طراحی و مطالعات طرح ویژه شهر سلطانیه آغاز شد

زنجان-مدیرکل میراث‌فرهنگی استان زنجان گفت: طرح ویژه شهر سلطانیه، برنامه ای را برای اصلاح بافت و منسجم سازی بناهای شهری با رویکرد گردشگری و بهینه سازی فضاهای موجود تدوین کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر ارجمند گفت: به دلیل وجود اثر جهانی گنبد سلطانیه و ویژگی‌های تاریخی و کالبد معماری ارزشمند شهر تاریخی سلطانیه، قرارداد مطالعه و طراحی طرح ویژه شهر سلطانیه که در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران مصوب شده آغاز به کارکرد است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان اضافه کرد: ناظران بخش اصلی طرح ویژه سلطانیه در قالب کمیته تخصصی ویژه متشکل از سه گروه نماینده هستند که گروه اول از پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه، گروه دوم اعضای دفتر فنی معاونت میراث‌فرهنگی استان و گروه سوم اعضای مدیران فنی بخش معاونت میراث‌فرهنگی وزارت خانه هستند.

ارجمند بیان کرد: اجرای طرح ویژه سلطانیه می‌تواند تأثیر مهمی در رفع چالش‌های توسعه‌ای منطقه سلطانیه داشته باشد و کارفرمای این طرح نیز اداره‌کل راه شهرسازی استان زنجان است که اقدام به عقد قراردادی با یک مشاور کرده است و طرح ویژه شهر سلطانیه با تخصیص اعتبارات لازم آغاز به کار کرده است و مدت‌زمان انجام این طرح ۱۸ ماه است.

وی اعلام کرد: در طرح ویژه سلطانیه باید یکپارچگی عامل میراثی، گردشگری، سکونت و اقتصاد دیده شود، چون باید ببینیم شهر سلطانیه بعد از اجرای این طرح قرار است با چه اقتصادی رونق پیدا کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان گفت: این طرح از جنبه‌های مختلف ازجمله سیما و منظر، ضوابط مبلمان شهری، رسیدگی به وضعیت مبلمان شهری، خیابان‌ها، زیباسازی، نقاشی، ایجاد فضاهای گردشگر پذیر و … را دربرمی گیرد.

ارجمند بابیان اینکه در حال حاضر طرح ویژه سلطانیه در فاز مطالعاتی قرار دارد، بیان کرد: اولین موضوعی که در طرح ویژه سلطانیه در نظر گرفته می‌شود، مربوط به مباحث گردشگری است؛ چرا که سلطانیه از ویژگی خاصی برخوردار است.

کد خبر 5314228

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =