کرملین:برنامه‌ای برای دیدار وزرای خارجه روسیه و آمریکا وجود ندارد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که هیچ برنامه‌ای برای دیدار وزرای خارجه روسیه و آمریکا وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پانزدهمین روز از جنگ اوکراین با تشکیل صف ۱۵ کیلومتری مردم برای خروج از شهر کی یف از بیم حملات ارتش روسیه و نیز جا خالی دادن پنتاگون و کاخ سفید از اعطای حتی کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین برای دفاع از خود در مقابل حملات روسیه، به اخبار مهم این روز تبدیل شد.

در ذیل آخرین اخبار جنگ اوکراین را مرور می‌کنیم؛

۰۵:۰۳ زلنسکی: حدود ۱۰۰ هزار نفر را از طریق کریدورهای بشردوستانه تخلیه کرده‌ایم

«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین در تازه‌ترین سخنرانی خود درباره جنگ جاری در کشورش گفت: «طی دو روز گذشته، ما حدود ۱۰۰ هزار نفر را از طریق کریدورهای بشردوستانه تخلیه کرده‌ایم. با این حال، ماریوپل، ولنوواخا به طور کامل مسدود شده‌اند. با وجود اینکه ما هر کاری برای سازماندهی یک کریدور بشردوستانه انجام دادیم، نیروهای روسی از گلوله باران خودداری نکردند. با وجود آن، تصمیم گرفتم کاروانی از بار [کامیون] را با آب غذا و دارو به ماریوپل بفرستیم.»


۰۴:۵۶ کرملین: هیچ برنامه‌ای برای دیدار وزرای خارجه روسیه و آمریکا وجود ندارد

وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که هیچ برنامه‌ای برای دیدار وزرای خارجه روسیه و آمریکا وجود ندارد.

همچنین «ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: واشنگتن هنوز برنامه‌ای برای برگزاری دیدار میان سرگئی لاوروف و آنتونی بلینکن دیپلمات‌های ارشد روسیه و ایالات متحده ندارد.

پیش از این دیدار و گفتگوهای وزرای خارجه روسیه و آمریکا از زمان قبل از تهاجم روسیه به اوکراین برنامه ریزی شده بود که اکنون به نظر می‌رسد این دیدار به هم خورده است.


۰۳:۳۵ مسکو: روسیه آماده مقاومت در برابر تحریم‌ها است

در حالی که از زمان آغاز حمله روسیه در اوکراین، غرب فشار بر مسکو را با اعمال تحریم‌ها افزایش داده است، اما روسیه از ادامه مقاومت در برابر این تحریم‌ها تاکید کرده است. در همین ارتباط هم «الکساندر پانکین»، معاون وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به تحریم‌های غرب گفت: «معلوم است که با مشکلاتی روبرو خواهیم شد. همچنین مشخص است که ما آماده ایستادگی هستیم. از یک طرف هیچ وحشتی وجود ندارد، از طرف دیگر هیچ خوش بینی ساده یا بی تفاوتی و رضایت ظاهری نداریم.»


۰۱:۰۷ پنتاگون: آمریکا باتری‌های موشک پاتریوت را به اوکراین نمی‌دهد

وزارت دفاع آمریکا موسوم به پنتاگون جلسه توجیهی درباره تهاجم روسیه به اوکراین داشت که بدون دوربین برگزار شد. در این جلسه، وزارت دفاع آمریکا موضع این کشور در قبال جنگ اوکراین را تشریح کرد و گفت: ایالات متحده باتری‌های دفاع موشکی پاتریوت را در اختیار اوکراین قرار نخواهد داد، زیرا چنین اقداماتی ایالات متحده را مجبور به اعزام نیرو به اوکراین می‌کند.

همچنین یک مقام ارشد دفاعی آمریکا با ارائه آماری از جنگ اوکراین گفت: روسیه از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین هر روز بیش از ۵۰ موشک به سمت اوکراین پرتاب کرده است که دیروز بیش از ۶۰ موشک پرتاب شد. واشنگتن ارزیابی می‌کند که روسیه با گذشت بیش از دو هفته از حمله به اوکراین، هماهنگی نظامی هوا به زمین خود را بهبود نداده است. آمریکا همچنین هیچ حمله نظامی قابل توجهی از روسیه در غرب اوکراین ندیده است.
۲۰:۵۰ درخواست گروه هفت برای کاهش قیمت نفت و گاز

خبرگزاری فرانسه نوشت گروه هفت از کشورهای تولیدکننده نفت و گاز می‌خواهد تا عرضه خود را افزایش دهند. این گروه در حال بررسی اقداماتی برای مهار افزایش قیمت گاز است!


۲۰:۳۷ روسیه: به بیمارستان ماریوپل حمله نکردیم

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: نیروهای روسی هیچ حمله‌ای به بیمارستان ماریوپل انجام ندادند و این خبر تحریک افکار از سوی کی یف است. ۲۹۹۸ تأسیسات نظامی اوکراین منهدم شده است. پدافند هوایی روسیه یک فروند جنگنده میگ -۲۹ و سه پهباد "بیرقدار تی بی -۲" و یک موشک تاکیتیکی "توچکا-یو" را سرنگون کرد.

حمله هوایی ادعایی به ماریوپل یک تحریک کاملاً سازماندهی شده برای حفظ هیجان ضدروسی است.


۱۸:۴۵ نماینده آمریکا در سازمان ملل: باید به متحدانمان کمک کنیم وابستگی خود به نفت روسیه را کاهش دهند

لیندا توماس گرین فیلد نماینده آمریکا در سازمان ملل به الجزیره گفت: روسیه را منزوی می‌کنیم و جلسات متعددی را در این راستا برگزار خواهیم کرد.
باید به متحدانمان کمک کنیم وابستگی خود به نفت روسیه را کاهش دهند!


۱۸:۱۵ وزیر کشاورزی روسیه: امنیت غذایی ما تضمین شده است

وزیر کشاورزی روسیه گفت: امنیت غذایی در روسیه تضمین شده است و امسال ۱۲۳ میلیون تن غلات تولید خواهیم کرد.


۱۸:۱۰ پوتین: تحریم‌ها علیه روسیه غیرقانونی است

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت: غرب مردم خود را فریب می‌دهد. تحریم‌ها علیه روسیه غیرقانونی است.

پوتین در نشستی با مقامات عالی این کشور با موضوع مقابله با تحریم‌های محور غربی علیه کشورش است.

وی گفت: آمریکا اکنون در تلاش است با ایران و ونزوئلا قراردادهایی در حوزه منابع انرژی امضا کند.

وی ادامه داد: صادرات نفت روسیه به آمریکا از ۲ درصد فراتر نمی‌رود. آمریکا واردات منابع انرژی از روسیه را بسته است و می‌خواهد افزایش قیمت‌ها را به گردن ما بیندازد، اما ما مطلقاً نقشی نداریم.

رئیس جمهور روسیه افزود: ما به صادرات انرژی، از جمله انرژی‌هایی که از اوکراین می‌گذرد، ادامه می‌دهیم. خط لوله گاز به اروپا از طریق اوکراین به طور کامل عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه غرب در حال جنگ اقتصادی با کشور ما است و ما برای مقابله با آن اقداماتی انجام خواهیم داد، افزود: ما قصد نداریم هیچ گونه روابطی را قطع کنیم.

پوتین گفت: ایالات متحده در تلاش است با پنهان شدن پشت روسیه؛ مردم خود را فریب دهد. بی تردید تحریم‌ها علیه روسیه در هر صورت اعمال می‌شدند، همان طور که طی سال‌ها اعمال می شده است. فشارهای تحریمی همواره وجود داشته است؛ اما ما بر مشکلات غلبه می‌کنیم و اقتصاد ما سازگار خواهد شد.


۱۷:۳۰ پیش بینی بانک مرکزی اروپا از افزایش قیمت انرژی

رئیس بانک مرکزی اروپا گفت: به دلیل جنگ روسیه و مشکلات عرضه، قیمت انرژی در اروپا به افزایش خود ادامه خواهد داد. جنگ چشم‌انداز اقتصادی منطقه یورو را تضعیف کرده و با افزایش قیمت انرژی، تورم را افزایش می‌دهد. انتظار داریم تورم در اروپا در طول سال ۲۰۲۲ به ۵.۱ درصد برسد.


۱۷:۲۳ روسیه صادرات چوب به کشورهای غیر دوست را ممنوع کرد

دولت روسیه اعلام کرد: فرمانی مبنی بر ممنوعیت صادرات انواع چوب به کشورهایی که توسط مسکو به عنوان غیردوست طبقه بندی شده‌اند؛ صادر شده است


۱۷:۰۵ اظهار نظر وزیر خارجه اوکراین

وزیر امور خارجه اوکراین: متأسفانه لاوروف برای گفتگو آمد نه برای تصمیم‌گیری و امیدواریم درخواست‌های ما را به مسکو برساند.


۱۷:۰۲ وزارت دفاع روسیه فاش کرد: انتقال ۳۵۰ ظرف انجماد نمونه سرم خون از اوکراین به یک مؤسسه در استرالیا

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: ۳۵۰ ظرف انجماد حاوی نمونه سرم خون به بهانه تعیین آنتی بادی از اوکراین به یک مؤسسه استرالیایی منتقل شده است. آمریکایی‌ها آزمایشگاه‌های کیف را از اکثر اسناد خالی کردند. آزمایشگاه‌های آمریکایی و اوکراینی در حال اجرای پروژه‌ای در نزدیکی مرزهای ما هستند که در آن خفاش‌ها حامل سلاح‌های بیولوژیکی محسوب می‌شوند. پنتاگون همچنین به حشرات ناقلی علاقه مند است که می‌توانند بیماری‌های عفونی خطرناکی را منتشر کنند.


۱۶:۴۸ وزیر خارجه قطر: با نگرانی تحولات اوکراین را دنبال می‌کنیم

محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر به موضع گیری درباره بحران اوکراین پرداخت.

وی افزود: ما با نگرانی شدید، تشدید جنگ در اوکراین را دنبال می‌کنیم. ما بر ضرورت در پیش گرفتن گفتگو و دیپلماسی برای حل بحران تاکید داریم. ما بر احترام به حاکمیت اوکراین و استقلال و تمامیت ارضی این کشور بر اساس مرزهای شناخته شده بین المللی تاکید داریم.


۱۶:۲۴ لیز تراس: نگران استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین هستیم

لیز تراس وزیر خارجه انگلیس گفت: نگران استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین هستیم. استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین اشتباه بزرگی است! بهترین راه برای کمک به اوکراینی‌ها این است که تجهیزات نظامی برای آنها فراهم کنیم. پوتین پیشرفتی را که انتظار داشت به دست نیاورد. هدف او تصرف سریع شهرها بود! ما معتقدیم که جنایات جنگی در اوکراین رخ داده است و پرونده‌ها را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع داده‌ایم! صحبت‌هایی در مورد استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین وجود دارد مبتنی بر اینکه روسیه در گذشته این کار را انجام داده است! برای افراد نزدیک به رژیم پوتین نباید مفری وجود داشته باشد.


۱۶:۱۳ وزیرخارجه چین: تحریم‌ها علیه روسیه مشکلات را حل نمی‌کند

وانگ یی وزیر خارجه چین درباره تحریم‌های علیه روسیه گفت: تحریم‌ها مشکلات را حل نمی‌کنند بلکه مشکلات جدیدی را ایجاد می‌کنند.


۱۶:۱۰ بورل: ماریوپل در محاصره است

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادعا کرد: ماریوپل در محاصره است و بمباران زایشگاه شهر توسط روسیه یک جنایت جنگی فجیع است!


۱۵:۴۰ منابع نظامی اوکراینی: حملات روس‌ها را دفع کردیم

منابع نظامی اوکراینی اعلام کردند: یک گردان موشک‌های بالستیک اسکندر ام روسی را در منطقه چرنیهیو منهدم کردیم. ما انتظار داریم که تحت پوشش تخلیه، گروه‌های خرابکار و شناسایی متخاصم به کی یف نفوذ کنند. تلاش روسیه برای نفوذ به منطقه رودخانه اربین را دفع کردیم و کنترل شهر موشون را دوباره به دست گرفتیم.


۱۵:۲۶ رایزنی‌های مهم درباره تحولات اوکراین

پوتین، ماکرون و شولتز (رؤسای جمهور روسیه و فرانسه و صدراعظم آلمان) تلفنی درباره آخرین تحولات اوکراین گفتگو کردند.


۱۴:۴۳ وزیر خارجه اوکراین: امیدی به ناتو در برابر حملات هوایی روسیه نیست

دیمتری کولبا» وزیر خارجه اوکراین امروز پنجشنبه پس از نشست ۹۰ دقیقه‌ای با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در آنتالیا واقع در ترکیه اعلام کرد: من به اینجا آمدم تا بر باز کردن یک کریدور بشردوستانه به ماریوپل کار کنم. درباره برقراری آتش‌بس فوری در این نشست پیشرفتی حاصل نشد. همتای روس قول نداده است که این کار را انجام دهد!

کولبا اضافه کرد: در نشست مذکور، موافقت کردیم که به تلاش‌ها برای دستیابی به راه حلی برای بحران انسانی ادامه دهیم. در دیدار با لاوروف، مسائل مربوط به گشایش کریدورهای بشردوستانه و رژیم آتش بس مورد بحث و بررسی قرار گرفت. لاوروف هیچ تعهدی در مورد کریدور انسانی نداده است. نشست با وزیر خارجه روسیه آسان نبود.

وزیر خارجه اوکراین ادامه داد: درباره آتش بس ۲۴ ساعته برای رسیدگی به فوری‌ترین وضعیت انسانی صحبت کردیم. ما به دفاع از خود ادامه داده و برای محافظت از کشور و مردم خود در برابر تجاوز روسیه فداکاری خواهیم کرد.

به گزارش آناتولی، وی ادعا کرد: خواسته‌های روسیه به معنی تسلیم شدن اوکراین است. ما نمی‌توانیم به جنگ پایان دهیم. تا وقتی که کشور و دولت متخاصم مایل به این کار نباشد، موفق به پایان دادن به جنگ نخواهیم شد! زمانی که طرف روسی آماده دیدار باشد، من نیز دیدار را خواهم پذیرفت. در خصوص مذاکره‌ای مشابه در آنتالیا توافق شد، اگر قرار باشد راه‌حلی حاصل شود، آماده مذاکره هستیم. اوکراین تسلیم نمی‌شود، بلکه خواستار راه‌حلی متعادل است.

این مقام اوکراینی افزود: سیاست ثابت ما پیوستن به ناتو بود؛ اما درک می‌کنیم این اتفاق به زودی رخ نخواهد داد. به‌نظر نمی‌رسد ناتو برای توقف جنگ و محافظت از غیرنظامیان در برابر حملات هوایی روسیه آمادگی داشته باشد.


۱۴:۳۰ تاکتیک ویژه ارتش روسیه برای رسیدن به کی یف

منابع خبری اعلام کردند: نیروهای روس برای رسیدن به شرق کی یف تاکتیک ویژه را دنبال می‌کنند. آنها به دنبال رسیدن به شرق کی یف از طریق شهرهای برووارسکی و بوریسپیل هستند که در ۵ کیلومتری پایتخت اوکراین قرار دارند.


۱۳:۴۷ گفتگوی لاوروف با همتای اوکراینی

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه امروز پنجشنبه گفت: من با همتای اوکراینی خود در مورد موضوع بشردوستانه صحبت کردم.


۱۳:۳۶ تبادل توپخانه میان ارتش اوکراین و روسیه در خارکیف

خبرنگار الجزیره از تبادل توپخانه بین ارتش اوکراین و روسیه در شهر خارکیف خبر داد.


۱۳:۳۰ مسکو: در حال بررسی واردات قطعات یدکی هواپیما از ترکیه و دیگر کشورها هستیم

سازمان هوانوردی روسیه: در حال بررسی امکان واردات قطعات یدکی هواپیما از ترکیه، هند و سایر کشورها هستیم.


۱۲:۳۵ صد آمریکایی در اوکراین برای جنگ با روسیه

سفارت اوکراین در واشنگتن اعلام کرد: ۱۰۰ آمریکایی برای جنگ با روسیه به اوکراین خواهند رفت.

ژنرال بوریس کرمینتسکی وابسته نظامی اوکراین در واشنگتن گفت که حدود ۱۰۰ شهروند آمریکایی برای شرکت در عملیات نظامی به اوکراین خواهند رفت.


۱۲:۱۵ نشست سه جانبه وزیران خارجه روسیه، اوکراین و ترکیه در آنتالیا

پوتین: آمریکا درپی بستن قرارداد انرژی با ایران و ونزوئلا است

منابع خبری از نشست سه جانبه وزیران خارجه ترکیه، روسیه و اوکراین در آنتالیا خبر دادند و اعلام کردند که این نشست ممکن است نود دقیقه به طول بیانجامد.

اسپوتنیک اعلام کرد که «مولود چاووش اوغلو»، «سرگئی لاوروف» و «دیمیتری کولبا» وزرای خارجه ترکیه، روسیه و اوکراین هم اکنون به منظور بررسی آخرین تحولات مربوط به درگیری‌ها در اوکراین در شهر آنتالیا دیدار کردند.


۱۲:۲ حضور مزدوران در نزدیکی مرز بلاروس

الکساندر لوکانشکو رئیس جمهوری بلاروس گفت: داده‌های اطلاعاتی از حضور گروهی از مزدوران در نزدیکی مرزهای ما حکایت دارد.


۱۱:۵۸ المیادین: ناوهای روسی اطراف اودسا را ترک کردند

المیادین اعلام کرد: ناوهای جنگی روسیه در اطراف شهر اودسا اوکراین به سمت کریمه بازگشته‌اند.


۱۱:۲۴ وزارت دفاع انگلیس: باید از ایجاد منطقه پرواز ممنوع اجتناب کنیم

وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد: ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین چیزی است که باید از آن اجتناب کنیم.


۱۱:۱۴ وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: انهدام ۲۹۱۱ تأسیسات زیرساخت نظامی اوکراین

وزارت دفاع روسیه از انهدام ۲۹۱۱ تأسیسات زیرساخت نظامی اوکراین از زمان آغاز عملیات ویژه نظامی خبر داد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه در این خصوص آمده است: آزمایشگاه‌های بیولوژیکی آمریکایی که در اوکراین تأسیس شده و بودجه آنها را تأمین می‌کنند، آزمایش‌هایی را روی نمونه‌های ویروس کرونا انجام داده‌اند. طی عملیات ویژه روسیه، ۹۷ هواپیمای اوکراینی، ۱۰۷ پهباد، ۱۴۱ سامانه پدافند هوایی، ۹۸۶ دستگاه تانک و دیگر خودروهای زرهی منهدم شده است. مسکو تصمیم خود را برای انتشار مجموعه‌ای از اسناد به دست آمده از کارمندان اوکراینی در آزمایشگاه‌های بیولوژیکی و نتایج بررسی آنها اعلام می‌کند.


۱۰:۵۴ المیادین: نیروهای روسی در ۳ کیلومتری کی یف هستند

خبرنگار المیادین گزارش داد: نیروهای روسی در ۲ یا سه کیلومتری کی یف هستند. اوضاع در راستای تشدید محاصره پایتخت اوکراین از سوی نیروهای روسیه پیش می‌رود. نیروهای روسی قصد ورود به میکولایف را ندارند و گذرگاهی به منظور خروج نیروهای اوکراینی گشوده‌اند.


۱۰:۳۸ تصاویر هوایی وزارت دفاع روسیه از نبرد در ماریوپل

وزارت دفاع روسیه تصاویری هوایی از نبرد در ماریوپل به نمایش گذاشته است.


۱۰:۲۰ استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت در لهستان

منابع خبری از استقرار سامانه دفاع موشکی پاتریوت در لهستان به بهانه تهدیدات روسیه علیه کشورهای عضو ناتو در شرق اروپا و تحولات اوکراین، خبر دادند.


۱۰:۱۶ روایت لندن از جنگ در اطراف کی یف

رویترز به نقل از وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد: کاروان نظامی روسیه در شمال غربی کی یف، علیرغم دستیابی به پیشرفت کمی در عرض یک هفته، با مشکلاتی روبرو شده است. ما شاهد کاهش تعداد حملات هوایی روسیه به اوکراین بوده‌ایم


۱۰:۱۳ دولت آمریکا درصدد تحریم «روس اتم»

شبکه تلویزونی بلومبرگ گزارش کرد: دولت بایدن در صدد است تا روس اتم (شرکت فعال در امور هسته‌ای روسیه) را تحریم کند؛ اما کاخ سفید تا کنون تصمیمی در این باره نگرفته است.


۱۰:۰۰ ادعای وزارت دفاع اوکراین درباره سرنگونی ۴ فروند سوخو روسی

وزارت دفاع اوکراین مدعی شد: طی دو روز گذشته ۴ فروند سوخو ۲۵ و ۲ بالگرد روسی را سرنگون کرده‌ایم!


۹:۳۵ ارتش اوکراین: ما دائماً به حملات هوایی و موشکی روسیه پاسخ می‌دهیم

ارتش اوکراین اعلام کرد: ما دائماً به حملات هوایی و موشکی روسیه در کی یف پاسخ می‌دهیم.


۹:۳۰ آنتونوف: آمریکا نگران فعالیت‌های بیولوژیک خود در اوکراین است

آناتولی آنتونوف سفیر روسیه در آمریکا گفت: لفاظی اخیر واشنگتن درباره نقض کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی و ببولوژیکی توسط مسکو، اظهاراتی عصبی و نشانگر نگرانی آنها از رو شدن حقایق در مورد فعالیت بیولوژیکی آنها (در اوکراین) است.


۹:۰۰ شنیده شدن صدای انفجارهای شدید در شمال دونتسک

منابع خبری از انفجارهای شدید در شمال دونتسک خبر می‌دهند.


۸:۴۰ را یزنی اردوغان با رئیس شورای اروپا درباره اوکراین

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در گفتگو با رئیس شورای اروپا روابط دوجانبه و حمله روسیه به اوکراین را بررسی کرد.

براساس این گزارش، دفتر ریاست جمهوری ترکیه خبر داد که «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهوری ترکیه، در تماس تلفنی با «اورسولا فون در لاین»، رئیس شورای اروپا، حمله روسیه به اوکراین و روابط ترکیه و اتحادیه اروپا را بررسی کرد.


۸:۱۰ آمادگی اسپانیا برای ارسال محموله‌های تسلیحاتی بیشتر به اوکراین

مارگاریتا روبلِس وزیر دفاع اسپانیا از آمادگی این کشور برای ارسال محموله‌های تسلیحاتی بیشتری به اوکراین در صورت لزوم خبر داد.

وی افزود: اگر اوکراین نیاز داشته باشد ما ادوات جنگی بیشتری ارسال خواهیم کرد که می‌تواند به دفاع جانانه اوکراینی‌ها کمک کند.


۷:۵۰ گفتگوی وزیر خارجه آمریکا با اوکراین

وزارت خارجه آمریکا بیان کرد: بلینکن وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با همتای اوکراینی خود، ارائه کمک‌های بیشتر امنیتی به کی یف را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.


۷:۳۰ رایزنی اردوغان و بایدن با محوریت اوکراین

کاخ سفید اعلام کرد: جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در تماس روز پنجشنبه با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه آخرین تحولات جنگ میان روسیه و اوکراین را مورد رایزنی قرار می‌دهد.


۷:۲۰ وزارت تجارت آمریکا: صدور مجوز تسلیحاتی به اوکراین را سرعت می‌دهیم

وزارت تجارت آمریکا اعلام کرد: صدو مجوز محموله‌های تسلیحاتی آتشباری و مهمات برای اوکراین را تسریع می‌بخشیم.


۷:۱۰ کمک ۱۳ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین

رویترز گزارش داد: مجلس نمایندگان آمریکا با کمک ۱۳.۶ میلیارد دلاری به اوکراین موافقت کرده است.


۷:۰۰ شهر میکولایف در محاصره نیروهای روسیه

سی ان ان به نقل از شهردار شهر میکولایف اعلام کرد: شهر ما از سوی نیروهای روسی که از شبه جزیره کریمه آمده‌اند، در محاصره است.


۶:۵۶ پیشروی روس‌ها به سمت کی یف

منابع روسی از پیشروی نیروهای این کشور به سمت پایتخت اوکراین خبر دادند، اما منابع وابسته به پنتاگون اعلام کرده‌اند که آنها هنوز در اطراف کی یف هستند.

رسانه‌های روسی تصاویری منتشر کردند که نشان از پیشروی نیروهای روسی به سمت کی یف پایتخت اوکراین دارد.


۰۵:۵۷ سفر گروسی به ترکیه جهت گفتگو درباره امنیت تأسیسات هسته‌ای اوکراین

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از سفرش به ترکیه به منظور گفتگو با وزرای خارجه روسیه و اوکراین درباره تأمین امنیت تأسیسات هسته‌ای در اوکراین خبر داد.


۰۳:۵۷ آمریکا از انتقال جنگنده‌های بیشتر به اوکراین حمایت نمی‌کند

پنتاگون از عدم حمایت از انتقال جنگنده‌های بیشتر به اوکراین خبر داد.

بر اساس این گزارش، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت که واشنگتن از انتقال جنگنده‌های بیشتر به اوکراین حمایت نمی‌کند.

«جان کربی» افزود که انتقال جنگنده‌های میگ به اوکراین می‌تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد و وزیر دفاع آمریکا به همتای لهستانی خود گفته است که واشنگتن از انتقال جنگنده‌ها به اوکراین حمایت نمی‌کند.

این در حالی است که سخنگوی کاخ سفید هم با تأکید بر اینکه برخاستن جنگنده از پایگاه‌های آمریکا برای پرواز در حریم هوایی اوکراین به نفع آمریکا و ناتو نیست، گفت دور زدن تحریم‌ها علیه روسیه با عواقب مواجه می‌شود.


۰۰:۰۵ پرواز جنگنده آمریکایی برای کمک به اوکراین به نفع ناتو نیست

سخنگوی کاخ سفید در نشست خبری در واشنگتن درباره تحولات اوکراین گفت: فرماندهان دفاعی آمریکا در حال تماس و رایزنی با اوکراین و ناتو برای نحوه تجهیز کی یف به جنگنده هستند به طوری که ایجاد تنش نکند اما بعید به نظر می‌رسد این جنگنده‌ها از پایگاه‌های آمریکا به پرواز درآیند.

«جن ساکی» افزود: همچنان درباره مسائل لجستیک مربوط به انتقال جنگنده از لهستان به اوکراین سؤالاتی وجود دارد. واشنگتن به هیچ عنوان مخالف برنامه لهستان برای تجهیز اوکراین به جنگنده نیست. برخاستن جنگنده از پایگاه‌های آمریکا برای پرواز در حریم هوایی اوکراین به نفع ما و ناتو نیست.

وی در ادامه مدعی شد: ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که چین به تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه پایبند است. ارزش روبل روسیه به کمترین حد خود رسیده است و اقتصاد روسیه در پی تحریم‌های بین المللی علیه این کشور وارد حالت انفعال شده است.

کد خبر 5443423

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • آرش CH ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۹
   18 3
   چقدر با غلظت و تکرار میگید جنگ روسیه علیه اوکراین..!! چقدر علاقه به رژیم مخملی اوکراین و پشتیبانانش دارید..!!
  • حسن ازتبریز IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۹
   4 18
   باسلام واحترام نویسنده عزیز خبر ،عبارت جنگ اوکراین صحیح نیست خواهشمند است از عبارت صحیح تجاوز روسیه استفاده بفرمائید شما مسلمان هستید واستفاده از سیاست دروغ در شان شما نیست .
  • IR ۱۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۹
   6 24
   روسیه در باتلاق اوکراین گیر کرده و یاد آور گیر کردن آمریکا در عراق و افغانستان وال سعود در یمن .البته این متجاوزان باید در محاکم بین‌الملل محاکمه و محکوم شوند پوتین جنایت کار جنگی . نابود باد تفکر کمونیستی
  • IR ۲۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۱۲/۱۹
   1 0
   چه خوب که ما هم فکر منافع کشورمون باشیم واز وضع پیش امده به سود کشورمون استفاده کنیم چون شما با هر کشوری بدهستید ما هم باید باشیم
  • GB ۰۰:۴۸ - ۱۴۰۰/۱۲/۲۰
   1 0
   چرا اینپوتین از اینکه ایران بتونه قرارداد انرژی ببنده و اقتصاد ایران بهتر بشه ناراحته؟