رونمایی از سامانه قیمت گذاری املاک شهرداری تهران

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، از ایجاد سامانه تعیین کارشناسان رسمی دادگستری جهت قیمت گذاری املاک و مستغلات شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالفضل فلاح در مراسم رونمایی از سامانه تعیین و انتخاب کارشناس رسمی که با حضور محمود رضا مهرورز بازرس کل امور وزارت کشور و شهرداری‌های سازمان بازرسی، احمد صادقی عضو شورای اسلامی شهر تهران و رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران، محمد مقدم ریاست سازمان حراست شهرداری تهران و حسن زاده مدیر عامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران برگزار شد، از انجام و ابلاغ اولین تعیین کارشناسی رسمی دادگستری از طریق سامانه تعیین و انتخاب کارشناس خبر داد و گفت: در این سامانه صرفاً املاکی مورد کارشناسی و ارزیابی قرار می‌گیرند که قبلاً در سامانه جامع املاک و مستغلات ثبت شده باشند.

وی گفت: افق ما در این زمینه بسیار روشن است؛ زیرا با این اقدام هیچ ملک رها شده‌ای در مجموعه شهرداری وجود نخواهد داشت و نسبت به شناسایی تمامی املاکی که طی دوره‌های گذشته در اختیار مجموعه‌های مختلف غیر از شهرداری قرار گرفته است مجدانه عمل خواهیم کرد.

فلاح ادامه داد: با راه‌اندازی سامانه تعیین کارشناس رسمی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر توزیع متوازن مرتفع خواهد شد؛ همچنین از بروز نابسامانی‌هایی که پیش از این باعث بروز و ظهور فساد به صورت ناخودآگاه می‌گردید، کاسته خواهد شد.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران، تقویت شهرداری‌های مناطق در راستای تعامل بیشتر با مردم را از مهم‌ترین اولویت‌های مدیریت شهری عنوان کرد و افزود: به دنبال کوتاه کردن مسیر تصمیم گیری تا اجرا در راستای افزایش رضایتمندی مردم هستیم، و بر این اساس اختیارات شهرداران مناطق را افزایش خواهیم داد.

فلاح در خصوص نحوه واگذاری املاک شهرداری در بورس کالا گفت: یکی از موضوعاتی که می‌خواهیم از بازار سرمایه بهره مند شویم، بحث مولدسازی دارایی‌ها، املاک و اموال غیر منقول و نقدینگی آن است.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه املاک بلا استفاده و مدیریت نشده زیادی در شهر تهران وجود دارد اظهار داشت: با توجه به تضییع حقوق شهرداری و مردم تهران به دلیل ماهیت فرآیند تهاتر املاک شهرداری با مطالبات پیمانکاران، سرفصل عرضه املاک شهرداری در بورس کالا در دستور کار قرار گرفته است.

فلاح درباره عرضه املاک شهرداری در بورس نیز گفت: شهرداری به املاک خود درگذشته تکیه می‌کرد به شکلی که یا از آنها به عنوان تهاتر استفاده و یا این املاک فروخته می‌شدند، اما در حال حاضر بورس املاک طراحی شده و این املاک به صورت شفاف‌تر می‌توانند تبدیل به نقد یا تهاتر شوند.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران اظهار داشت: در بخش املاک کار خوبی را شروع کردیم و مقدمات فروش بورسی املاک فراهم و عرضه تعدادی از املاک نیز مهیا شده است.

به گفته وی در بورس کالا اولین خرید مصالح را از طریق بورس کالا انجام دادیم و هفت میلیارد توسط معاونت عمرانی میلگرد خریداری شد و راه برای دیگر خریدها از بورس کالا باز شده است.

معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری تهران به تأثیرگذاری استقرار خزانه واحد اشاره کرد و افزود: استقرار خزانه واحد در شهرداری تهران، می‌تواند سرآغاز تحول در بحث مالی شهری شهرداری تهران باشد و فرصت بهبود و اصلاح رویه‌های مدیریتی را بیش از پیش فراهم کند؛ همچنین استقرار خزانه واحد، یکپارچه‌سازی حساب‌های شهرداری با هدف جلوگیری از رسوب نقدینگی، افزایش شفافیت سازمانی، برقراری انضباط مالی، بازبینی و یکپارچه‌سازی در سامانه‌های پرسنلی و حقوق و دستمزد را نیز به دنبال دارد.

وی ایجاد سامانه مدیریت مطالبات و بدهی را از دیگر اولویت‌ها و اقدامات معاونت مالی و اقتصاد شهری عنوان کرد و افزود: این سامانه سبب شناسایی و احصاء مطالبات شهرداری تهران از دولت، دستگاه‌ها، ارگان‌های نظامی و اشخاص حقوقی و حقیقی، شناسایی بدهی‌های شهرداری اعم از تسهیلات بانکی، اوراق و سایر بدهی‌ها و برنامه‌ریزی برای پرداخت بدهی‌ها از طریق ابزارهای مالی می‌شود.

فلاح با اشاره به حذف چک از سیستم مالی شهرداری تهران، بیان کرد: با این اقدام هم جعل چک از بین می‌رود و هم سرعت عملیات مالی و ارائه خدمات به ارباب رجوع بالا می‌رود و قابل ردگیری و ردیابی است.

معاون شهردار تهران، در رابطه با آمادگی بورس کالا برای عرضه املاک مازاد دولتی در قالب روش‌های مختلف، ادامه داد: آمادگی در بورس کالا برای عرضه املاک وجود دارد و این بستر در بورس کالا فراهم است و هیچ مشکلی وجود ندارد.

فلاح از اقدامات سازمان املاک طی دوره مدیریت جدید شهری بالاخص افزایش جهش درآمدی با رویکرد مولد سازی املاک و مستغلات تشکر کرد گفت: در سال ۱۴۰۰ توانسته‌ایم در فروش املاک با نگاه مولد سازی ۱۸۳ درصد نسبت به برنامه مصوب و در درآمد حاصل از اجاره ۹۴ در صد در آمد کسب کنیم که این جهش در آمدی با رویکرد مولد سازی بوده است.
حسن محمد حسن زاده مدیر عامل سازمان املاک و مستغلات شهرداری تهران در ادامه گزارشی از اهم اقدامات این سازمان در دوره مدیریت جدید شهری ارائه داد.

وی همچنین از بازگشایی خیابان ۳۵ متری افتخاری در منطقه یک پس از هشت سال خبر داد و از همکاری خوب ارتش جمهوری اسلامی ایران با شهرداری تهران در دوره جدید مدیریت شهری برای بازگشایی این خیابان قدردانی کرد.

در پایان مراسم نیز ضمن رونمایی از سامانه اولین ارجاع کار به کارشناسان رسمی دادگستری از طریق سامانه صورت پذیرفت و سامانه تعیین کارشناس در زیر سیستم سامانه جامع املاک و مستغلات شروع به کار کرد.

کد خبر 5485541

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha