تشکیل اتاق فکر «سیاست‌خارجی» به ریاست «امیرعبداللهیان»

اتاق فکر «سیاست خارجی» با حضور ۷۵ نفر از اساتید دانشگاه های کشور در قالب ۱۴ کمیته علمی به ریاست وزیر امور خارجه تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، یکی از اولین اقدامات حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعد از اخذ رأی اعتماد از مجلس شورای اسلامی، تشکیل «اتاق فکر سیاست خارجی» با شرکت ۱۰ نفر از اساتید برجسته دانشگاه‌های کشورمان در زمینه روابط بین‌الملل، علوم‌سیاسی، حقوق بین‌الملل و اقتصاد به عنوان اعضای شورای اندیشه‌ورز اتاق فکر است که هر هفته در جلسات راهبردی موضوعات سیاست خارجی، روندها و گلوگاه‌ها را بررسی و به وزیر امور خارجه ارائه می‌دهند.

این اقدام با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبتنی بر اهمیت دادن به نقش اندیشه‌ورزی و خرد جمعی، حرکت و اقدام مهمی است که می‌تواند آثار خوبی را در سیاست خارجی کشور به نمایش برساند.

انتخاب اساتید از طیف‌های متفاوت نیز تأکیدی بر نگاه فراجناحی دولت سیزدهم و اهمیت اندیشه‌ورزی، مصالح و منافع ملی کشور در دکترین سیاست خارجی است.

امیرعبداللهیان در اولین گام برنامه سیاست خارجی، حاکمیت خرد جمعی، اندیشه‌ورزی و منافع ملی در کنار سه اصل عزت، حکمت و مصلحت عالی نظام را الگوی کار خود قرار داده است.

در نظام‌نامه اتاق فکر سیاست خارجی ۱۴ کمیته علمی و تخصصی متشکل از ۷۵ نفر از اساتید و متخصصین نیز به عنوان بازوی اتاق فکر در نظر گرفته شده است.

از مهم‌ترین این کمیته‌ها نیز می‌توان به کمیته دیپلماسی اقتصادی، علمی و فناوری هوشمند، کمیته دیپلماسی رسانه‌ای، فرهنگی، کمیته کشورهای آمریکایی و اروپایی، کمیته شرق و اوراسیا، کمیته هسته‌ای و انرژی پاک، کمیته دیپلماسی حقوقی و حقوق بشر، کمیته دیپلماسی مقاومت و کمیته آب و رودخانه‌های مرزی اشاره کرد.

ریاست این اتاق فکر نیز بر عهده امیرعبداللهیان است.

بی‌تردید با توجه به جایگاه اندیشکده‌ها و رشد و توسعه اهمیت پژوهش در نظام بین‌الملل، بکارگیری عملیاتی و جدی ظرفیت‌های فکری کشور، با پرهیز از اقدامات نمایشی مرسوم، می‌تواند در تصمیم گیری‌های کلان و مطابق با منافع ملی کشور نقش بسیار مهم و سرنوشت سازی ایفا کند.

کد خبر 5411456

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 2 =

  نظرات

  • عبدالهى IR ۱۷:۴۷ - ۱۴۰۰/۱۱/۰۹
   0 0
   در هيج جاى دنبا براى اتاق فكر رئيس نمى گذارند ميز و صندلى گرد مى چينند و يك نفر هماهنگ كننده يكى از صندلى ها را اشغال ميكند. اگر رئيس داشته باشند ديگر تبادل نظر معنى ندارد
  • IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۰
   0 0
   ای کاش وزیر محترم یه معاونت مقتدر اقتصادی تشکیل میداد که در تمام کشورها سفیر اقتصادی میفرستاد تا مشکلات صادرات را بر طرف کنند
  • IR ۰۷:۱۱ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۰
   0 0
   هر چند تشکیل چنین اطاقهایی دیر میباشد لیکن خدا را شکر یک نفر پیدا شده که میخواهد از سرمایه تحصیلی نخبگان در پیشرفت کشور و جلوگیری از تزریق و انحصار فکری و فردی که قطعا توام با اشتباه و خطا بوده جلوگیری کند البته این ساختار بصورت انجمن مستقل بود و دارای نشریه و مصوبه تاثیرش بیشتر میشد
  • حاجى خانى IR ۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۱۱/۱۲
   0 0
   پدر بزرگى داشتم كه باين نوع كار ها ميگفت فرماليته كه يك كلمه فرانسه است معادل Formalities در انگليسى. من نظر پدر بزرگم را تكرار ميكنم مگر اينكه خروجى هاى اتاق فكر را منتشر كنند.