتوای طرح نورالثقلین ارسال شد. این طرح با استقبال زیادی از سوی مبلغین سراسر کشور مواجه شد، گرچه در ارائه محتوا نکاتی مطرح و در کارگروه محتوایی بررسی شد. این امر که ظرفیت روحانیون را در تبلیغ و ترویج جلسات خانگی قرآن مورد بهره برداری قرار دهیم بسیار حائز اهمیت است.

معاون تعلیم و تربیت سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به اینکه هیأت اندیشه‌ورز متشکل از افراد حقیقی و حقوقی است گفت: از هیأت اندیشه‌ورز انتظار برگزاری ماهانه یک جلسه داریم و امیدواریم این جلسات با موضوع جلسات خانگی قرآن در راستای اهداف و پیشبرد فعالیت‌های قرآنی مؤثر واقع شود.

حجت الاسلام جامعی افزود: دومین دستور کار راه اندازی مراکز تربیت قرآنی است. مراکز آموزش مربی ما هنوز تکمیل نشده است با اینکه در سطح ملی دوره‌های متمرکز برگزار می‌شود اما در سطح شهرستان مرکزی کمک حال جلسات خانگی باشد نیست. به همین دلیل باید مربیانی در سطح شهرستان و مراکزی مستقل ایجاد کنیم .۳۰۰ نفر از ۲۰ استان مدیران پیشنهادی خود را معرفی کرده اند که رزومه آنها در حال بررسی است.

معاون تعلیم و تربیت سازمان دارالقرآن افزود: در سال ۱۴۰۰ امید است ۵۰۰ مرکز تحت نظر هیأت اندیشه‌ورز معرفی کنیم. در حال حاضر بنیاد هدایت ۲۰۰ مسجد و مرکز حوزه علمیه خواهران ۵۰۰ شعبه برای ایجاد مرکز نور الثقلین معرفی کرده اند که باید گزینش شده و تعداد محدودی در ابتدای این برنامه در دستور کار قرار خواهند گرفت.

وی با اعلام اینکه سامانه مجدداً برای افراد جدیدالورود باز خواهد شد گفت: دوره آموزشی مدیران و مربیان با همه فراز و نشیب‌ها برگزار شد. افرادی که در سامانه آموزشی سازمان دارالقرآن نتوانستند در آزمون شرکت کنند در دوره‌ای مجدداً تا آخر خرداد دسترسی ایجاد شده و افراد می‌توانند در آزمون شرکت کنند. همچنین با موافقت حجت الاسلام اخوان صباغ دو دوره در دو دی وی دی به تعداد افراد شرکت کنندگان ارسال شود تا دوره‌ها در منزل گذرانده و در تاریخ جدید در آزمون شرکت کرده و گواهی دریافت کنند.

حجت الاسلام جامعی ادامه داد: با آماری که از شرکت کنندگان گرفتیم محتوای این دوره‌ها بسیار مورد استفاده قرار گرفته است و اجلاسیه هیأت اندیشه‌ورز را در روزهای آتی تشکیل خواهیم داد.

وی با بیان برنامه‌های کلان ۱۴۰۰ نهضت تربیت قرآنی نورالثقلین گفت: راه اندازی ۵۰۰ مرکز تربیت قرآنی نورالثقلین، راه اندازی ۲۰۰۰۰ محفل خانگی قرآن با رویکرد تربیت قرآنی عضویت ۴۰۰,۰۰۰ نفر در محافل خانگی قرآن و بهره‌مندی از محتواهای تولید شده، آموزش ۲۰۰.۰۰۰ مربی که تا کنون ۲۰۰۰ نفر در حال آموزش هستند و توجیه و آموزش ۵۰۰ مدیر مرکز که تاکنون ۲۳۰ نفر در حال آموزش‌اند توجیه و آموزش ۱۵۰۰ مدرس تربیت قرآنی از جمله برنامه‌های کلان این طرح است. توزیع دویست هزار بسته محتوایی و فرهنگی بین محافل خانگی قرآن، راه اندازی مرکز مشاوره معرفتی - تربیتی ویژه مربیان و مدرسان نهضت تربیت قرآنی نورالثقلین، تولید ۱۰ عنوان کتاب جدید در موضوعات تربیت قرآنی و تولید محتواهای چند رسانه‌ای ویژه محافل خانگی قرآن نیز از سرفصل‌های این طرح ویژه برای سال ۱۴۰۰ است.

کد خبر 5225392

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =