صادرات ۵۵۱  هزار تن کالا از مازندران به کشورهای مختلف

نوشهر- ناظر گمرکات مازندران با اشاره به رشد ۲۳ درصدی حجم صادرات کالا از استان طی نیمه اول سال جاری گفت: در این مدت ۵۵۱ هزار تن کالا به مقصد کشورهای مختلف صادر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، عسکر نیک نفس عصر دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران با اظهار اینکه حجم تجارت خارجی گمرکات مازندران در ۶ ماهه سال جاری با ۶.۴ درصد افزایش در ارزش به رقم ۷۹۷ میلیون و ۸۹۸ هزار دلار رسید، افزود: میزان وزنی تجارت خارجی گمرکات مازندران در نیمه اول سال جاری به میزان یک میلیون و ۶۲۱ هزار تن بوده است.

وی در خصوص آمار صادرات غیرنفتی افزود: در این مدت ۵۵۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۴۲ میلیون و ۶۹۳ هزار دلار صادر شد که این میزان صادرات از حیث وزن ۲۳ درصد و به لحاظ ارزش شش درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نیک نفس در خصوص میزان واردات طی شش ماهه امسال گفت: در این مدت یک میلیون و ۷۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۵۵ میلیون و ۴۰۲ هزار دلار وارد شد که از حیث وزن ۲۵ درصد کاهش و از لحاظ ارزش هفت افزایش داشت.

ناظر گمرکات مازندران درباره پنج قلم عمده صادرات در شش ماهه امسال گفت: فرآورده‌های لبنی، مواد پلاستیکی، فرآورده‌های خوراکی گوناگون، سیمان، فلزات و مصنوعات آن پنج قلم اول کالاهای صادراتی در این مدت بود که به ترتیب ۵۶ میلیون و و۹۸۳ هزار دلار، ۲۲ میلیون و ۱۶۸ هزار دلار، ۱۱ میلیون و ۴۵۱ هزار دلار، ۱۱ میلیون و ۸۳ هزار دلار و ۶ میلیون و ۴۸۹ دلار و از ارزش کل صادرات را به خود اختصاص دادند.

وی ادامه داد: حدود ۷۶ درصد از ارزش کل کالاهای صادراتی گمرکات مازندران در این مدت به ۵ قلم کالای فوق الذکر اختصاص داشت و کشورهای عمده مقصد کالاهای صادراتی گمرکات مازندران شامل عراق با ۷۲ میلیون دلار، روسیه با ۱۳ میلیون دلار، ترکمنستان با ۱۳ میلیون دلار، قزاقستان با ۱۰ میلیون دلار و امارات ۴ میلیون دلار بود.

ناظر گمرکات مازندران تصریح کرد: پنج قلم اول کالاهای وارداتی به کشور از طریق گمرکات مازندران در نیمه اول امسال شامل چربی‌ها و روغن‌های حیوانی ونباتی به ارزش ۲۴۰ میلیون دلار، ذرت دامی ۱۸۴ میلیون دلار، جو دامی ۵۷ میلیون دلار، گندم ۵۲ میلیون دلار و کک نفتی و متالوژی ۴۵ میلیون دلار بوده است .۵ قلم اول کالاهای وارداتی حدود ۱۵.۶ درصد ارزش کل واردات را در این مدت به خود اختصاص داد.

نیک نفس ادامه داد: در این مدت ترکیه با ۲۶۲ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۹۶ میلیون دلار، روسیه با ۷۷ میلیون دلار، قزاقستان با ۳۷ میلیون دلار و سوئیس با ۲۲ میلیون دلار ۵ کشور اول مبدا واردات بودند.

کد خبر 5601855

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha