تسریع در روند بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها با جذب دانشجوی خارجی

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: جذب دانشجویان بین‌المللی روند بین‌المللی شدن دانشگاه‌ها را سرعت می‌بخشد و دانشگاه‌ها برای رشد و ارتقای جایگاه خود نیاز دارند این مهم را در اولویت بگذارند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان در مراسم امضاء تفاهم‌نامه برگزاری جشنواره بین‌المللی فرهنگ ملل با دانشگاه بین‌المللی امام خمینی«ره» قزوین، گفت: دانشگاه‌های ایران با توجه به ظرفیت‌هایی که به برکت انقلاب اسلامی کسب کرده‌اند، قابلیت بین‌المللی شدن را دارند .

رئیس سازمان امور دانشجویان ادامه داد: یکی از مسیرها برای تحقق مرجعیت علمی و بیانیه گام دوم انقلاب و نیل به سند چشم انداز ۲۰ ساله و کسب مقام اول علمی در سطح منطقه، جذب دانشجویان بین‌الملل از کشورهای مختلف جهان است.

وی با اشاره به سیاست‌ کشورهای مختلف در جذب دانشجویان بین‌الملل تصریح کرد: برخی دولت‌ها با نگاه اقتصادی، برخی با اهداف علمی، آموزشی و برخی نیز سیاسی و یا فرهنگی به جذب دانشجویان بین‌المللی می‌پردازند، نگاه جمهوری اسلامی ایران با توجه به رسالت و گفتمانی که دارد، به صورت نگاه ترکیبی بوده و علاوه بر موضوع فرهنگی، حوزه اقتصاد و سیاست و علم را نیز در این رابطه از اولویت‌ برخوردار کرده و با این رویکرد به جذب دانشجویان بین‌الملل اهتمام ورزیده است.

دکتر داداش پور اهتمام به ساخت خوابگاه‌های متاهلی برای دانشجویان بین‌الملل را از اولویت‌های سازمان عنوان کرد و گفت: باید با حمایت خیرین و به منظور رفع دغدغه‌های دانشجویان متاهل داخلی و خارجی، ساخت و تجهیز خوابگاه‌ها را به سرعت دنبال کنیم و این موضوع در برخی دانشگاه‌ها آغاز شده و انتظار این است که سایر دانشگاه‌ها نیز ساخت خوابگاه‌های متاهلی را در دستور خود قرار دهند.

رئیس سازمان امور دانشجویان در پایان از دانشگاه بین‌المللی امام خمینی «ره»» قزوین درخواست کرد تا موضوع آموزش زبان فارسی دانشجویان بین‌الملل را به نحو مطلوب استاندارد سازی نموده و الگویی برای همه دانشگاه‌های کشور در این زمینه باشد.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام‌ خمینی«ره»» قزوین بر اساس ماموریت و اساسنامه‌ای که در زمان تاسیس تنظیم شده، باید دانشجویان بین‌الملل باشند، از سازمان برنامه و بودجه درخواست کرد تا در اختصاص بودجه به این دانشگاه، این موضوع را در نظر داشته باشد و دانشگاه را در رسیدن به اهداف و ماموریت‌های تعریف شده کمک کند.

داداش پور جشنواره فوق را عمق‌بخشی در ارتباطات فرهنگی ملل در بستر فرهنگ غنی ایران _اسلامی توصیف کرد و گفت: دانشجویان در عرصه‌های هنرهای تجسمی، متون ادبی، صنایع دستی، غذای محلی و فرهنگ، تاریخ با هم رقابت خواهند پرداخت.

دکتر سید علی قاسم زاده رئیس دانشگاه امام خمینی «ره»» قزوین نیز در این مراسم گفت: اکنون این دانشگاه ۷ هزار و ۶۰۰ دانشجو دارد و یکی از مهم‌ترین اهداف ما در دانشگاه امام خمینی«ره» این است که بتوانیم در کنار پیوست فرهنگی که برای تربیت دانشجویان تراز انقلاب ایجاد می‌کنیم، زبان فارسی ایرانی اسلامی را هم داشته باشیم. دانشگاه امام خمینی«ره» ظرفیت‌های بسیاری دارد و با حمایت وزارت علوم می‌تواند گام‌های بلندتری را بردارد.

وی با قدردانی از رئیس سازمان امور دانشجویان در انتخاب دانشگاه بین‌المللی امام خمینی «ره» قزوین برای برگزاری جشنواره ملل، افزود: امیدواریم با برگزاری چنین برنامه‌هایی و نیز تقویت کمی و کیفی دانشگاه در رسیدن به اهداف و اساسنامه دانشگاه مبنی بر اینکه دانشگاه باید ۶۰ درصد دانشجوی بین‌الملل داشته باشد، دست یابیم.

گفتنی است در زمان برگزاری جشنواره ملل، کارگاه‌های دانش‌افزایی و مهارت‌افزایی ویژه دانشجویان بین‌المللی برگزار خواهد شد و دانشجویان از اماکن گردشگری شهر قزوین بازدید خواهند داشت.

کد خبر 5520109

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha