آمریکا جنگ علیه یمن را با هدف تأمین منافع تل آویو مدیریت می کند

سخنگوی جنبش انصارالله یمن با اشاره به اینکه تغییرات منطقه ای و بین المللی به نفع ملت یمن در حال رخ دادن است، تأکید کرد آمریکا با هدف تأمین منافع رژیم صهیونیستی جنگ علیه یمن را مدیریت می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن و رئیس هیئت مذاکره کننده دولت نجات ملی در صنعا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین به بررسی تازه‌ترین تحولات کشورش پرداخت.

عبدالسلام در ابتدا درباره سفر هیئت دولت نجات ملی یمن به مسکو و دیدار با مقام‌های روس گفت: ما در چارچوب مأموریت خود به عنوان هیئت ملی یمن، سفرها و دیدارهای رسمی و علنی و غیرعلنی زیادی انجام داده‌ایم و این نخستین سفر ما به روسیه نیست. سفر ما به مسکو در شرایط استثنایی و حساس و با هدف تأمین منافع ملت یمن در مرحله کنونی انجام شد. ما با طرف روس درباره تأثیر گسترده تحولات جهانی بر یمن به ویژه پس از تحولات اوکراین رایزنی و تأکید کردیم که ما در یمن خیلی وقت پیشتر خطر آمریکا را احساس کردیم.

وی ادامه داد: تغییرات واقعی در موضع روسیه ایجاد شده و مسکو به این نتیجه و درک رسیده است که یمن می‌تواند در عرصه منطقه‌ای و بین المللی، نقطه‌ای راهبردی باشد. تا زمانی که تجاوز و محاصره علیه یمن وجود داشته باشد، این حق ما است که با همه طرف‌های بین المللی که از سیاست‌های آمریکا خسارت دیده‌اند، همکاری و ارتباط داشته باشیم و روسیه نیز یکی از این طرف‌ها است.

محمد عبدالسلام تصریح کرد: تجاوز علیه یمن فقط سعودی- اماراتی نیست چرا که این دو کشور ابزار دست آمریکا هستند. تجاوز علیه یمن با سرکردگی آمریکا، انگلیس و غرب صورت گرفته است. در واقع این آمریکا است که پرونده تجاوز علیه یمن را با هدف تأمین منافع گسترده اسرائیل و منافع اندک عربستان و امارات مدیریت می‌کند.

سخنگوی جنبش انصارالله خاطرنشان کرد: ما شاهد تغییرات منطقه‌ای و بین المللی هستیم و خود عربستان نیز احساس کرده است که دیگر از حمایت تضمین شده آمریکا برخوردار نیست.

وی با اشاره به پرونده آتش بس در یمن ادامه داد: در صورتی که به ساز و کاری برای پرداخت حقوق کارکنان و لغو محاصره علیه یمن دست نیابیم، ممکن است این آخرین فرصت برای تمدید آتش بس باشد. ما هیچ گونه ضمانتی درباره آتش بس جز آنچه در تحولات میدانی به صورت ملموس شاهدش باشیم را نمی پذیریم و به همین علت گزینه تمدید آتش بس و نه توافق را انتخاب کردیم.

عبدالسلام تصریح کرد: نفت یمن غارت می شود و به بانک های سعودی سرازیر می شود در حالی که حقوق کارمندان از ثروت های کشور سهمی ندارد. ما ساز و کاری را برای پرداخت حقوق کارکنان پیشنهاد دادیم و حسابی بانکی را برای واریز کردن درآمدهای الحدیده اعلام کردیم ولی طرف مقابل نپذیرفت. ما خواهان احقاق حقوق طبیعی ملت یمن هستیم و معتقدیم خودداری از پرداخت حقوق کارمندان یمنی، جنایت است.

رئیس هیئت مذاکره کننده یمنی ضمن هشدار شدید اللحن به شرکت های خارجی درباره مشارکت در غارت ثروت های یمن تآکید کرد این شرکت ها باید بدانند که اقدام آنها به غارت نفت یمن حتی یک لحظه پس از پایان آتش بس ادامه نخواهد یافت.

وی افزود: چگونه بپذیریم که بنادر ما بسته باشند در حالی که بنادر متجاوزان در حال فعالیت باشد. ما در گذشته علیه این مسئله اقدام کرده ایم و پس از پایان آتش بس هم اقدام می کنیم.
عبدالسلام با تاکید بر اینکه تا زمانی که خون در رگ هایمان جریان دارد محاصره علیه یمن را نمی پذیریم، افزود: یمن از قدرتی برخوردار است که میزان اثرگذاری آن در ابوظبی و اراضی عربستان مشهود بوده است. اگر آتش بس به شکست منجر شود، ما به سوی تشدید تنش نظامی که بر ما تحمیل شده پیش خواهیم رفت و قطعا دستاوردهای آن بیشتر خواهد بود.

او در بخش دیگری از مصاحبه با المیادین از پیشرفت در مذاکرات ایران و عربستان استقبال کرد و افزود هر گونه توافق ریاض و تهران مثبت است و ما آن را تشویق می کنیم. ما معتقدیم این توافق به سود آمریکا و اسرائیل نیست و با منافع آنها تناقض دارد.

سخنگوی جنبش انصارالله در پایان بر موضع ثابت و حمایتی یمن از مسئله فلسطین تاکید کرد و گفت ملت و رهبران یمن آماده هستند تا با تمام قدرت در کنار ملت فلسطین بایستند.

کد خبر 5560952

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha