حذف نرخ دلاری از بلیت هواپیمای داخلی/تقدیر از بزرگان میراث فرهنگی

تقدیر از پیشکسوتان میراث فرهنگی، منتفی شدن نرخ دلاری هواپیما، پیگیری لغو ویزای روسیه و ایران، تعطیلی مراکز گردشگری به دلیل آلودگی از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر_ گروه جامعه؛ در این هفته خبر رسید که پس از کش و قوس‌های فراوان درباره نرخ دلاری بلیت هواپیما برای سفرهای داخلی گردشگران خارجی، بالاخره وزیر راه و شهرسازی منتفی شدن فروش بلیت پروازهای داخلی به نرخ دلاری را اعلام کرد.

رستم قاسمی افزود: از این به بعد فروش بلیت پروازهای داخلی با دلار را نخواهیم داشت این موضوع دیروز یکشنبه ۱۲ تیر نیز به ایرلاین‌ها به صورت مکتوب ابلاغ شده است؛ در جلسه‌ای هم که دیروز مدیران ایرلاین‌ها با رئیس سازمان هواپیمایی کشوری داشته اند، این ممنوعیت به آنها اعلام شده است. هیچ ایرلاینی حق ندارد بالاتر از آنجه در وبسایت سازمان هواپیمایی کشوری منتشر شده، اقدام به فروش بلیت پرواز داخلی کند.

وی تأکید کرد: مردم گرانفروشی را به ما منتقل کنند. دستور داده ایم در فرودگاه‌های کشور میز بازرسی گذاشته شود تا مردم مراجعه کرده و گرانفروشی را گزارش دهند.

وزیر راه: فروش دلاری بلیت پروازهای داخلی به اتباع خارجی، منتفی شد

خروج نفایس و آثار ثبت ملی شده از کشور ممنوع است

این هفته مرتضی ادیب زاده مدیرکل امور موزه‌های کشور در صفحه مجازی خود نوشت: حراج و فروش اموال فرهنگی - تاریخی و هنری منقول مجاز»، نیازمند کسب مجوز از کارگروه ملی اموال فرهنگی تاریخی و هنری منقول مجاز در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. حراج و فروش آثار هنرهای تجسمی شامل نقاشی، ارتباط تصویری، عکاسی و مجسمه سازی که از زمان تولید آنها بیش از صد سال گذشته باشد توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می‌شود که حکم آن شامل حراج و فروش آثار و نفایس ملی نیست. آثار هنرهای تجسمی و صنایع دستی که قدمتی بالاتر از ۱۰۰ سال داشته باشند صرفاً با اخذ مجوز از کارگروه ملی اموال فرهنگی تاریخی و هنری منقول مجاز وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امکانپذیر است.

خروج نفایس و آثار ثبت شده ملی از کشور ممنوع است نکته چهارم اشتغال به تجارت اموال فرهنگی۔ تاریخی و هنری غیرمجاز ممنوع است. اموال فرهنگی تاریخی غیر مجاز شامل اموال حاصل از کاوش غیرمجاز، اموال تقلبی یا اموال جعلی اعم از تلفیقی یا غیرتلفیقی، کلیه عناصر تزئینی وابسته به بناهای تاریخی و عناصر حاصل از تجزیه و تفکیک بناهای تاریخی و هنری و محوطه‌های باستان شناسی، آثار سرقت شده از موزه‌ها و مجموعه‌های داخلی و خارجی می‌باشد. منظور از اشیای تقلبی یا جعلی، اشیایی است که در دوره معاصر ساخته شده و از حیث نقوش، خطوط، شکل، جنس، اندازه، حجم و وزن شبیه آثار فرهنگی۔ تاریخی اصیل باشد یا بدون آن که نمونه اصلی وجود داشته باشد، به عنوان اثر فرهنگی تاریخی اصیل معرفی شود و علامتی از سوی سازنده یا وزارت برای تشخیص از اصل بر روی آن حک نشده باشد.

ایجاد نمایندگی گردشگری در مرزهای مسافری / تبعات نرخ ارزی بلیت

ایجاد نمایندگی گردشگری در مرزهای مسافری

این هفته، اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و شالبافیان معاون گردشگری وزارت خانه جلسه‌ای را درباره موضوع دو نرخی شدن بلیت هواپیما ویژه گردشگران خارجی برگزار کردند.

در این جلسه برخی از معضلات و مشکلات صنفی نیز با وزیر میراث فرهنگی در میان گذاشته شد. موضوع اختصاص ۵۰ درصد از ظرفیت پروازهای داخلی به اتباع بیگانه و اخذ مبلغ ارزی به جای پول بنزین توسط حرمت الله رفیعی رئیس هیئت مدیره انجمن دفاتر مسافرتی اعلام شد.

وی در این جلسه درخواست کرد به منظور حفظ ارزش پول ملی و جلوگیری از دریافت نرخ ارزی از گردشگران خارجی در مسیرهای داخلی جلوگیری شود تا شاهد تبعات ناخواسته آن نباشیم.

وی با توجه به وجود تشکل‌های قانونی انجمن‌های صنفی که بر اساس قوانین کشور فعال هستند، بحث تضاد ایجاد تشکل‌های موازی به عنوان تشکل‌های حرفه‌ای به خصوص در مراکز برخی از استان‌ها را مطرح کرد و گفت: این اتفاق موجب اختلال در فعالیت‌های صنفی و توسعه گردشگری می‌شود.

موزه های بنیاد مستضعفان به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد

موزه‌های بنیاد مستضعفان به دلیل آلودگی هوا تعطیل شد

دوشنبه این هفته به دلیل آلودگی هوا بسیاری از مراکز دولتی در استان تهران تعطیل شدند در این میان کاخ سعداباد و موزه‌های تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی باز بود اما مؤسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان اعلام کرد تمامی موزه‌های زیرمجموعه این مؤسسه روز دوشنبه سیزدهم تیر ماه به دلیل آلودگی هوا تعطیل هستند.

این بناهای تاریخی و موزه‌ای شامل موزه هنر جهان، موزه هنر اسلامی، موزه هنر ایران، موزه گوهر و آرایه های تاریخی، موزه پول در مجموعه موزه دفینه، موزه زمان و موزه خودروهای تاریخی هستند.

پیگیری لغو روادید ایران و روسیه از سوی دو کشور

پیگیری لغو روادید ایران و روسیه از سوی دو کشور

در این هفته نشست معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تعدادی از مسئولان روسیه با هدف توسعه و رونق گردشگری برگزار شد. علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری کشور به همراه تعدادی از مدیران و کارشناسان این معاونت در دیدار با یوگنی کوزلوف معاون اول دفتر شهردار و رئیس کمیته گردشگری مسکو، مسلم بایتازیف (وزیر گردشگری جمهوری چچن)، تاتیانا شارشاویستکایا (معاون رئیس کمیته گردشگری مسکو)، اورهان رضایف (رئیس پروژه‌های کمیته گردشگری مسکو)، سرگئی باراتف (معاون روابط بین‌الملل دپارتمان اقتصاد خارجی و روابط بین‌الملل مسکو) و نیکیتنکو پتر وابسته فرهنگی، دبیر سوم سفارت روسیه در ایران درباره مهم‌ترین موضوعات مرتبط با حوزه گردشگری ایران و روسیه گفت‌وگو کردند.

تشریح وضعیت موجود گردشگری دو کشور و چشم‌انداز همکاری‌های مشترک، ضرورت افزایش ورود گردشگران به هر دو کشور، تاکید بر اجرایی کردن سند برنامه اقدام مشترک، لغو روادید گروهی گردشگران دو کشور، اهمیت تنوع ظرفیت‌های گردشگری در ایران از جمله جاذبه‌های فراوان تاریخی، سیاحتی، سلامت و… از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

ملت آپلود بودیم اما الان ملت دانلود هستیم

در این هفته وزیر میراث فرهنگی در نخستین آئین نکوداشت مفاخر میراث‌فرهنگی ایران و تقدیر از ۱۲ پیشکسوت این عرصه گفت: صیانت از میراث‌فرهنگی و مرمت آثار تاریخی از نظر اسلام پسندیده است.

عزت‌الله ضرغامی در نخستین نکوداشت مفاخر میراث‌فرهنگی ایران که در محل سالن همایش‌های این وزارتخانه برگزار شد، اظهار کرد: حوزه میراث‌فرهنگی حوزه تمدنی ملت ایران است. میراث ما متعلق به دنیا و متعلق به بشر است. من در هر جای دنیا که سخنرانی و دیدار دارم به آن‌ها یادآوری می‌کنم که مفاخر متعلق به همه هستند. میراث‌فرهنگی بزرگ‌ترین عامل انسجام بشری است، آن چیزی است که همه انبیا و مشعل‌داران هدایت به دنبال آن بودند و امروز می‌بینیم که میراث‌فرهنگی بهترین عامل و ابزار برای این انسجام است.

اهمیت به چهره‌های ماندگار بخشی از مدیریت داشته‌هاست

ضرغامی یادآور شد: متأسفانه در کشور ما به دلیل عدم شناخت و آگاهی و از روی غرض‌ورزی‌ها این میراث ارزشمند دچار قطب‌بندی شده و تقسیم‌بندی می‌شود که کلاً اشتباه است.

وی اضافه کرد: واقعیت این است که نه تنها در سطح ملی میراث ارزشمند ما مایه قوام است، بلکه در سطح بین‌المللی نیز همین گونه است و ما باید این میراث‌فرهنگی را ترویج دهیم. میراث‌فرهنگی در دنیای بی‌هویتی امروز شناسنامه ما است؛ در دنیای بی‌هویتی که با ابزار رسانه‌ای و استفاده از فضای مجازی برخی از کشورها به دنبال ایجاد هویت برای خود هستند، میراث‌فرهنگی شناسنامه ما به حساب می‌آید.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: امروز کشور ما از اختلاف رنج می‌برد، در حالی که همه با یک هدف مشخص یعنی خدمت به مردم حرف می‌زنند، اما خروجی آن چیزی دیگری است. این برای ایران با چنین پشتوانه‌ای اصلاً خوب نیست. از دل این ایران با این پیشینه غنی فرهنگی باید مودت و دوستی در بیاید.

وی اضافه کرد: من پیش‌تر نیز این را گفته‌ام که پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک مصداق کاملی برای عمل صالح است که در قرآن آمده است.

اهمیت به چهره‌های ماندگار بخشی از مدیریت داشته‌هاست

ضرغامی به اهمیت و ارزش مفاخر و پیشکسوتان اشاره کرد و افزود: تبیین امروز به اندازه‌ای مهم است که تبدیل به جهاد شده و از آن به عنوان "جهاد تبیین" یاد می‌شود. امروز وقتی در اینترنت میراث‌فرهنگی را جستجو کنیم، ممکن است حرف‌هایی بیاید که بیگانه است. ما کم تبیین می‌کنیم، با آمدن فضای مجازی باید این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم، چراکه اگر این کارها را نکنیم، این داشته‌ها شاید مدفون شود و من در این باره قبلاً هشدار داده‌ام.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در ادامه به گنجینه‌های پنهان در مخازن موزه‌ها نیز اشاره کرد و افزود: ما در میراث‌فرهنگی پدیده نامیمونی داریم با عنوان مخزن. بخش کوچکی از گنجینه‌های ما در موزه‌ها قابل نمایش هستند که البته نحوه نمایش آنها هم در شأن آن آثار نیست و بخش عمده در مخازن و قفسه‌های خاک گرفته است. ارزشمندترین آثار ما به صورت فله‌ای انبار شده است، اما مهم‌تر از آن که وظیفه من است، این است که در آن بخشی که به نمایش می‌گذاریم تا چه حدی قدرت روایت داریم؟ آیا توانسته‌ایم همین اشیا و آثار را به خوبی معرفی و روایت کنیم؟ ما اگر روایت نکنیم دیگران با ساختن جنگ ستاره‌ها و… موضوعات خود را روایت می‌کنند.

ضرغامی گفت: استدعای من از بزرگان و مفاخر این است که روایتگری کنند و نهضت و جهاد تولید و معرفی میراث فرهنگی ما در فضای مجازی بیشتر شود. ما ملت آپلود بودیم، اما امروز ملت دانلود هستیم. در بعضی از موضوعات مهم که می‌خواهیم اطلاعات جمع کنیم، می‌بینیم چقدر ضعف داریم.

رشد ۱۶۵ درصدی اعتبارات زیرساختی حوزه گردشگری

مدیرکل سرمایه‌گذاری، زیرساخت‌ها و مناطق نمونه گردشگری گفت: اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته ۱۶۵ درصد رشد داشته است.

احمد تجری، اظهار داشت: ابلاغ اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای طرح‌ها و پروژه‌های زیرساخت گردشگری در سال مالی ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل، از نرخ رشد ۱۶۵ درصدی برخوردار شده است.

وی افزود: مجموع اعتبارات طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در قالب برنامه سیاستگذاری، راهبری و توسعه صنعت گردشگری قانون بودجه ۱۴۰۱ لحاظ و برای اولین بار با این عنوان معرفی شده است.

تجری اظهار امیدواری کرد: در سال جاری این اعتبارات از رشد تخصیص بیش از دو برابری نسبت به سال ۱۴۰۰ برخوردار می‌شود که برای ایجاد و توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز در مناطق و محورهای گردشگری، روستاهای هدف و مناطق نمونه گردشگری، اردوگاه‌ها و مجتمع‌های گردشگری و ساماندهی سواحل جنوب و شمال کشور با هماهنگی و در تعامل با ادارات کل استانی به پروژه‌های دارای اولویت زیرساختی تخصیص می‌یابد.

کد خبر 5532816

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha