۱۱ مهر ۱۴۰۰، ۱۲:۴۶

پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان؛

اقدام داوطلبانه یک خواننده پیشکسوت برای جوان ها

اقدام داوطلبانه یک خواننده پیشکسوت برای جوان ها

یکی از اعضای هیات داوران بخش خوانندگی موسیقی ایرانی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان از آمادگی خود برای آموزش هنرجویان شرکت کننده در این دوره در جهت ارتقای سطحی کیفی شان سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، مظفر شفیعی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی که چندین دوره داوری جشنواره موسیقی جوان را برعهده داشته، درباره نقش جشنواره در تربیت نسل جدیدی از خوانندگان گفت: من معتقدم جشنواره نقش پررنگ و بسیار خوبی دارد و از نظر کیفی و کمی در ابعاد خوب برگزار می‌شود که این مسأله به متفاوت بودن نگاه و شیوه دبیری آقای هومان اسعدی برمی گردد که با پیگیری های مداوم این جشنواره را سالیان سال است که برگزار می‌کند و همه کارها با تلاش‌های مستمر ایشان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: همه جوانان خواننده امروزی و یا آنهایی که در مرز چهره‌شدن هستند و امروزه جزو خوانندگان خوب ایرانند، به واسطه جشنواره موسیقی جوان کشف شدند و اولین تجربه شان در اجرا، شرکت در جشنواره جوان بوده است. بسیاری از این خوانندگان موسیقی ایرانی از سن کم در جشنواره موسیقی جوان شرکت کردند که برخی رتبه آورده اند و برخی دیگر خیر اما حتما در جشنواره حضور داشتند و همین حضور باعث پیشرفت در کارشان شده است.

این خواننده باسابقه موسیقی ایرانی درباره سطح کیفی آثار شرکت کنندگان در پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان افزود: امسال استقبال بیشتر از پارسال بود. این جشنواره توانسته طی ۲ سالی اخیر و در شرایط بد کرونا برای جوانان یک سرگرمی و دلگرمی ایجاد کند و آنها نیز با اشتیاق آثارشان را ارسال کنند.به نظر من گروه سنی الف خیلی از نظر کیفی و کمی بهتر بودند. گروه سنی ب؛ از نظر کمی بیشتر از پارسال بودند اما از نظر کیفی نسبت به سال گذشته؛ سطح‌شان پایین تر بود. در گروه سنی ج نیز چند نفری بودند که پارسال هم شرکت کردند و مقام آوردند ولی خوب باز شرکت کرده بودند که به نظر من خیلی خوب بودند و کیفیت کارشان خیلی خوب بود. به طور کلی فقط کمی در گروه سنی ب، ضعف هایی بود که باید برطرف شود.

شفیعی با بیان اینکه ما داوران بخش آواز بر این باوریم که بایستی برای شرکت‌کنندگانی که برگزیده نمی‌شوند، برنامه‌های آموزشی داشته باشیم، اظهار کرد: حمایت از شرکت‌کنندگان و برگزیدگان به تنهایی در توان جشنواره موسیقی جوان نیست بلکه بایستی دیگر ارگان های هم دخالت کنند و کلاس ها و برنامه هایی آموزشی برای آنها برگزار کرد چرا که بسیاری از آنها در شهرستان های دوردست زندگی می کنند و استاد خوب در دسترس‌شان نیست. اما با این حال مایه امیدواری و دلگرمی هم جشنواره و داوران است که همچنین بچه‌هایی هستند که شرکت می کنند مخصوصا امسال در بخش الف خیلی کارشان امیدوارکننده بود.

مشکلات و ضعف های آوازی شرکت کنندگان دوره پانزدهم

داور بخش آواز پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان دربار مشکلات و ضعف‌های آوازی شرکت کنندگان این دوره از جشنواره گفت: مشکل شان بیشتر ضعف در اجرای رپرتوار بود که ما تعیین کردیم. یا قطعات را نداشتند یا کسی نبوده به آنها گوشزد کند. از خودشان یک چیزهایی خواندند ولی دقیق نبود. این مشکل و ضعف بر می گردد به نبود آموزش و عمدتا این بچه ها از شهرستان بودند و نحوه خواندن در سن ۱۸ تا ۲۳ سال خیلی مهم است. البته صداها خوب است ولی مشکل در رپرتوار بود.

این مدرس آواز به ارائه راهمکارهایی برای حل مشکل هنرجویان آواز پرداخت و گفت: به نظرم بهترین راه حل، آموزش دیدن با استادان خوب است. دیدگاه استادان بزرگ آواز را دنبال کنند تا نواقص کارشان برطرف شود. من حاضرم برای تمام شرکت کنندگان گروه سنی ب که بواسطه ضعف در کارشان به مرحله نهایی راه نیافتند تک به تک تلفن بزنم و طی صحبت با آنها بگویم که چه کار کنند تا نقص شان را برطرف کنند. چرا که معتقدم رسیدگی به این جوانان بسیار اهمیت دارد.

مظفر شفیعی در ادامه با اشاره به تقلید هنرجویان آواز از شیوه آوازخوانی خوانندگان بزرگ تصریح کرد: خوشبختانه امسال این گونه نبود که شرکت کننده‌ای از شیوه آوازی اساتید آواز تقلید و کپی کند فقط از شیوه ‌های آنها استفاده کرده بودند که هیچ مشکلی نیست. بالاخره اینها باید تجربه کسب کنند که باز به بحث آموزش برمی گردد که من خودم هر وقت دستگاهی را با هنرجویی کار می کنم می گویم خودتان با حس و حال خودتان فارغ از این صدایی که من برایتان خواندم و آن را شنیدید، اجرا کنید و کار کنید، صداهای مختلف استادان را گوش کنید که ملکه ذهنتان شود ولی نه اینکه تقلید کنید. من خیلی به این جوانان امیدوارم که در این وضعیت دنبال موسیقی سنتی مخصوصا آواز که پایه و اساس موسیقی ما است، می روند و خیلی دلگرم کننده است.

کد خبر 5318930

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha