آمریکا از گفتگوهای اقتصادی با تایوان خودداری کند

مقامات چین از ایالات متحده خواسته اند تا گفتگوهای اقتصادی خود با تایوان را متوقف کرده و به این نکته توجه کنند که تلاش‌های این جزیره برای ایجاد بی ثباتی شکست خواهد خورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت که مقامات چین از ایالات متحده خواسته اند تا گفتگوهای اقتصادی خود با تایوان را متوقف کرده و به این نکته توجه کند که تلاش‌های جزیره تایوان برای ایجاد بی ثباتی شکست خواهد خورد.

بر اساس این گزارش، وی با اشاره به اینکه چین نارضایتی قاطع و اعتراض شدید خود را نسبت به این موضوع ابراز می‌کند، خاطرنشان کرد: آمریکا باید به تعهدات خود پایبند بوده و فوراً هرگونه تعامل رسمی با تایوان را متوقف کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین اضافه کرد: استقلال تایوان با حمایت ایالات متحده و تضعیف روابط با سرزمین اصلی چین، قطعاً شکست خواهد خورد.

ژائو لیجیان با تاکید بر اینکه واشنگتن باید از تماس‌های رسمی با تایپه اجتناب کند، افزود: نیازی به ارسال سیگنال‌های اشتباه به جدایی طلبان تایوان نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، تحریک جریان های جدایی طلب مناطق تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ به رغم ادعای ظاهری آمریکا مبنی بر احترام به اصل چین واحد، با هدف مهار قدرت یابی پکن در منطقه راهبردی ایندوپاسیفیک انجام می شود که اصلی ترین آوردگاه رقابت قدرت های جهانی در قرن ۲۱ است.

آمریکا و شرکای غربی اش در سال های اخیر در راستای سیاست های تنش برانگیز «ایندوپاسیفیک» واشنگتن برای به چالش کشیدن قدرت رو به افزایش چین و علی رغم ادعای احترام به اصل چین واحد، سعی در تحریک جریان های جدایی طلب در مناطق تابع چین ازجمله تایوان، تبت و هنگ کنگ دارند.

تایوان طبق اصل چین واحد بخشی از تمامیت ارضی دولت پکن محسوب می‌شود؛ حال آنکه آمریکا در سودای مهار قدرت یابی چین در قرن ۲۱، به دنبال تحریک جریان‌های جدایی طلب این منطقه است و در این مسیر، از حمایت شرکای اروپایی نیز برخوردار می‌شود.

کد خبر 5360296

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha