اندیشه‌های سهروردی آمیخته با معنویت است

استاد گروه فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب قم با اشاره به اینکه امروزه تعاریف بسیاری از معنویت می‏شود، یادآور شد: اگر معنویت دینی را به معنای عرفانی نگاه کنیم همان حکمت ذوقی است که سهروردی مطرح کرد.

دکتر حسن قنبری در مورد تأثیر سهروردی بر فلسفه اسلامی به خبرنگار مهر گفت: دو جریان اساسی در فلسفه اسلامی وجود دارد فکر و حکمت بحثی و فکر و حکمت ذوقی. بخش دوم که فکر ذوقی است بطور عمده تحت تأثیر سهروردی بوده است. فکر و حکمت ذوقی که بیشتر به عرفان بر می‎گردد خیلی زیاد متأثر از سهروردی است و از سهروردی به بعد است که این نوع نگاه در فلسفه اسلامی رشد پیدا کرد.

وی گفت: ملاصدرا حاصل این تفکر است بگونه‏ای که حکمت ذوقی و حکمت بحثی را با هم جمع کرد و وی خیلی زیاد متأثر از سهروردی است.

استاد گروه فلسفه دانشگاه ادیان و مذاهب قم درباره وجه شاخص فلسفه سهروردی نیز تصریح کرد: همین بحث و حکمت ذوقی و گرایش به آن و اندیشه‎ها و افکار فلسفی و بویژه عرفانی، شاخصه عمده فلسفه سهروردی است. حکمت ذوقی اگر چه به تعبیر خود سهروردی به گذشته‎های خیلی دور یعنی به افلاطون و قبل از او به حکمت ایران باستان می‏رسد، اما شاخصه اصلی فلسفه سهروردی است.

این محقق و پژوهشگرحوزه فلسفه اسلامی در مورد جایگاه معنویت در فلسفه سهروردی گفت: اگر معنویت را به معنویت دینی و عرفانی در نظر بگیریم، این معنویت بسیار زیاد با حکمت ذوقی در آمیخته و متأثر از اندیشه‏های سهروردی است. اگر چه امروزه تعاریف بسیاری از معنویت می‏شود ولی اگر معنویت دینی را به معنای عرفانی نگاه کنیم همان حکمت ذوقی است که سهروردی مطرح کرد.

کد خبر 1369536

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 8 =