نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها دفتر امور نخبگان تشکیل می دهد

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها از تاسیس دفتر امور نخبگان در نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها، حجت الاسلام سعید کرمی گفت: یکی از مأموریت‌های ویژه نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها توجه نخبگان و سرآمدان دانشگاه است. یعنی کسانی که به آنها برای ساختن فردای ایران و برای شتاب بخشی به رشد و پیشرفته فردای علمی کشور امید می‌رود.

وی افزود: این مسئله هم برگرفته از منویات و دیدگاه‌های مقام معظم رهبری است که به شدت بر بحث حمایت از نخبگان تاکید دارند و حتی در یکی از دیدارهای خود فرمودند تا نفس دارم پای حمایت از نخبگان علمی مجامع علمی می‌ایستم و از آنها حمایت می‌کنم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: بر همین اساس طبیعتاً نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها مسئولیت دارد در این حوزه وارد شود و ورود ما هم از جنس تعریف پروژه و حمایت مالی و اعتباری نیست بلکه در راستای همان رسالت حمایتی و نظارتی است که در واقع نهاد دارد.

وی افزود: یعنی اولاً دنبال هویت بخشی و تعمیق باورهای آنهاست، اینکه نسبت به باورهای ملی و دینی خودشان اعتقاد راسخ‌تر و با آرمان‌های انقلاب و نظام آشنایی بیشتری پیدا کنند و اینکه ظرفیت‌ها و استعدادهای آنها برای خدمت بیشتر به کشور شکوفا شود.

وی افزود: امسال برای شروع به سراغ رتبه‌های برتر زیر هزار کنکور رفتیم. کسانی که ممکن است برای مهاجرت و برخی مباحث مخاطب دیگران قرار گیرند و چقدر خوب است ما از همین بدو ورود به دانشگاه بنیان‌های فکری و پایه‌های اعتقادی اینها را تقویت کنیم و آنها را در معرض معنویت و چشیدن طعم معنویت قرار دهیم، یک دورهمی و انس اتفاق بیفتد و برخی از نکاتی که در طول تحصیل به آن نیاز دارند را بتوانند به دست بیاورند مخصوصاً در برخی ابعاد شخصیتی اینها واقعاً نیاز دارند که به آنها کمک شود.

طراحی برنامه «آینده روشن» برای نخبگان دانشگاهی

حجت الاسلام کرمی تاکید کرد: مجموعه این مسائل موجب شد تا برنامه «آینده روشن» را طراحی کنیم و این نخبگان با دعوت نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها سه روز در مشهد مقدس و در جوار حرم امام رضا علیه السلام میهمان ما هستند و برنامه‌های متنوعی هم برای آنها در نظر گرفتیم، از زیارت و تفریح و سیاحت گرفته تا دورهمی و گپ و گفت صمیمی و به مقدار کمی هم برنامه‌های آموزشی و توجیهی.

تأسیس «کانون‌های آینده روشن» در دانشگاه‌های مطرح

وی افزود: بعد از این دوره هم نگاه ما این است که این ارتباط نخبگان و نهاد استمرار داشته باشد بر همین اساس داریم در دانشگاه‌هایی که نخبه پذیر هستند و رتبه‌های زیر ۱۰۰۰ را پذیرش می‌کنند کانون آینده روشن را تأسیس می‌کنیم و می‌خواهیم خود آنها محور باشند و خود کسانی که الان در این دوره‌ها شرکت می‌کنند به عنوان هیئت مؤسس و شورای مرکزی کنار هم قرار بگیرند و یک هویت جدید را ایجاد کنند و به عنوان بازوی دفاتر نهاد ما برای ارتباط گیری با نخبگان دانشگاه باشند.

حجت الاسلام کرمی تصریح کرد: ما قصد نداریم با دفاتر استعداد درخشان در دانشگاه و دفاتر نخبگان دانشگاه رقابت کنیم آنها مسیر کاری خودشان را دارند، ما می‌خواهیم حامی می‌باشیم و به نخبگان توجه فرهنگی، دینی، عقیدتی بدهیم و می‌خواهم یک دلگرمی برای آنها در فضای دانشگاه باشد. جنس برنامه‌ریزی های ما هم از همین جنس است و هر از گاهی بازدید علمی‌ای، دورهمی‌ای، ضیافتی، تقدیری و… خواهیم داشت و تعمیق هویت ملی و دینی آنها، تقویت ارتباط گیری آنها با روحانیت و نهادهای دینی و فرهنگی از مسائلی است که ما دنبال آن هستیم.

دفتر امور نخبگان در نهاد تأسیس می‌شود

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: البته در ستاد هم دبیرخانه ما دائمی است و از این به بعد دفتر امور نخبگان در نهاد تأسیس می‌شود و بلافاصله برای نخبگانی که ۱۴۰۰ وارد دانشگاه می‌شوند برنامه خواهیم داشت و این به یک جریان دائم در نهاد تبدیل خواهد شد. ما از این پس یک بسته طراحی می‌کنیم و سراغ همه نخبه‌ها در حوزه‌های مختلف خواهم رفت.

حجت الاسلام کرمی یادآور شد: ما چهار دوره طراحی کردیم، دوره اول برای رشته‌های تجربی بود که برگزار شد و ۵۵۰ نفر از رتبه‌های زیر هزار از برنامه استقبال کردند و علیرغم بحث کرونا و حساسیت‌هایی که وجود داشت خیلی خوب استقبال شد و میزان رضایتمندی مخاطبان فوق تصور ما بود و از اینکه نهاد در همین اول ورود به دانشگاه از آنها دعوت کرده و آنها را تکریم کرده و ابراز خوشحالی کردند و در کل می‌توان گفت باب رفاقت ما با این عزیزان باز شد.

وی افزود: چون همراه کاروان‌ها رؤسای دانشگاه‌ها و مسئولین نهاد هم حضور دارند اینها باعث می‌شود ارتباط صمیمی تر و راحت تر شود و آثار و برکت بیشتری داشته باشد.

برگزاری همایش دوم آینده روشن برای دانشجویان نخبه ریاضی

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: این هفته دانشجویان برای رشته ریاضی برگزار خواهد شد و بعد هم برای بچه‌های انسانی و هفته آخر هم برای بچه‌های هنر این برنامه را خواهیم داشت.

حجت الاسلام کرمی یادآور شد: برای این هفته که برنامه برای دانشجویان رشته‌های ریاضی برگزار می‌شود تا کنون ۵۷۰ نفر ثبت نام و اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به همکاری خوب آستان قدس رضوی با این برنامه گفت: هفته گذشته ما در خدمت دکتر انوشه و دکتر سعید سرکار دبیر ستاد نانو کشور بودیم، یک پنل هم برای دانشجویان گذاشته شد و همچنین برنامه‌های زیارتی، سیاحتی و تفریحی هم داشتیم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها گفت: این هفته وزیر علوم مهمان ما در اختتامیه است و یک صبحانه هم در کنار دانشجویان خواهد بود که این نشان‌دهنده اعتقاد مجموعه آموزش عالی به این کاری است که انجام می‌شود. هفته گذشته وزیر بهداشت حضور داشت.

کد خبر 5331369

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha