بهره‌برداری از سامانه مکان محور مشاهدات ماهواره‌ای سنجش از دور

سامانه مکان محور مشاهدات ماهواره‌ای سنجش از دور در راستای پایش هوشمند زمین توسط محققان کشور به بهره‌برداری می‌رسد و قرار است که به صورت گسترده استفاده شود.

یاسر ابراهیمیان قاجاری رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره‌ای با حمایت معاونت علمی به بهره برداری می‌رسد.

وی در خصوص این سیستم گفت: سیستم هوشمند مشاهدات ماهواره‌ای که توسط محققان شرکتهای دانش بنیان به نتیجه رسیده با استفاده از دریافت تصاویر ماهواره‌ای و پردازش تصاویر بر اساس الگوریتم‌های هوش مصنوعی پدیده‌های محیطی کل کشور را مورد پایش قرار می‌دهد و گزارش‌های فنی را به کاربران ارسال می‌کند.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: کاربردهای این سامانه از طریق پردازش تصاویر ماهواره‌ای مناطق آتش سوزی در جنگل و مراتع، پایش پهنه آبی تالاب‌ها و دریاچه‌ها، پایش گرد و غبار، پایش آلودگی‌های نفتی در دریاها، پایش جنگل‌ها و کنترل تغییر کاربری و جنگلداری، اکتشاف معادن، پایش و هوشمند سازی مزارع کشاورزی است.

وی با اشاره به کاربردهای دیگر این سیستم گفت: پیش بینی و امداد رسانی در بحران سیلاب و… را انجام می‌دهد و به کاربران خود که سازمان‌ها و مردم هستند به همراه گزارش فنی تحت وب اپلیکیشن و اپلیکیشن تلفن همراه ارسال می‌کند.

وی ادامه داد: فناوری‌های مورد استفاده در این سیستم «الگوریتم هوشمند تشخیص آتش»، «فناوری هوشمند مدیریت سیلاب»، «فناوری هوشمند کشاورزی نوین»، «فناوری هوشمند مدیریت تالاب‌ها و جنگل ها» هستند.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص الگوریتم هوشمند تشخیص آتش این سیستم هوشمند ماهواره‌ای گفت: در تشخیص پیکسل آتش با استفاده از الگوریتم‌های خاص برای اولین بار توانستیم با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای سنتینل ۳ که یکی از ماهواره‌های آژانس فضایی اروپا است و با رزولیشن ۳۰۰ متر با حذف خطاهای انعکاس آبی و ابری با دقت بالا نقاط آتش فعال کل کشور را روزانه مورد پایش قرار می‌دهیم.

وی در خصوص فناوری هوشمند مدیریت سیلاب سیستم هوشمند ماهواره‌ای گفت: با استفاده از الگوریتم‌ها و پردازش تصاویر راداری مدل ارتفاعی زمین (DEM) با دقت ۱۵ متر توانستیم با هوشمند سازی، مسیرهای سیلابی ایران را شناسایی کنیم. این مسیرها با محدوده‌های سیلاب در اپلیکیشن موبایل و تحت وب مشخص می‌شوند و با استفاده از مدل‌های پیش بینی هواشناسی میزان بارش باران به صورت پلیگون های منحصر به فرد در این مناطق مشخص می‌شود لذا در بارش‌های حداکثری به تمامی کاربرانی که موقعیت آنها توسط گیرنده GPS تلفن همراه شناسایی شده و در محدوده سیلابی قرار دارند هشدارهای لازم ارسال می‌شود.

ابراهیمیان گفت: کاربر با فناوری هوشمند کشاورزی نوین این سیستم و با استفاده از پردازش تصاویر ماهواره‌ای، موقعیت زمین کشاورزی خود را ثبت کرده و گزارش‌های فنی را به صورت راهکارهای آبدهی هوشمند، بر اساس اندازه‌گیری رطوبت خاک و گیاه و همچنین کنترل آفات و کیفیت سلامت گیاه بر اساس اندازه‌گیری کروفیل گیاه دریافت می‌کند. همچنین در جهت برآوردهای خسارت زمین‌های کشاورزی گزارش‌های جامعی به صورت موقعیت محدوده‌های خسارت دیده شده با درصد خسارت ارسال می‌شود.

وی افزود: در خصوص وضعیت جنگل‌ها و مراتع با پایش مستمر تصاویر ماهواره‌ای سلامت جنگل‌ها بررسی و گزارش‌های ریسک آتش سوزی در جنگل بر اساس معیارهای رطوبت خاک و گیاه تهیه می‌شود. همچنین با پایش مستمر، هر گونه جنگل خواری و تغییر کاربری تحت گزارش‌های مکان محور به کاربر گزارش می‌شود.

رئیس گروه ژئوماتیک ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: پایش بدنه آبی تالاب‌ها و دریاچه‌ها، پایش و شناسایی مناطق آتش سوزی و تهیه نقشه‌های ریسک آتش، پایش آلودگی‌های نفتی، پایش جنگل‌ها و مراتع، پایش سیلاب و تهیه نقشه‌های ریسک سیلاب، اکتشاف معادن، پایش آلودگی هوا، کشاورزی هوشمند بر اساس اندازه‌گیری رطوبت، تشخیص آفات و سلامت گیاه از کاربردهای سیستم هوشمند ماهواره‌ای به شمار می‌رود.

وی در خصوص سایر کاربردهای این سیستم گفت: پایش تغییر کاربری اراضی، خدمات هوشمند فضای سبز شهری، برآورد خسارت سیلاب و آتش سوزی پوشش گیاهی از دیگر کاربردهای این محصول دانش بنیان به شمار می‌رود.

کد خبر 5226568

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی IR ۱۵:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
   0 0
   از طریق رصد ماهواره ای همچنین می توانیم وقوع آتش سوزی ها در مراتع و جنگل ها را به سرعت شناسایی و در راستای اطفای حریق اقدامات به موقع را اتخاذ کنیم، صنعت فضایی باید در خدمت امنیت، رشد و توسعه اقتصادی کشور باشد و از این امکانات استفاده حداکثری کنیم