بهترین های پژوهش حوزه کووید-۱۹ معرفی می شوند

فراخوان معرفی بهترین های پژوهش حوزه کووید-۱۹ از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در فراخوانی از پژوهشگران خواسته است بهترین های پژوهش حوزه کووید-۱۹ را معرفی کنند.

در این فراخوان آمده است: بدون شک انجام تحقیقات علمی و بزرگ بدون وجود یک تیم قدرتمند تحقیقاتی با ظرفیت های مختلف امکان پذیر نیست و همکارهای بین گروهی کمک خواهد کرد تا ایده های تحقیقاتی نوآورانه در پاسخ به سوالات و مشکلات جامعه شکل بگیرد که یکی از ضرورت های اصلی در ارتقا تحقیقات نظام سلامت محسوب می شود.

بر کسی پوشیده نیست که شرط اول همکاری های بین گروهی معرفی توانمندی ها، مهارت ها و زیرساخت ها به صورت مناسب و صحیح است.

پاندمی کووید-۱۹ سبب شد توانمندی ها، مهارت ها و زیرساخت های تحقیقاتی زیادی در دانشگاه های علوم پزشکی مختلف در سطح کشور فرصت های سرآمدی زیاد و مرجعیت را رقم بزنند، اما به گونه ای شایسته تاکنون معرفی نشده اند.

معرفی این سرآمدها و کسب مرجعیت ها در حوزه های مختلف پژوهش کمک خواهد کرد تا علاوه بر ایجاد رغبت و تشویق فعالان در حوزه پژوهش های سلامت بتوان امیدوار بود که روحیه همکاری در این حوزه افزایش یابد و علاوه براین کمک شود تا محققین کشور تلاش کنند در مسیر اولویت ها حرکت کنند.

یکی از اهداف کمیته ساماندهی تحقیقات کووید- ۱۹ وزارت بهداشت ارائه راهکارهایی مناسب برای شناسایی فرصت ها و سرآمدی ها و مرجعیت ها در حوزه پژوهش است.

با این هدف در برنامه حاضر سعی خواهد شد راهکارهای اجرایی شناسایی و معرفی بهترین ها و اثرگذارترین عملکرد علمی در حوزه پژوهش تبیین شود تا ضمن تقدیر مناسب از بهترین ها در این حوزه، بتوان از تجارب علمی و پژوهشی در جاهای مختلف کشور در جهت ارتقای پژوهش استفاده کرد.

اهداف اصلی برنامه معرفی پژوهش های برتر

هدف اول : معرفی بهترین‌های پژوهش در حوزه تولید شواهد علمی کووید-۱۹

هدف دوم : معرفی بهترین های پژوهش در تحقیقات کاربردی مرتبط با کووید-۱۹

هدف سوم : معرفی بهترین های پژوهش در انجام فعالیت های خلاقانه در مدیریت تحقیقاتی در دوران پاندمی کووید-۱۹

هدف چهارم : معرفی بهترین های مراکز تحقیقاتی با تغییر کاربری مناسب در دوران پاندمی کووید -۱۹

با توجه به اهمیت دیده شدن همه جنبه های حوزه تحقیقات و پژوهش در معرفی بهترین ها، سعی شده است فعالیت های این برنامه در چهار محور اصلی به شرح ذیل دسته بندی شود:

محور اول: بهترین ها در تولید شواهد علمی مناسب و گردش صحیح آن (شامل سه بخش: تولید مقاله، کتاب و سایر موارد)

محور دوم: بهترین ها در پژوهش های و تحقیقات کاربردی (کاربرد در بالین، کاربرد سلامت عمومی و کاربرد در علوم پایه)

محور سوم: بهترین ها در فعالیت های خلاقانه یا نوآوری در مدیریت تحقیقات در دوران پاندمی کووید-۱۹

محور چهارم: بهترین های مراکز تحقیقاتی با تغییر کاربری مناسب و نوآوری ها در دوران پاندمی کووید-۱۹

توضیح مهم ۱: در سه محور اول تمامی افراد حقوقی و حقیقی، مراکز تحقیقات، دانشکده ها، بیمارستان ها و سایر سازمان هایی که در حیطه تحقیقات مرتبط با سلامت فعالیت داشته اند امکان شرکت خواهند داشت اما محور چهارم ویژه مراکز تحقیقاتی خواهد بود که تغییر کاربری مناسب و درست برای کمک به کاهش مشکلات مربوط به پاندمی کووید-۱۹ در کشور داشته اند.

توضیح مهم ۲: منظور از فعالیت خلاقانه در محور دوم، هر گونه فعالیتی در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی است که منجر به مدیریت مناسب اجرایی و کیفیت طرح های تحقیقاتی شده است.

توضیح مهم ۳: منظور از تغییر کاربری در محور سوم که ویژه مراکز تحقیقاتی است. هر گونه فعالیتی و یا تغییر کاربری در مراکز تحقیقاتی که منجر به تغییر و اثربخشی مثبت در کاهش حجم مشکلات مربوط به پاندمی کووید-۱۹ شده است.

توضیح مهم ۴: برای شرکت در فراخوان لازم است نویسنده مسئول طرح تحقیقاتی (مجری)، نویسنده مسئول مقاله یا بالاترین مسئول شرکت کنند. برای مثال برای محور چهارم اگر یک مرکز تحقیقاتی قصد شرکت دارد لازم است رئیس مرکز تحقیقات به عنوان مسئول شرکت کند.

این پژوهش ها پس از داوری معرفی می شوند.

کد خبر 5234339

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =