مشکلات مددجویان بهزیستی بیرجند/ شورا و شهردار قول دادند

بیرجند- اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار بیرجند آمادگی خود را برای رفع مشکلات مددجویان تحت پوشش بهزیستی شهرستان اعلام کردند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: جلسه شورای شهر بیرجند بعد از ظهر دوشنبه پیرامون مسائل و مشکلات مددجویان بهزیستی که مرتبط با شهرداری بود برگزار شد و رئیس شورا و شهردار بیرجند در زمینه حل این مشکلات اعلام آمادگی کردند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی در این جلسه با اشاره به وظایف بسیار زیاد بهزیستی در خصوص آسیب‌های اجتماعی و ارائه خدمت به جامعه هدف گفت: بهزیستی زمینه جمع‌آوری کودکان خیابانی وظیفه‌ای ندارد و در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد وظایف بهزیستی به بخش غیر دولتی واگذار شده است.

نبود متقاضی برای واگذاری خدمات بهزیستی

علی عرب نژاد تصریح کرد: اما روند واگذاری این خدمات در بیرجند به دلیل نبود متقاضی برای مشارکت خیلی ضعیف است.

علی عرب نژاد با بیان اینکه ۲۵ مرکز غیر دولتی در استان در ارتباط با کودکان وجود دارد، اضافه کرد: بیش از توان خود تاکنون در این خصوص در بهزیستی کار کرده‌ایم و برای ساماندهی کودکان خیابانی نیاز به همکاری همه مسئولان استان داریم.

وی ادامه داد: ساختمان‌هایی هم که در نقاط مختلف شهر بیرجند در اختیار بهزیستی قرار دارد هیچ سازگاری با وظایف بهزیستی و جامعه هدف ما ندارد و معلولان برای انجام کارهای خود باید با رنج و سختی زیادی با مراجعه به آنها پی گیر امور خود شوند.

وی بیان داشت: خوابگاهی برای پیشگیری از فوت شبانه معتادان داریم که ۳۵ معتاد از خدمات شبانه در آن استفاده می‌کنند اما شرط اصلی پذیرش در آن معتاد بودن است که این موضوع سبب شده از حضور افراد متکدی غیر معتاد جلوگیری شود.

لزوم توجه به مناسب سازی شهری

جمیله رضا زاده معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی هم با اشاره به اینکه ۷.۹ درصد جمعیت بیرجند سالمند و ۴ درصد معلول یا افرادی هستند که نیاز به تسهیل دسترسی در شهر را دارند، اضافه کرد: باید مناسب سازی معابر و مبلمان شهری و پارک‌ها بیش از گذشته مورد توجه شهرداری و اعضای شورا قرار گیرد.

شهرام شیخانی معاون اموراجتماعی بهزیستی خراسان جنوبی هم با بیان اینکه همسر و فرزند آزاری از آسیب‌هایی است که در خراسان جنوبی میزان آن زیاداست، گفت: بعد از آن کودکان کار و خیابانی و زنان بیشتر در استان در معرض آسیب هستند و از شهروندان می‌خواهیم در زمان مواجه با این موارد از طریق سامانه ۱۲۳ به ما اطلاع رسانی کنند.

درخواست همکاری برای مدیریت کودکان کار و خیابانی

وی با تاکید بر اینکه برای مدیریت کودکان کار و خیابانی به همکاری شهرداری نیازمندیم، تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد کودکان کار و خیابانی در بیرجند افغانی هستند و برای کمک به آنها از شهرداری می‌خواهیم در روز بازارهای خود زمینه اشتغال آنها را فراهم کنند.

حسن شرفی معاون پیشگیری بهزیستی خراسان جنوبی هم با تاکید بر این نکته که سیکل درمان معتادان در استان معیوب است، عنوان کرد: شرط اصلی درمان معتادان این است که داوطلبانه برای درمان خود اقدام کنند حال اینکه در استان افراد معتاد برای درمان جمع‌آوری می‌شوند و به اجبار اقدام به درمان آنها می‌شود که خروجی مناسبی ندارد.

وی ادامه داد: همه هزینه‌های آن هم توسط بهزیستی پرداخت می‌شود و برای اینکه خروجی مناسبی داشته باشد حداقل از افراد دارای درآمد خوب باید بخشی از هزینه‌های گرفته شود.

مشکلات معلولان برای مسکن

رحیمی معاون امور مشارکت‌ها و اشتغال بهزیستی خراسان جنوبی هم با اشاره به اینکه از سال ۱۳۸۸ برای اجرای حدود ۳ هزار و ۷۸ واحد مسکونی برای جامعه هدف اقدام شده است، بیان کرد: حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد آن تحویل و بقیه در حال ساخت است.

وی ادامه داد: بعضی از واحدهای مسکونی احداث شده برای معلولان دارای مشکلاتی برای پایان کار و صدور سند است که برای حل آنها نیاز به همکاری شهرداری داریم و برای اشتغال تعدادی از افراد جامعه هدف هم نیاز به همکاری شهرداری برای اشتغال آنها در روز بازار مسافر داریم.

اجرای قانون حمایت از معلولان در اولویت

مهدی بهترین شهردار بیرجند هم با بیان اینکه بهزیستی بیش از ۵۳ وظیفه سازمانی بر عهده دارد، گفت: یکی از برنامه‌های ما در دوره جدید اجرای قانون حمایت از معلولان است.

وی بیان داشت: با توجه به مکاتبه با شهرداری برای بخشوده شدن عوارض مربوط به تعدادی از معلولان چون شهرداری نمی‌تواند نسبت به بخشش عوارض اقدام کند بر اساس مصوبه شورا در این باره عمل خواهد شد.

علیرضا محمودی راد رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند با اشاره به اینکه تسریع در امور شهروندان یکی از وظایف شورا است، ادامه داد: به عنوان نماینده مردم تلاش می‌کنیم تا خدمات به بهترین شکل به آنها ارائه شود و در کمیسیون خدمات شهری شورا در این راستا مشکلات مددجویان مطرح و راه حل های مورد نظر بیان می‌شود.

کد خبر 5352691

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 5 =

  نظرات

  • اسلم محمودیان IR ۰۰:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۸/۲۵
   0 0
   مریض هستم عصاب روان