مذاکرات گازی ایران- ترکمنستان آغاز شد/ 3 محورمذاکرات گازی عشق آباد

تا ساعاتی دیگر دور جدید مذاکرات گازی ایران و ترکمنستان پشت درب‌های بسته و با حضور وزیران نفت و انرژی دو کشور در سه محور پایبندی کامل به قراردادهای موجود گازی، تهاتر کالا با گاز و ترانزیت گاز ترکمن ها به ترکیه و اروپا آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، مزمان با سفر سه روزه دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکمنستان، بیژن زنگنه وزیر نفت هم مسافر عشق آباد شده است. از اینرو تا ساعاتی دیگر دور جدید مذاکرات گازی ایران - ترکمنستان با حضور وزیران نفت و انرژی دو کشور به میزبانی عشق آباد آغاز می شود که این دور از مذاکرات گازی در سه محور اصلی انجام خواهد شد.

میزان واردات گاز طبیعی ایران از ترکمنستان با وجود امضای قراردادی به منظور واردات روزانه 40 میلیون مترمکعب از دو نقطه مرزی سال گذشته به نصف کاهش یافته به طوری‌که سال گذشته ایران حدود 4.5 میلیارد مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد کرد که این نصف حجم گاز وارداتی از این کشور همسایه در سال 1390 بوده است.

بر این اساس محور اصلی مذاکرات دوجانبه در عشق آباد برای افزایش حجم واردات گاز ایران از ترکمنستان مطابق با قراردادهای موجود است ضمن آنکه آخرین وضعیت پرداخت منابع مالی، تهاتر کالا با پول گاز و برخی از چانه زنی های مرسوم قیمتی از دیگر محورهای گازی این نشست دو جانبه است.

مسئولان سازمان توسعه تجارت پیشتر با اشاره به توافق انجام شده بین ایران و ترکمنستان در زمینه تهاتر گاز با کالا تاکید کرده‌اند: قرار است بخشی از پول گاز وارداتی ایران از ترکمنستان به صورت کالا به این کشور پرداخت شود.

محور دیگر مذاکرات گازی عشق آباد توسعه همکاری های ایران و ترکمنستان در حوزه تجارت گاز بوده به طوری که پیشتر ایران و ترکیه به توافقی برای ترانزیت گاز ترکمن ها از مسیر ایران به ترکیه و سپس سایر کشورهای اروپایی دست یافته بودند. از سوی دیگر ایران در این نشست در خصوص وضعیت خط لوله تاپی و آمادگی تهران برای ترانزیت و حتی سوآپ گاز ترکمنستان به کشورهایی همچون هند و پاکستان هم بحث و تبادل نظر خواهد کرد.

به گزارش مهر، از حدود سه سال گذشته تاکنون شرکت ملی گاز ایران تمهیدات بیشتری به منظور کاهش وابستگی و افزایش خودکفایی از واردات گاز طبیعی از ترکمنستان را در دستور کار قرار داده است به طوری‌که تعریف و اجرای مسیرهای جدیدی برای انتقال گاز فازهای پارس جنوبی به استان‌های شمال و شمالشرق و تقویت شبکه گاز در این مناطق مورد تاکید قرار گرفته است.

انتقال مستقیم گازهای پارس جنوبی به شمالشرق ایران، خودکفایی از واردات برای تامین گاز 6 استان شمالی، ایجاد کریدوری جدید برای سوآپ و ترانزیت گاز به بازارهای شرق آسیا و اروپا، افزایش پایداری شبکه ملی گاز و امکان افزایش سهم ایران در تجارت جهانی گاز از مهمترین مزیت‌های اقتصادی پروژه 1.2 میلیارد دلاری خط لوله شمال شمالشرق بود.

تعریف یک مسیر جدید برای انتقال و افزایش پایداری گاز در استان‌های حاشیه دریای خزر خبا احداث یک خط لوله 42 اینچی کیاسر – دامغان منجر به انتقال گاز از استان سمنان به مازنداران از دیگر برنامه های پیش روی ایران برای کاهش وابستگی به گاز وارداتی از ترکمنستان است.

کد خبر 2129958

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =