بومی سازی یک میلیارد دلاری در تجهیزات و قطعات معدن و صنایع معدنی

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ارزش بومی سازی تجهیزات و قطعات در شرکت های زیرمجموعه و تابعه به ۶۱۷ میلیون دلار رسید که با احتساب بومی سازی در پروژه ها رقم فوق به یک میلیارد دلار رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایمیدرو، وجیه‌اله جعفری در دیدار با رزم حسینی وزیر صمت، اظهار داشت: سال گذشته در شرایطی که تحریم‌ها به اوج رسیده بود، ارزش صادرات تولیدات معدنی و صنایع معدنی به ۸.۵ میلیارد دلار رسید و امسال پیش بینی می‌شود تا پایان سال، فقط در زنجیره فولاد ۱۰ میلیون تن صادرات داشته باشیم.

معاون وزیر صمت سهم این حوزه از صادرات غیرنفتی را ۲۰ درصد اعلام کرد و افزود: ۸۵ شرکت معدنی و صنایع معدنی سهمی نزدیک به ۲۴ درصدی از بورس دارند و مجموع ارزش سهام این شرکت‌ها (در پایان سال ۹۹) به ۵۵ میلیارد دلار رسید.

جعفری ارزش فروش معدن و صنایع معدنی کشور را ۲۷ میلیارد دلار اعلام کرد و اظهار داشت: ایجاد هر یک شغل در بخش معدن، تا هفت شغل در صنایع معدنی و پایین دستی ایجاد می‌کند. به گفته وی، ۱۶ هزار و ۷۰۰ شغل توسط ایمیدرو و با مشارکت بخش خصوصی طی سال‌های ۹۲ تا ۹۹ ایجاد شده است.

وی با اشاره به مأموریت سازمان‌های توسعه‌ای و در عین حال دولتی کشورهای توسعه یافته، افزود: ارائه کمک‌های فنی و مالی، کمک به توسعه مناطق مختلف کشور، توسعه سرمایه گذاری با مشارکت بخش خصوصی، تنوع بخشی به تأمین مالی از جمله ماموریت‌هایی است که ایمیدرو مشابه آن کشورها انجام می‌دهد.

جعفری گفت: از ابتدای تأسیس ایمیدرو تا پایان سال گذشته، ۲۳.۵ میلیارد دلار طرح افتتاح شده و تا پایان سال ۱۴۰۰ نیز بیش از ۱.۹ میلیارد دلار پروژه وارد مدار تولید می‌شوند.

جذب ۷.۲ میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی

رئیس هیأت عامل ایمیدرو درباره مشارکت بخش خصوصی اظهار داشت: از سال ۹۲ به این سو ۷.۲ میلیارد دلار سرمایه بخش خصوصی جذب طرح‌ها شده که ۲.۵ میلیارد دلار پروژه تکمیل و راه اندازی شده است.

وی درباره نیاز کشور به اکتشافات گفت: با توجه به برنامه‌های فعلی توسعه‌ای و برداشت از معادن، ایمیدرو برنامه وسیعی را برای کشف ذخایر جدید در ۳۰ استان در حال اجرا دارد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو گفت: ارزش بومی سازی تجهیزات و قطعات در شرکت‌های زیرمجموعه و تابعه به ۶۱۷ میلیون دلار رسید که با احتساب بومی سازی در پروژه‌ها رقم فوق به یک میلیارد دلار رسید.

افزایش ذخایر قطعی

معاون وزیر صمت درباره افزایش ذخایر قطعی مواد معدنی ادامه داد: حاصل اکتشافات این سازمان، افزایش ذخایر سنگ آهن به میزان ۹۷۷ میلیون تن، زغال سنگ ۲۵۶ میلیون تن، مس محتوا ۱۶ میلیون تن، بوکسیت ۱۷ میلیون تن و طلا ۷۲ تن بوده است.

جعفری با بیان اینکه ارزش برجای ۱۰ ماده معدنی پرمصرف ایران ۳۹ میلیارد دلار است، تاکید کرد: در صورت سرمایه گذاری، تکمیل زنجیره و افزایش ذخایر، بخش معدن و صنایع معدنی طی ۲۰ سال آتی، افزون بر هزار میلیارد دلار فروش محصول خواهد داشت.

وی با اشاره به موانع اجرای مأموریت‌های این سازمان توسعه‌ای گفت: تنها ۵ درصد از مساحت کشور شامل محدوده‌های اکتشافی، گواهی کشف و پروانه‌های اکتشافی است.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو اظهار داشت: این سازمان با سیاست کنترل مدیریتی که بر شرکت‌های بزرگ دارد، طی دو سال گذشته منابع مالی شرکت‌ها را به اجرای پروژه‌های توسعه‌ای هدایت کرده است.

به گفته وی، در سال گذشته با راهبری ایمیدرو، ۳۹ هزار میلیارد تومان میزان سرمایه شرکت‌های بزرگ با هدف اجرای طرح‌های توسعه افزایش یافت.

وی یادآور شد: فاز نخست خط انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی در سال گذشته افتتاح شد و همچنین طرح انتقال آب خلیج فارس به استان‌های خراسان رضوی و اصفهان و انتقال آب از دریای عمان به استان سیستان و بلوچستان آغاز شد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو گفت: از ۱۰۸ شهرستان کمتر توسعه یافته، ایمیدرو در ۴۸ شهرستان سرمایه گذاری کرده که معادل ۴۴ درصد شهرستان‌های کمتر توسعه یافته کشور است. با احتساب فعالیت‌های اکتشافی در ۴۱ ناحیه کمتر توسعه یافته، ایمیدرو در ۸۲ درصد شهرستان‌های کمتر توسعه یافته کشور سرمایه گذاری هدفمند داشته است.

کد خبر 5242795

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha