فاطمه مقیمی

خرم آباد - خبرگزاری مهر: دفتر بانوان بازرگان و کارآفرین ایران عنوان تشکلی است که برای تقویت فعالیت زنان در این حوزه شکل گرفته که تاکنون موفق به عضویت و شناسایی چهار هزار و 500 زن بازرگان و کارآفرین در ایران شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، سیده فاطمه مقیمی بانوی کارآفرین ایرانی را بیشتر افراد با عنوان ثروتمندترین زن ایران می شناسند، موضوعی که البته ناشی از انتشار یک لیست در فضای مجازی بود، چیزی که بعدها از سوی خودش تکذیب شد و عنوان کرد که یک زندگی معمولی دارد.

البته چیزی که باعث شد این گفتگو با این بانوی کارآفرین شکل بگیرد ثروت میلیاردی او نیست، بلکه فعالیت هایی است که سیده فاطمه مقیمی در زمینه توسعه فعالیتهای زنان بازرگان انجام داده است، فعالیت هایی که در ابعاد مختلف می تواند به عنوان الگویی برای تشکلهای زنان مطرح باشد.

در سفر یک روزه مقیمی به لرستان وی نشست چند ساعته ای را با بانوان بازرگان ترتیب داد و در این جلسه بر ضرورت شکل گیری تشکل زنان بازرگان در این استان تاکید کرد؛ مباحثی که مورد استقبال تاجران زن قرار گرفت.

سیده فاطمه مقیمی دارای مدرک مهندسی عمران بوده و هم اکنون یک شرکت حمل و نقل بین المللی دارد. البته عنوان مورد علاقه وی برای طرح در این خبر و مصاحبه همان "بانوی کارآفرین برتر جهان اسلام" است، چیزی که خودش بیش از هر چیزی به آن می بالد.

* خانم مقیمی از فعالیت های دفتر بانوان بازرگان و کارآفرین بگویید، این دفتر چند سال است که فعالیت دارد و هم اکنون چه تعداد بانوی بازرگان در این تشکل عضویت دارند؟

سیده فاطمه مقیمی، مدیر دفتر امور بانوان بازرگان و کارآفرین: این دفتر نزدیک به 6 سال است که فعالیت می کند و تاکنون این کانون برای زنان بازرگان در هفت استان کشور ایجاد شده که استان تهران با پیگیریهای خود من اولین استان در این زمینه بوده است.

در استان تهران نزدیک به دو هزار و 700 بانوی بازرگان و در کل ایران چهار هزار و 500 تاجر زن وجود دارد که عضو این تشکلها هستند.

دفتر امور بانوان بازرگان و کارآفرین در آغاز با نام " شورا " متولد شد. اعتقاد به رشد جامعه و توانمند سازی زنان در اقتصاد کشور و همچنین مشارکت هر چه بیشتر در راستای افزایش تولید ناخالص ملی از اهداف تشکیل این دفتر بود.

در این راستا آموزش و مشاوره از اولویتهای اولیه این دفتر بود که در این زمینه نیز تاکنون فعالیتهای قابل توجهی انجام شده است.

این دفتر همچنین در راستای اجرای رسالت خود در نظر دارد بسته جدیدی از تحولات اقتصادی را ارائه داده و تأثیرگذاری خود را در این زمینه ارتقاء دهد. البته امیدواریم با حضور زنان اقتصاددان و کارآفرین بتوانیم فعالیتهای این دفتر را گسترش دهیم.

*اشاره ای به اهداف، ماموریت ها و برنامه های دفتر امور بانوان بازرگان و کارآفرین داشته باشد

در اولین گام با ایجاد این دفتر به دنبال شناسایی و تشکیل بانك اطلاعاتي از فعاليت هاي اقتصادي زنان بازرگان و کارآفرین چه در داخل و چه خارج کشور بودیم که در این راستا گام های خوبی نیز برداشته شده است.

همچنین معرفي فعاليت هاي دفتر امور بانوان بازرگان و کارآفرین به سازمان هاي داخلي و خارجي، برگزاري كلاسها و كارگاههاي آموزشي، انجام مطالعه و پژوهش با هدف شناسايي راهكارها و چالش هاي پیش روی زنان كارآفرين و بازرگان، شناسايي و تشويق صاحبان ايده و حتي سرمايه گذاری برای ورود به فضای کسب و کار، ارائه مشاوره هاي لازم با هدف فرهنگ سازي در ارتباط با كارآفريني زنان در جامعه و همچنین تلاش در راستای اخذ مجوزهاي مورد نياز زنان بازرگان و کارآفرین برای انجام امور تجاري از دیگر اهدافی بود که در نظر داشتیم.

*خلاصه ای از فعالیت های این دفتر را که موفق به انجام آن شدید را تشریح می کنید؟

در گام نخست ایجاد این دفتر کار اطلاع رسانی، راه اندازی سایت و پذیرش عضویت در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه شاهد استقبال زنان کارآفرین و بازرگان نیز بودیم.

برگزاری کلاس های آموزشی و مشاوره ای در داخل و خارج از کشور، برگزاری نشست های داخلی، همایش ها، سمینارها و تعامل با همتایان در خارج از کشور و اعزام زنان بازرگان و کارآفرین برای گذراندن دوره های آموزشی کارآفرینی و شرکت در همایش ها به کشورهای مسلمان از جمله مالزی، سوریه، امارات، قطر و مصر از دیگر فعالیتهای انجام شده بود.

همچنین در طول سه سال اولیه فعالیت این دفتر موفق به برگزاری دوره های آموزشی و تعامل با مراکز دانشگاهی و نهادها و معرفی توانمندی های زنان ایرانی به سایر کشورها و راه اندازی هفت مرکز همتا در سایر مراکز استان ها شدیم.

امضاء تفاهم نامه های بین المللی با کشورهایی از جمله مالزی، سریلانکا و زیمبابوه از دیگر کارهای انجام شده بود. همچنین در همین سالها موفق شدیم که هیئت مؤسس کانون بانوان بازرگان را تشکیل دهیم.

همچنین به دنبال تشکیل هیئت موسس در خصوص تنظیم اساسنامه کانون بانوان بازرگان بیش از 20 جلسه کارشناسی را انجام و در نهایت موفق به اخذ موافقت اصولی تشکیل این کانون از اتاق ایران شدیم.

از دیگر فعالیتهایی که به نظر من تاثیر زیادی روی جامعه هدف داشت ارائه مشاوره های حضوری و تلفنی به متقاضیان شروع کسب و کار بود که البته مورد استقبال نیز قرار گرفت.

* برای معرفی فعالیت های این دفتر چه فعالیت هایی انجام دادید و فکر می کنید این برنامه ها چقدر در جذب زنان موثر بوده است؟

در این راستا حضور در همایش ها و سمینارها چه داخلی و چه خارجی را در دستور کار قرار دادیم و حتی از رسانه ها و شبکه های تلویزیونی نیز برای ارتباط با جامعه هدف خود بهره گرفتیم که فکر می کنم تاثیر زیادی در ارتباط گیری با زنان کارآفرین و بازرگان داشته است.

به عنوان مثال حضور و سخنرانی در همایش های مختلف از جمله یادواره ازدواج حضرت خدیجه (س) و حضرت محمد (ص) با ارائه پاورپوینت "کارآفرینی و حضور زنان در اقتصاد" در دانشگاه الزهرا (س)، دانشگاه تهران و دانشکده علوم اقتصادی، حضور در نشست های کسب و کار خانگی برگزار شده توسط شهرداری و دیگر نشست های مشابه از جمله این فعالیتها بوده است.

همچنین در بعد خارجی نیز شرکت در دوره علم و تکنولوژی در کوآلالامپور و معرفی برخی از  اعضاء برای حضور در دوره های برگزار شده در کشورهای کامبوج، سریلانکا، مالزی و کوالالامپور کارهایی بود که در این رابطه صورت گرفت.

همچنین مکاتباتی نیز با سازمان های بین المللی در این حوزه صورت گرفت که منجر به اعزام افرادی از پرسنل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران برای گذراندن دوره های رایگان به سنگاپور و مالزی شد.

البته در زمینه اطلاع رسانی از طریق رسانه ها نیز از ظرفیت رادیوهای اقتصاد، ایران، تجارت، جوان و شبکه چهار و شبکه تهران، "پرس تی وی"، برای حضور بانوان بازرگان و کارآفرین و معرفی زنان برتر در این بخش استفاده شد که در معرفی فعالیتهای زنان در این حوزه بسیار موثر بود.

نشست و تبادل نظر با دفتر امور زنان وزارت امور خارجه و جلسات کاربردی و تبادل نظر با دفتر امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری از دیگر پیگیریهای انجام شده برای معرفی فعالیتهای این دفتر بوده است.

در بعد آموزشی چقدر خدمات به زنان کارآفرین و علاقمندان ارائه شده است؟

در این راستا دوره های آموزشی کارآفرینی را در دانشگاه های آزاد سیرجان، بیرجند، صنعتی اصفهان، تربیت بدنی دانشگاه آزاد، شهر بابک سیرجان، مدیران معدن گل گهر در کرمان برگزار شد.

طی سال گذشته نیز کارگاه های آموزشی کارآفرینی در دانشگاه های علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی، مدیریت صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی(واحد جنوب)، علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی تهران، دانشگاه آزاد پیامبر اعظم، دانشگاه آزاد قزوین، خرم آباد، صنعتی امیر کبیر، حضرت معصومه (س) شهرستان قم برگزار شده است.

همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی "مدیریت استرس برای زنان" در اتاق بازرگانی تهران، برگزاری چندین دوره کارگاه های آموزشی برنامه ریزی کسب و کار، قانون تجارت، بازاریابی، طرح تجاری، برگزاری کارگاه های آموزشی در چندین دبیرستان دخترانه غیرانتفاعی، بازدید از مراکز کارآفرینی مربوط به بانوان کارآفرین و ... از جمله این فعالیتها بوده است.

البته در بعد پژوهشی نیز حرکتهای خوبی آغاز شده که همکاری در تدوین کتاب، پایان نامه و مقالات از جمله آنها بوده است به طوریکه در این راستا در تکمیل اطلاعات برای تدوین کتاب مقایسه بانوان در سه کشور ایران، ترکیه و مالزی همکاری داشتیم.

این همکاریها در کمک به دانشجویان مراجعه کننده برای تنظیم پایان نامه های دانشگاهی در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و طرح های نوآفرینان برای ورود به محیط کسب و کار نیز ادامه داشته است.

تدوین مقالات کارآفرینی برای چاپ در مجلات، کمک به تدوین جزوات مربوط به دوره کلاس های کارآفرینی، انجام مکاتبات با کوالالامپور برای اعزام دانشجویان به مالزی و نشست علمی با اعضاء هیئت رئیسه پارک علم و فن آوری دانشگاه اصفهان از دیگر فعالیتها در این بخش بوده که البته به دنبال استمرار آن هستیم.

نشست مشترک با نماینده بخش فرهنگسراها برای همکاری متقابل با دفتر امور بانوان و کارآفرینان اتاق تهران از دیگر فعالیتها بوده که که منجر به انعقاد تفاهم نامه برگزاری دوره های آموزشی خلاقیت و ایده در مناطق مختلف شهرداری ها و فرهنگسراها شد.

این دفتر همچنین در حاشیه اجلاس کنفرانس بیداری اسلامی زنان در مرکز امور زنان و نهاد خانواده ریاست جمهوری اقدام به برگزاری دوره های آموزشی کرد که در نوع خود مورد استقبال قرار گرفت.

و اما در پایان برای راه اندازی این دفتر در استان لرستان چه برنامه ای دارید؟

در این راستا طی سفری که به استان داشتیم در نشستی با مجموعه هیئت مدیره اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم آباد در این زمینه بررسیها و تبادل نظر لازم صورت گرفت.

همچنین در جلسه ای با حضور 30 نفر از بانوان کارآفرین و بازرگان لرستان هسته اولیه ایجاد کانون بانوان بازرگان در استان شکل گرفت. امیدواریم با دیدگاهی که ریاست اتاق بازرگانی خرم آباد دارند بتوانیم به زودی شاهد ایجاد این کانون در لرستان به عنوان هشتمین استانی که اقدام به راه اندازی این تشکل کرده است باشیم.

همچنین ما اعتقاد داریم که کانون بانوان بازرگان و کارآفرین نه تنها محلی برای توسعه فعالیتهای زنان در این حوزه بلکه تشکلی برای حمایت از جوانان علاقمند به حضور در این عرصه خواهد بود که با توجه به قولهای مساعدی که از سوی هیئت مدیره اتاق بازرگانی خرم آباد گرفتیم امیدواریم این تشکل ایجاد شود.

همچنین در این سفر برای برگزاری دوره های آموزشی و انتقال تجربیات در حوزه کسب و کار بررسی ها و تفاهم هایی صورت گرفت.

کد خبر 2055671

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =