افتتاح ۵ ایستگاه مترو در تهران/ ترافیک امسال کاهش می‌یابد؟

اسفند ماه سال گذشته ۵ ایستگاه مترو به طول ۱۱.۵ کیلومتر افتتاح شد و به نظر می‌رسد در سال جدید از بار ترافیکی پایتخت کاسته شود.

خبرگزاری مهر، گروه جامعه؛ درد مزمن آلودگی هوا در کنار ترافیکی که تهران را بلعیده است تنها با افزایش ناوگان و توسعه حمل و نقل عمومی همچون مترو و اتوبوس محقق می‌شود.

از ابتدای روی کار آمدن مدیریت شهری ششم، علیرضا زاکانی شهردار تهران اعلام کرد که اولویت اصلی و ابتدایی او تکمیل خطوط مترو تهران و توسعه آن است.

شهردار تهران اعلام کرد که در حوزه حمل و نقل و در حوزه مترو ۳۳۰ ایستگاه مترو در ۱۱ خط وجود دارد و در صورت تکمیل می‌تواند ۱۰ میلیون سفر در طول روز داشته باشد که از این میان ۷ خط در ۱۴۳ ایستگاه مورد استفاده قرار گرفته و اولویت پیش روی مدیریت شهری تکمیل خطوط ۷ گانه است.

از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

احداث چهار خط جدید مترو در سال آینده

شهردار تهران پیرامون برنامه شهرداری تهران در رابطه با توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: سال ۱۴۰۲ به جز بخشی از خط شش سایر خطوط فعلی مترو تهران تکمیل می‌شود و انشاالله فرآیند احداث چهار خط جدید مترو تهران نیز آغاز می‌شود.

برای تحقق همین وعده بود که شورای شهر تهران در بودجه سال آینده ۱۰ هزار میلیارد تومان به بخش حمل و نقل عمومی افزود و ۴۵ درصد از کل بودجه را به توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی تهران اختصاص داد.

اختصاص ۴۵ درصد بودجه شهرداری تهران برای توسعه حمل و نقل

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه با افزوده شدن بودجه حمل و نقل عمومی بودجه شهرداری ۶۵ هزار میلیارد تومان بسته شد و ۱۰ هزار میلیارد تومان افزون بر حمل و نقل عمومی شد گفت: انشاالله حرکت خوبی در سال ۱۴۰۲ برای اتوبوس، مینی بوس، ون و مترو شاهد باشیم.

بودجه شهرداری ۶۵ هزار میلیارد تومان بسته شد و ۱۰ هزار میلیارد تومان به موضوع حمل و نقل افزوده عمومی شد

وی گفت: در یک سال می‌توانیم ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اصلاح حمل و نقل عمومی صرف کنیم و این ظرفیت ما برای یک سال بود و با توجه به توان خرید اتوبوس، مینی بوس و مترو به رقم ۱۰ هزار میلیارد تومان رسیدیم.

چمران با بیان اینکه شورای شهر ریل گذاری می‌کند و شهرداری تهران اجرایی می‌کند گفت: در سال ۱۴۰۰ هم به نتایج مثبتی رسیدیم و حدود ۴۵ درصد بودجه سال ۱۴۰۲ به حمل و نقل عمومی اختصاص یافته است.

از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

افتتاح ۵ ایستگاه جدید مترو در آخرین روزهای سال

اما همانطور که از اولویت‌های شهردار و مشکلات شهر تهران مشخص است مترو تهران برای کاهش ترافیک و آلودگی هوای تهران و افزایش اقبال شهروندان به استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی ساخته شد و با افتتاح ۵ ایستگاه جدید شبکه ریلی تهران بیش از ۲۵۰ کیلومتر رسید.

برای همین موضوع بود که شهردار تهران اعلام کرد به دنبال این است که در آخرین روز سال ۱۴۰۱ به شهروندان تهرانی عیدی دهد و اعلام کرد عیدی آخر سال شهرداری به مردم در روز شنبه رونمایی می‌شود.

۵ ایستگاه کارگر، لاله، تقاطع میدان ولی عصر، تقاطع هفت تیر، ایستگاه شهید دادمان ورودی ایستگاه مدافعان سلامت به طول ۱۱ و نیم کیلومتر افتتاح شد

اما عیدی علیرضا زاکانی به شهروندان تهرانی افزایش ۱۱.۵ کیلومتر قطار شهری زیر زمینی و ۵ ایستگاه مترو بود و ۵ ایستگاه کارگر، لاله، تقاطع میدان ولی عصر، تقاطع هفت تیر، ایستگاه شهید دادمان ورودی ایستگاه مدافعان سلامت به طول ۱۱ و نیم کیلومتر افتتاح شد.

با حضور رئیس جمهور بهره برداری از ۵ ایستگاه در خط ۶ مترو تهران انجام شد و خط ۶ مترو تهران به طول تقریبی ۴۲ کیلومتر، از ایستگاه دولت آباد آغاز و به ایستگاه شهدای کن رسید و این خط با ۵ خط دیگر شبکه مترو ایستگاه تبادلی دارد.

از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

کدام ایستگاه‌های مترو افتتاح شد

اولین ایستگاهی که به دست شهردار تهران و رئیس جمهور افتتاح شد ایستگاه شهدای هفتم تیر بود این ایستگاه تبادلی در تقاطع خط یک و ۶ قرار دارد، ایستگاه میدان شهدای هفتم تیر به توزیع متعادل مسافر در خطوط یک، دو و سه کمک می‌کند.

دومین ایستگاه ایستگاه میدان حضرت ولیعصر (عج) بود.

این ایستگاه تبادلی در تقاطع خطوط ۳ و ۶ قرار داشته و ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه ساخت و تجهیز آن شده است و به دلیل مجاورت این ایستگاه با خیابان‌های کریمخان زند، بلوار کشاورز و خیابان حضرت ولیعصر (عج) اهمیت بهره برداری از آن بیشتر شده است و این ایستگاه میان ایستگاه‌های شهید نجات اللهی و بوستان لاله قرار دارد.

در توضیح سومین ایستگاه باید گفت ایستگاه بوستان لاله بود که در کنار خیابان وصال شیرازی و حجاب قرار گرفته است که ورودی اول آن افتتاح و ورودی دوم آن نیز در صورت تأمین منابع مالی قابلیت ساخت و بهره برداری دارد.

علاوه بر ایستگاه‌های گفته شده شهروندان تهرانی می‌توانند از ایستگاه مترو خیابان کارگر استفاده کنند این ایستگاه در تقاطع خیابان‌های کارگر و دکتر فاطمی قرار گرفته است.

بنا به گفته مسئولان تمامی ایستگاه‌هایی که امروز افتتاح می‌شوند از سامانه‌های تهویه تونلی، تهویه مطبوع ایستگاهی، شبکه مخابرات، سیستم نظارت تصویری، رمپ عبور ویلچر، خطوط بساوایی و پله برقی برخوردار است.

از تحویل ایستگاه‌های جدید مترو به تهرانی‌ها تا امید به رفع ترافیک

افتتاح یک ایستگاه جدید در خط ۷ مترو

علاوه بر ایستگاه‌هایی که جزئیات آنها اعلام شد ایستگاه شهید دادمان و ۱.۵ کیلومتر مسیر تونلی در خط ۷ نیز امروز به بهره برداری می‌رسد.

جلال بهرامی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره جزئیات افتتاح ایستگاه‌های جدید مترو تهران گفت: ۹.۵ کیلومتر از خط ۶ مترو حد فاصل ایستگاه میدان امام حسین (ع) تا ایستگاه دانشگاه تربیت مدرس به همراه ایستگاه شهید دادمان و ۱.۵ کیلومتر مسیر تونلی در خط ۷ طی مراسمی مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

وی گفت: به این ترتیب با افتتاح ایستگاه‌های شهدای هفتم تیر (تقاطعی با خط یک)، میدان حضرت ولی‌عصر (عج) (تقاطعی با خط سه)، بوستان لاله و کارگر، قطعه میانی خط ۶ تکمیل شده و ۲۷ کیلومتر مسیر پیوسته و ۱۷ ایستگاه در این خط به شهروندان سرویس دهی خواهد کرد.

بهرامی گفت: ۱.۵ کیلومتر از خط ۷ مترو به همراه ایستگاه شهید دادمان و ورودی سوم ایستگاه مدافعان سلامت نیز آماده شده است.

مترو نیازمند واگن است

همان طور که گفته شد آلودگی هوا و ترافیک بیماری سختی است که تهران با آن دست و پنجه نرم می‌کند افتتاح ایستگاه‌های جدید مترو تهران می‌تواند کمی از این درد را التیام ببخشد.

البته مدیریت شهری باید در نظر داشته باشد که علاوه بر توسعه خطوط مترو نیازمند واگن‌های مترو نیز هست و به موازات توسعه خطوط ریلی باید واگن‌های آن نیز تأمین شود و امیدوار هستیم پس از توسعه شبکه ریلی، مدیریت شهری برای واردات واگن‌های جدید نیز اقدامات عاجلی انجام دهد.

کد خبر 5735870

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • مجتبی IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۳
   17 3
   نسبت وعده به عملکرد 10 به یک هست این یعنی بی عرضگی
   • IR ۰۹:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۵
    2 10
    آقای با عرضه شما بیا وسط طرح بده اجاری بکن بزاز مردم استفاده بکنن فکر کردی بادکنک باد کردن هست که باد کنن هوا کنن اگه به همین سادگی بود از تو زرنگ تر ملیون ها نفر هستن،
   • IR ۰۱:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۶
    2 1
    برا اصلاح یک سیستم باید مطالبه گر باشیم
  • IR ۱۳:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۳
   11 20
   لطفا تعداد واگن های مخصوص بانوان رو کاهش بدید. چون جا برای آقایان خیلی کمه
  • یاور IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۳
   19 5
   پس متروی پرند چی ذ؟ شانزده سال گذشت! باید چهل سال دیگه هم بگذره؟! خوب یه متروی زودرس این همه زمان نمیخواد که کانال مانژ شش ساله درت شداونم زیر دریا !
   • مریم IR ۱۹:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
    7 2
    مترو پرند چی شد بعد این همه سال وعده و وعید الکی؟؟؟
  • IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۳
   15 3
   متاسفانه سرعت توسعه مترو در تهران خیلی کمه
   • ناشناس IR ۰۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۶
    2 0
    چرا یافت اباد شهرک ولیعصر خلیج شهرک سینا شهریار قلعه حسن خان رباط کریم گلدسته که فلاح ابوذر مناطق جنوب شهری که بیشترین شهیدان رو داده امامزاده حسن منطقه ۱۷ چرا مترو نداره دار آباد چرا نداره کلاب دره چرا نداره بیشترین جاهای تهران که فقیر نشین هستن وشهیدان بیشتری داده اصلا امکانت شهری مثل مترو بی ار
  • رحمتی زاده IR ۱۷:۰۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۳
   16 1
   سلام.خسته نشوید آنقدر مطالب تکرار ی می نویسید؟ فقط چاپلوسی می‌کنید. آهن های مترو کوهسار دار می پوست آز سال 98قرار افتتاح شود. اینجا نه اتوبوس درست و حسابی نداره چندتا دانشگاه و..هست صبح مردم اسیر وبعداز کار برای برگشت اسیر ؟
  • IR ۱۷:۴۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۳
   8 0
   در ترافیک تاثیر دارد اگر فاصله حرکت قطارها به زیر ۵ دقیقه برسد والا یک ربع رفت یک ربع برگشت انتظار باشد با مدت تردد داخل پله و...صرف ندارد
  • محمدحسین IR ۰۶:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   12 8
   زنده باد! ✌ ان‌شاءالله. 🌱
  • مهاجر IR ۱۲:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   16 50
   بسیار عالی،دست مسیولان و اقای رییسی درد نکنه،هرروز اتفاقهای خوب میشنویم،امیدوارم همینطور ادامه داشته باشه،خیلی خوبه که وقتی بدی جایی و میگیم از خوبیاشم یاد کنیم،واقعا دولتی کار کرد دولت اقای رییسی بود
  • کیهان IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   11 2
   باسلام مترو خیلی خوبه ولی مترو خط شهید ستاریتا دولت آباد نیم ساعت طول میکشه و زمان انتظار زیادی میباشد
  • معین IR ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   6 4
   صندلی های مترو اصلن راحت نیست و خسته کنندس لطفن یه فکری به حالش بکنید و مترو اسلامشهر هم زودتر به نتیجه برسونید
  • میرزایی IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   6 0
   آقای زاکانی بی زحمت پله برقی های اتوبوس بی ار تی اتوبان افسریه هم درست کنید این همه هزینه شده اما همه خرابن چند روز پیش از پله ها رفتم از پا درد و کمر درد افتادم خونه گرچه می‌دونم تحریم ها اثر مداره
  • روح الله IR ۱۷:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   7 2
   بعد ده سال مترو پرند که بیشتر مردمش از تورم وگرانی های اجاره خانه از تهران به پرند اومدن وهرروز برای کار به تهران رفت و آمد دارند . اضافه کنید دانشگاه پرند وپایتخت سیاسی کشور،منتظر افتتاح مترو هستند لطفاً پیگیری کنید
  • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   3 0
   دلتون خوشه هنوز مترو پایتخت رو نتونستن تموم کنن ده سال دیگه هم تموم نمیشه
  • IR ۱۷:۵۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   3 0
   دلتون خوشه هنوز مترو پایتخت رو نتونستن تموم کنن ده سال دیگه هم تموم نمیشه
   • IR ۰۹:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۵
    1 11
    الان نظر بهتری داری شما بیا وسط کار دست بگیر حداقل راه حل پیشنهاد بده همش نشستید ناله می‌زنید، بله هر چقدر کار بکنن کم هست اما همین حد هم که چهار تا ایستگاه جدید راه انداختن دمشون گرم ،شما اگه راه حلی داری که یه شبه مشکل مترو حل بشه بگو بزار مردم از این حد از بدبختی نجات پیدا بکنن خدا خیرت بده تا ال
  • IR ۱۸:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   7 0
   امسال روزهای برفی نمک هم تو کوچه ها وخیابان های سعاوت اباد نپاشیدن شما انتظار چی دارید؟؟؟
  • دشتی US ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   6 0
   باسلام.مانیز مالیات دهنده وپرداخت کننده ی عوارض مختلف به شهر داری هستیم.بد نیست نیم نگاهی هم به خط آبشناسان و بلوار آیت اله کاشانی بیندازیدکه وعده ی افتتاحش از ۲۲ بهمن ۱۳۹۷داده شده ولی هیچ اقدامی صورت نگرفته.فقط پیاده روهای ناهمواروآثارتاسیسات بد منظره حاصل کنده کاری ایستگاههای افتتاح نشده زجرمیدهند
  • دشتی US ۱۹:۲۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   3 0
   باسلام.مانیز مالیات دهنده وپرداخت کننده ی عوارض مختلف به شهر داری هستیم.بد نیست نیم نگاهی هم به خط آبشناسان و بلوار آیت اله کاشانی بیندازیدکه وعده ی افتتاحش از ۲۲ بهمن ۱۳۹۷داده شده ولی هیچ اقدامی صورت نگرفته.فقط پیاده روهای ناهمواروآثارتاسیسات بد منظره حاصل کنده کاری ایستگاههای افتتاح نشده زجرمیدهند
  • IR ۲۱:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۴
   7 1
   مترو اسلامشهر چی شد ؟
  • US ۰۱:۲۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۵
   10 0
   لطفا مترو برای ونک و گاندی هم بزنید
  • IR ۰۳:۳۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۶
   0 0
   چرا بعضی مناطق داری چند ایستگاه مترو هستن ولی منطقه ۱۸که بزرگترین منطقه تهران وجز پر جمعیت ترین مناطق است هیچ ایستگاه مترویی نداردشهرداری با کمترین هزینه میتواند یک خط از متروی پاسگاه نعمت آباد به میدان معلم وبعد مهرآباد و آزادی بکشد واز ایستگاه آزادگان که چند کلیومتر پاین تر از ایستگاه پاسگاه به سمت ا
  • IR ۰۴:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۹
   0 1
   مترو اسلامشهر ده ساله که فقط یک ایستگاه میخواد اونم فقط ابتدای اسلامشهره، یعنی یک ایستگاه مگه چقدر زمان میبره که مردم پرجمعیت اسلامشهر باید سالهای سال تاوان گرونی و حمل و نقل رو بدن؟؟؟؟؟؟فقط هر سال نزدیک عید که میشه وعده الکی میدن که مثلا مردم رو آروم کنن که خدای نکرده از وضعیت بد مملکت اغتشاش نکنن.