افتتاح دبیرخانه و سایت ملی اسلام و محیط زیست در مشهد مقدس

رئیس سازمان محیط زیست کشور ضمن حضور در اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی سایت و دبیر خانه ملی اسلام و محیط زیست را افتتاح و راه اندازی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی سلاجقه دراین مراسم که در اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی برگزار شد گفت: تمامی مبانی اسلام بر پایه و اساس محیط زیست می‌باشد.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور با اشاره به اینکه انسان جزئی از مخلوقات است و نباید به محیط زیست آسیب برساند گفت: توازن و توسعه پایدار باید بر مبنای آموزه‌های قرآنی باشد.

وی ضمن اشاره به کتاب اسلام و محیط زیست، کشاورزی و منابع طبیعی، حضرت آیت الله عالمی و کتاب مفاتیح الحیاة آیت الله جوادی آملی گفت: با استفاده از این کتب با ارزش و ظرفیت سایت اسلام زیست می‌توان ظرفیت‌ها و توجهات اسلام به محیط زیست را ظهور وبروز داد.

علی سلاجقه در ادامه گفت: آموزه‌های دینی ما برای یکایک مباحث محیط زیستی دستورات دارد و اصلی ترین منبع ما قرآن کریم است که بارها در این کتب آسمانی اشارات زیادی به مباحث محیط زیستی شده است.

معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به پژوهش‌ها و تحقیقات و رساله‌های دانشگاهی در زمینه اسلام و محیط زیست، افزود: باید ظرفیت‌های جدیدی برای پژوهش‌ها در سایت پیش بینی شود که با استفاده از زبان‌های مختلف بتوانیم این مهم را در دنیا گسترش دهیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر سمن سازی در این زمینه درخواست نمود که سمن‌هایی تشکیل شوند تا بتوانند فرهنگ و آموزه های دینی را گسترش دهند و ترویج دهند ه این افکار مترقی باشند.

وی افزود: در دانشگاه ها همچون کتاب‌های پایه تاریخ اسلام، منابعی به نام اسلام و محیط زیست تهیه و تدریس شوند تا دیدگاه‌های اسلام را نسبت به محیط زیست به فرزندان این سرزمین معرفی شوند.

در پایان مقام محترم عالی سازمان حفاظت محیط‌زیست ضمن استقبال از این پروژه گفت لازم است که از بیان دیدگاه‌های حوزه‌های علمیه و متخصصین و صاحبنظران امر در سرتاسر کشور بهره برد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی هدف از ایجاد این سایت را استفاده از پتانسیل‌های معنوی و فرهنگی در شهر مشهد مقدس به عنوان پایتخت معنوی جهان اسلام در زمینه آموزش، اطلاع رسانی و ارتقای فرهنگ حفاظت از محیط زیست با بهره گیری از آموزه‌های دینی عنوان نمود و گفت: تولید محتوا اعم از صوتی، تصویری، موشن گرافیک و …" - ارتباط با علما و روحانیون و پژوهشگران حوزه اسلام و محیط زیست در سراسر کشور، حمایت از پژوهش‌ها و مقالات علمی، ارتباط و گفتگوهای آنلاین با حضور متخصصان، از ویژگی‌های این سایت است.

تورج همتی با اشاره به دیدگاه اسلام در خصوص اسلام و محیط زیست بیان کرد: در قرآن کریم بارها به کرات به کلماتی همچون ماء و ارض درباره منع کردن انسان از فساد که مصادیق آن جلوگیری از آسیب به محیط زیست است اشاره شده است.

همتی گفت: در مبانی اسلامی در خصوص محیط زیست پایه و اساس و اصل آن به فرموده پیامبر اکرم (ص) و همانطور آیه ۵۶ سوره اعراف بر اجتناب از ظلم و ضرر رسانی به محیط زیست که شامل انواع آلودگی‌ها و تخریب است که متوجه نسل حاضر و آینده می‌باشد اشاره می‌کند. همینطور در برخی موارد لحن شدیدی در آیات نسبت به افراد مفسد و تخریب گر وارد شده که حاکی از شدت توجه خداوند متعال نسبت به حفظ محیط زیست دارد.

مسئول دبیرخانه اسلام و محیط زیست در ادامه این مراسم به رهنمودهای تشویقی و اخلاقی اسلام در این خصوص اشاره نمود و به حدیث امام جعفر صادق (ع) رئیس مکتب شیعه اشاره نمود که فرموده اند: سه چیز بر انسان گوارا است: هوای تمیز، آب فراوان و گوارا، زمین حاصلخیز.

وی افزود: احترام به محیط زیست شاخه‌های متعددی دارد که شامل حمایت از حیوانات، نهی از قطع درختان و از بین بردن مزارع و گیاهان و نظافت زمین و نهی از آلودگی می‌باشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی به ساختار سازمانی دبیرخانه ملی اسلام و محیط زیست اشاره نمود و گفت: این ساختار شامل: هیأت اندیشه ورز، دفتر آموزش و پژوهش‌های علمی، دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی و دفتر پشتیبانی می‌باشد.

در پایان تورج همتی افزود: بزودی با انجمن‌های دینی و مذهبی برای همکاری بیشتر در زمینه تبلیغ و فرهنگ سازی اسلام و محیط زیست ارتباط خواهیم گرفت.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم سعدی مشاور حوزوی دبیرخانه ملی اسلام و محیط زیست با ذکر مطالبی در خصوص اهمیت محیط زیست در اسلام و آیات و روایات فراوان در قرآن کریم و احادیث ائمه پیشنهاداتی را در این راستا مطرح نمود.

کد خبر 5333529

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 5 =