حمایت سازمان بنادر از تولید داخل تجهیزات بندری با تکنولوژی بالا

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با ساخت و تأمین جرثقیل‌ها در داخل کشور، ترمینال اپراتورهای بندری از واردات این تجهیزات بی‌نیاز خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بنادر و دریانوردی، فرهاد منتصر کوهساری به حمایت سازمان بنادر و دریانوردی در پشتیبانی و استفاده از ظرفیت‌های تولید تجهیزات در داخل کشور اشاره کرد و ادامه داد: به طور حتم با بهره‌گیری از توان شرکت‌های دانش بنیان، بخش عمده‌ای از دغدغه‌های جامعه دریایی و بندری کشور برای تأمین تجهیزات رفع می‌شود و شرایطی فراهم خواهد شد تا وابستگی کشور به کشورهای خارجی جهت تأمین تجهیزات استراتژیک بندری و دریایی کمتر شود.

معاون امور بندری و اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال جرثقیل ریچ‌استاکر برای چیدمان کانتینر در بنادر کاربرد اختصاصی دارد و یا جرثقیل گَنتری کِرین جهت تخلیه کانتینر از کشتی و یا بارگیری آن به کشتی استفاده می‌شود که در حال حاضر هر دو آنها از خارج کشور تأمین می‌شود و با ساخت و تأمین این جرثقیل‌ها در داخل کشور، ترمینال اپراتورهای بندری از واردات این تجهیزات بی‌نیاز خواهند شد و در عین حال از خروج بخش عمده‌ای ارز به خارج از کشور ممانعت می‌شود.

منتصر کوهساری با تاکید بر اینکه تأمین تجهیزات فناورانه الکترونیکی و مخابراتی بنادر کشور، جهت رفع نیازهای ایمنی دریانوردی مسأله بسیار مهمی است، گفت: امیدواریم از طریق ستاد مصوبه تولید بار اول، تجهیزات فوق با استفاده از توانمندی‌های داخلی تولید شود و بتوانیم از آنها در راستای رفع نیازهای بندری و دریایی کشور به بهترین شکل استفاده کنیم و این گونه شاهد بهبود فعالیت‌ها باشیم.

مصوبه تولید بار اول چیست؟

گفتنی است، مصوبه‌ای از سال ۹۸ در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مورد پیگیری قرار گرفت که بر اساس آن، دستگاه‌های اجرایی که از قانون مناقصات پیروی می‌کنند، می‌توانند قراردادهایی با شرکت‌های دانش بنیان بدون نیاز به انجام تشریفات قانون مناقصات منعقد کنند و تا قبل از سال ۹۷، دستگاه‌های دولتی بر اساس قانون مناقصات به سختی می‌توانستند کالاهای فناورانه مورد نیاز خود را بومی سازی کرده و برای رفع نیاز خود اقدام به برگزاری مناقصه و واردات محصولات فناورانه می‌کردند. از طرفی اگر شرکت‌های دانش بنیان در این مناقصات شرکت می‌کردند به دلیل اینکه هنوز محصولی را به تولید نرسانده‌اند رد می‌شدند؛ اما این مصوبه در معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری، امکان بومی سازی ساده‌تر این محصولات را فراهم می‌کند و روند واردات این محصولات را تغییر می‌دهد به طوری که محصولات ایرانی دانش بنیان جایگزین محصولات وارداتی می‌شود.

از این رو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با این مصوبه می‌تواند با بررسی‌های فنی، توانایی شرکت‌های دانش بنیان برای تأمین کالاهای مورد نیاز دستگاه‌ها را بررسی کرده و آنها را به دستگاه‌ها معرفی کند. به واسطه این مصوبه و تولید بار اول، نیاز دستگاه‌های اجرایی به جای واردات با هزینه‌های بالا، توسط شرکت‌های دانش بنیان با توانایی بالا رفع می‌شود و شرکت‌هایی که برای بار اول اقدام به تولید یک محصول فناورانه می‌کنند زیر چتر این مصوبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته و مشمول حمایت‌های مالی صندوق نوآوری و شکوفایی نیز می‌شوند.

کد خبر 5278075

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 5 =