مرجعیت‌بخشی و توسعه اشتغال برای ایثارگران

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه کارآفرینان ایثارگر همچنان خود را در سنگر جهاد و مجاهدت می‌بینند، گفت: مرجعیت‌بخشی و توسعه اشتغال برای ایثارگران مورد توجه است.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در مراسم اختتامیه جشنواره کارآفرینی ایثارگران گفت: جامعه ایثار و شهادت یک جامعه آرمان‌گرا و جهادی است، مجاهد به فردی آرمان‌گرا می‌گویند که برای دستیابی به آرمان خودش حاضر به فداکاری و حرکت مستمر تا وصول نتیجه است.

معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: فرد مجاهد فقط به خودش نمی‌اندیشد بلکه به جامعه و مکتبش فکر می‌کند و در آن مسیر حاضر به فدا کردن عزیزترین دارایی است. یک پدر شهید فرد مجاهد است زیرا کسی از فرزند برای یک پدر عزیزتر نیست و او حاضر است در راه مکتبش فرزندش را فدا کند و یک رزمنده و جانباز، عمر و سلامت خودش را در این مسیر می‌گذارد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به فداکاری کارآفرینان ایثارگر، تأکید کرد: این عزیزان خودشان را هنوز در سنگر جهاد و مجاهدت می‌بینند و اگر شغل و کسب و کاری به راه می‌اندازند هدفشان کسب ثروت نیست، بلکه نیت متفاوتی دارند.

وی با بیان اینکه امروز در جامعه تعداد زیادی از افراد در قالب خیریه، ازدواج جوانان و در بخش سلامت مشغول به کار و فعالیت هستند، تصریح کرد: بسیاری از کارآفرینان ایثارگر برای رفع فقر در جامعه سرمایه‌گذاری کرده و شغل ایجاد می‌کنند و درآمد آن را صرف کارهای خیر می‌کنند.

قاضی‌زاده هاشمی افزود: نخستین بار است که نمایشگاه و جشنواره‌ای با حضور کارآفرینان ایثارگر برگزار می‌شود. هدف از برپایی این جشنواره نیز حمایت از نخبگان و سرآمدان شاهد و ایثارگر و همچنین انجام وظایف ترویجی است. یکی از اهداف اصلی بنیاد ترویج فرهنگ ایثار است و برای این کار باید مرجعیت‌بخشی کرده و برای جامعه الگوسازی انجام شود. جامعه امروز به روحیه کارآفرینی و حرکت نیاز دارد و جامعه باید پویا و ثروت آفرین باشد زیرا حتی عدالت هم در راستای تولید ثروت منعکس می‌شود و برای برقراری عدالت نیاز به توزیع ثروت است.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر بخواهیم عدالت را برقرار کنیم نیاز به اقتدار داریم که در یک جامعه ثروتمند قابل تحقق است، تصریح کرد: جامعه‌ای که فقیر باشد نمی‌تواند مقتدر عمل کند و به همین دلیل دشمنان اقتصاد کشور ما را هدف قرار داده‌اند و ما در میان یک جنگ اقتصادی هستیم و اگر آنها موفق شوند که چرخه اقتصاد کشور را از بین ببرند عنصر عدالت را نیز از بین می‌برند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار کرد: زمانی که در جامعه تولید معنایی نداشته باشد و اقتصاد آن در دلالی و مبتنی بر مصرف باشد، در آن رانت و تبعیض نیز به وجود خواهد آمد و در این صورت ضد عدالت عمل خواهد کرد.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه خانواده بنیاد شهید و امور ایثارگران سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد، تأکید کرد: کسی که در عرصه علمی رشد یافته، مرجعیت دارد و در دیگر عرصه‌ها هم همینطور است، شرایط سخت جامعه نه تنها برای مردم که برای کارآفرینان هم وجود دارد اما آنها در مقابل مشکلات و فشارهای داخلی و خارجی تسلیم نشدند و کار را به جلو برده و موفق شدند، بقیه باید از این کارآفرینان الگو بگیرند و تلاش کنند که شبیه این چهره‌های برجسته و ارزشی و علمی ایثارگر شوند.

وی با بیان اینکه ما باید داشته‌های جامعه ایثارگری را به عنوان الگوهای موفق معرفی کنیم، بیان کرد: تلاش بنیاد شهید و امور ایثارگران که توسعه اشتغال برای خانواده ایثار و شهادت را وظیفه می‌داند این است که با توسعه کسب و کارهای کارآفرینان ایثارگر زمینه حل مشکل اشتغال را فراهم کند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: در حال حاضر چه در بخش اقتصادی و چه در مورد منابعی که به موجب قانون در حوزه تسهیلات در اختیار بنیاد قرار گرفته، اهرم‌هایی وجود دارد که از طرفی ارزش افزوده فراوان در حوزه ثروت ملی کشور و خلق قدرت برای کمک به انقلاب اسلامی در حوزه نبرد اقتصادی با دشمنان ایجاد می‌کند و از طرفی با توسعه خطوط تولید و کسب و کارها فرصت‌های شغلی جدیدی در اختیار خانواده ایثار و شهادت قرار می‌گیرد.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه اینگونه نیست که ما به ظرفیت دولتی بی‌توجه شده باشیم، تأکید کرد: بر اساس آنچه در قانون وجود دارد استفاده از فرصت‌های استخدامی در دولت پیگیری می‌شود اما فرصت‌های شغلی دولتی بسیار محدود است زیرا در سال جاری در مجموع حدود ۷۰ هزار نفر به استخدام دولت در آمدند لذا ما باید به فکر توسعه اشتغال در بخش غیردولتی باشیم و کارآفرینان عزیز می‌توانند این کار را به خوبی انجام دهند.

قاضی‌زاده هاشمی خاطرنشان کرد: امیدواریم اقدام مشترک شکل گرفته سبب شود تا به مدل‌های مشترکی برسیم که هم چهره‌های ممتاز در حوزه توسعه اشتغال، صنعت، کشاورزی و خدمات از خانواده ایثار و شهادت باشند و هم این حرکت یک بستری برای جهش اقتصادی در کشور فراهم کند.

گفتنی است، در راستای برگزاری جشنواره کارآفرینی ایثارگران نخستین استارتاپ ویکند ملی ایثارگران با حضور بیش از ۱۳۰ نفر از صاحبان ایده و کارآفرینان خانواده ایثارگری از سراسر کشور در تاریخ‌های ۳ الی ۵ اسفند ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران با مشارکت سازمان اقتصادی کوثر و همزمان با رویداد مسئله محور و اعلام نیازهای فناورانه شرکت‌های آن سازمان برگزار شد. از جمله موارد منحصر به فرد این رویداد می‌توان به حضور همزمان صاحبان ایده و سرمایه‌گذاران و تکمیل زنجیره ایده تا محصول و همچنین حضور بیش از ۵۵ نفر مربی و داور متخصص حوزه زیست بوم استارتاپی و کارآفرینی کشور اشاره کرد.

در بخش نمایشگاهی این جشنواره ۲۵۰ شرکت و کارآفرین متقاضی و علاقه‌مند به حضور در جشنواره بودند که به جهت محدودیت نمایشگاهی، به تعداد ۵۰ شرکت بعد از انجام ارزیابی در نمایشگاه غرفه تخصیص داده شد و در بخش کارآفرینان بیش از ۳۰۰ کارآفرین متقاضی و علاقه‌مند در سامانه برخط جشنواره ثبت‌نام کردند که از این تعداد در نهایت تعداد ۱۰ کارآفرین بعد از ارزیابی توسط داوران به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شدند. در بخش شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان نیز بیش از ۵۰۰ نفر از مدیران شرکت‌های فناورِ متقاضی و علاقه‌مند در سامانه برخط جشنواره ثبت‌نام کردند که از این تعداد در نهایت تعداد ۱۰ شرکت بعد از ارزیابی توسط داوران به عنوان شرکت برتر انتخاب شدند.

در بخش استارت‌آپ ویکند نیز بیش از ۱۳۰ نفر کارآفرین در قالب ۱۰ تیم استارت‌آپی حضور داشته‌اند که ۵ تیم برتر در قالب رتبه‌های اول تا سوم انتخاب شدند. در بخش کنفرانس علمی بیش از ۱۵۰ عضو هیئت علمی از سراسر دانشگاه‌های کشور اعلام همکاری داشتند و ۶۶ مقاله توسط ۲۲۲ نویسنده به دبیرخانه ارسال شد که از این تعداد ۲۶ مقاله با ۸۵ نویسنده، پذیرش و در نهایت ۱۰ مقاله برتر با ۳۰ نویسنده توسط کمیته علمی جشنواره انتخاب شدند و در مجموع و در نهایت مجموعاً ۱۳۰۰ شرکت‌کننده به عنوان کارآفرین، شرکت‌های فناور، نویسنده مقاله و تیم استارتاپی در این رویداد ملی مشارکت داشتند.

کد خبر 5727781

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha