ایران از۳۷ مقام آمریکایی درپرونده تروردانشمندان هسته‌ای شکایت کرد

وکیل پرونده ترور شهدای هسته‌ای گفت: در این پرونده از ۳۷ شخص حقیقی و حقوقی از جمله «باراک اوباما»، «دونالد ترامپ»، وزیر امور خارجه آمریکا، مشاور ویژه سیاسی آمریکا شکایت شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، جلسه دادگاه رسیدگی علنی به دعوای حقوقی خانواده شهدای علمی هسته‌ای ایران علیه دولت آمریکا به دلیل مساعدت و حمایت از اقدامات تروریستی رژیم اشغالگر قدس عصر امروز (شنبه) به ریاست قاضی «پور مریدی» برگزار شد.

قاضی پور مریدی در ابتدای جلسه با بیان اینکه امروز در رابطه با پرونده شهدای محترم علی محمدی، شهریاری، رضایی نژاد و عباسی دادخواستی به شعبه ۵۵ بین الملل مطرح شد، اظهار داشت: این دادگاه زمینه بین المللی و حقوقی قضیه را پیگیری می‌کند و قطعاً نمی‌تواند ظلمی که در حق این خانواده‌ها شده است را پیگیری و جبران کند.

وی عنوان کرد: بحث پرونده‌های حقوقی و فکت‌های حقوقی در دادگاه مطرح و اثبات می‌شود و این در تاریخ ماندگار خواهد شد. دولت آمریکا نخبگان بسیاری از کشورها اعم از ایران، آلمان، فلسطین و … را هم به قتل رسانده است و تا امروز هیچ کشوری جسارت طرح‌شکایت از جنایت‌های آمریکا نداشته است.

قاضی رسیدگی کننده به پرونده تاکید کرد: این دادگاه با دعاوی متعدد سابقه رسیدگی به اتهامات علیه آمریکا دارد. دولت آمریکا اموال و دارایی‌های ایران را مصادره می‌کند و دادگاه در مورد نقش برخی افرادی در این موضوعات رسیدگی می‌کند که نقش آنها تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است.

پور مریدی با تاکید بر اینکه دولت آمریکا در واقع به کشتار علم می‌پردازد، گفت: بعد از طرح دادخواست از سوی خانواده شهدای هسته‌ای از طریق چند مدل مانند سفارت، دفتر حافظ منافع در واشنگتن، در دو مرحله شکایت ایران را به آمریکا اعلام کردیم ولی پاسخی ندادند و طبعاً پاسخی هم برای آن نداشتند. وکیل این پرونده خانم افضلی هستند و هر یک از خانواده شهدا بخواهند می‌توانند در این جلسه طرح موضوع کنند.

افضلی وکیل پرونده در ادامه این جلسه به منظور طرح موضوع دادخواست، بیان کرد: ۳۷ شخص حقیقی و حقوقی از جمله باراک اوباما، دونالد ترامپ، وزیر امور خارجه آمریکا، مشاور ویژه سیاسی آمریکا، آژانس امنیتی آمریکا و سایر مقامات ذی ربط مسئولیت این اتهام را بر عهده دارند.

وی تصریح کرد: دانشمندان برجسته و مجاهدان خستگی ناپذیر در کشور در اقدامی تروریستی و ناجوانمردانه در مقابل دیدگان خانواده خود ترور شده اند. در سالهای اخیر و در پی پیشرفت‌های روز افزون علمی شاهد افزایش اقدامات تروریستی برنامه‌ریزی شده علیه شخصیت‌های برجسته علمی تأثیر گذار هستیم. ملت ایران در این دوران شاهد ترور فرزندان عزیز ملت خود هستند.

وکیل خانواده شهدای ترور هسته‌ای افزود: با توجه به مندرجات متن دادخواست و قوانین نقض شده و متن قانون جمهوری اسلامی ایران و قانون مسئولیت مدنی و سایر قوانین مرتبط خواهان رسیدگی به پرونده هستیم. پرونده شهدای هسته در هزار صفحه تقدیم شده است. جمهوری اسلامی ایران بیش از ۱۷ هزار نفر از مردم و اتباع خود را در اقدامات تروریستی از دست داده است.

افضلی در بخش دیگری از دادخواست خود تصریح کرد: رژیم صهیونیستی خود را دولت و کشور می‌داند در حالی که سرزمینی که در آن حضور دارد اشغالی و غیرقانونی است؛ لذا رژیم صهیونیستی نه دولت است نه ملیت و بدون شک اشغال فلسطین چیزی جز سلسله‌ای از بی عدالتی و تجاوز به حقوق طبیعی و انسانی نبود. این رژیم از زمان تأسیس خود تاکنون تمام قوانین بین المللی را زیر پا گذاشته و از تعهد به عهدنامه‌ها شانه خالی کرده است.

وی اضافه کرد: رژیم صهیونسیتی حق دستیابی به سلاح‌های کشتار جمعی را ندارد. هدف آمریکا از تأسیس رژیم صهیونسیتی تحت فشار قرار دادن کشورها بر اساس سیاست‌های خود بوده است. پس از اعلام استقلال رژیم صهیونیستی آمریکا اولین کشوری بود که از آن حمایت کرد. آمریکا در کمک‌های مالی و نظامی خود به رژیم صهیونیستی هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد.

وکیل پرونده با اشاره به وخامت حال جسمی و روحی پدر و مادر و همسر و فرزندان خانواده شهدای ترور عنوان کرد: چطور می‌توان خلأ بهترین پدران، همسران و فرزندان را جبران کرد؟ آیا کسی می‌تواند این کمبود را قیمت گذاری و معامله کند؟ دانشمندان هسته‌ای طی اقدامی زنجیره‌ای توسط رژیم صهیونیستی ترور شده‌اند. دانشمندان شهروندان علمی و غیرسیاسی ایران بودند که با ترور و حذف این عزیزان خسارت عظیمی به عرصه علمی و هسته‌ای کشور وارد گردید.

وی در پایان صحبت‌های خود تصریح کرد: دولت آمریکا به موجب قطعنامه‌های متعدد متعهد به جلوگیری از تروریسم بوده است اما حمایت دولت آمریکا از جنایات تروریستی رژیم صهیونیستی به شکل واضحی مشهود است و رژیم اشغالگر قدس تحت حمایت کامل ایالت متحده قرار دارد. این ترورها به منظور دست کشیدن ایران از فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای بوده است. با توجه به رویه و سابقه آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی رسیدگی به وضعیت خانواده شهدا ناشی از اقدام تروریستی آنها را تقاضا دارم.

قاضی پرونده از خانواده شهدا خواست اگر توضیحی دارند برای بیان آن در جایگاه حضور پیدا کنند.

در ادامه جلسه، همسر شهید علی محمدی، همسر فریدون عباسی که به واسطه ترور همسر خود دچار مجروحیت شده بود و آرمیتا رضایی نژاد فرزند شهید داریوش رضایی نژاد خواستار تقاضای رسیدگی و اخذ غرامت از رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا شدند.

آرمیتا رضایی نژاد در بخش پایانی صحبت‌های خود به زبان انگلیسی مطلبی را در همین راستا خطاب به مردم دنیا قرائت کرد.

قاضی پرونده پس از استماع سخنان خانواده‌های شهدای هسته‌ای، گفت: دادگاه‌های بین المللی باید تکلیف خود را با این موضوع مشخص کنند. ما همه خانواده شهید و داغدیده هستیم. این دادگاه و هیچ دادگاهی نمی‌تواند بخشی از سختی شما را جبران کند. ما روزی حقوق خود را از آمریکا و رژیم صهیونیستی استیفا خواهیم آورد.

پور مریدی در پایان ضمن اعلام ختم جلسه اعلام کرد: نتیجه دادگاه و حکم آن به زودی مشخص و اعلام می‌شود.

کد خبر 5307517

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =