۲۶ شهریور ۱۴۰۰، ۲۰:۰۶

ژائو لیجیان مطرح کرد؛

درخواست پکن از آمریکا و استرالیا برای عدم مداخله در امورداخلی چین

درخواست پکن از آمریکا و استرالیا برای عدم مداخله در امورداخلی چین

سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه از مقامات ایالات متحده و استرالیا خواست تا از مداخله در امور داخلی این کشور و ایجاد ناآرامی در منطقه آسیا- اقیانوس آرام دست بردارند.

به گزارش خبرگزار ی مهر به نقل از خبرگزاری شین هوآ، «ژآئو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به ابراز نگرانی وزرای خارجه و دفاع ایالات متحده و استرالیا نسبت به وضعیت دریای جنوبی چین، منطقه سین کیانگ، هنگ کنگ و تایوان، در یک نشست خبری از مقامات واشنگتن و کانبرا خواست تا از مداخله در امور داخلی چین و ایجاد ناآرامی در منطقه آسیا- اقیانوس آرام خودداری کنند.

ژائو با بیان اینکه موضع چین در قبال این موضوعات مربوط به دریای جنوبی چین، سین کیانگ، هنگ کنگ و تایوان همواره ثابت و روشن بوده است، از مقامات ایالات متحده و استرالیا به دلیل تلاش عامدانه برای بدنام سازی چین، مداخله در امور داخلی این کشور بزرگ آسیایی و پاشیدن بذر نفاق در میان کشورهای واقع در جنوب شرقی آسیا انتقاد کرد.

به گفته این سخنگوی وزارت خارجه چین، «واقعیتها ثابت کرده است که چین نه تنها موتور اصلی رشد اقتصادی در منطقه آسیا- اقیانوس آرام است، بلکه حافظ و حامی ثابت قدم صلح و ثبات در این منطقه نیز بشمار می رود.

ژائو در ادامه افزود که توسعه چین [معادل] رشد صلح در جهان و خبری خوب برای شکوفایی و رونق منطقه ای است.

ژائو همچنین گفت که چین همیشه بر این باور است که همکاری میان کشورها باید با روند صلح و توسعه همخوانی داشته، به افزایش اعتماد و همکاری متقابل کمک کند و هیچ کشور ثالثی را هدف قرار نداده و به منافع آنها لطمه نزند.

سخنگوی وزارت خارجه چین با ترغیب واشنگتن و کانبرا به کنار گذاشتن ذهنیت و مفاهیم ژئوپلتیکی محدود و تنگ نظرانه جنگ سرد، گفت که این دو کشور باید با روند زمانه پیش رفته و به خواستهای مشترک کشورهای منطقه احترام بگذارند و به توسعه چین نیز دیدگاهی درست داشته باشند.

کد خبر 5306973

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha