متاسفانه به جز معدود افرادي كه توانستند موسيقي سنتي ما را به آن شيوه اي كه هم اصول را حفظ كرده باشد و هم جوان پسند باشد، كمتر فردي به اين موضوع توجه نشان داده است و موسيقي سنتي ما دارد به جايي مي رسد كه فقط براي 40 سال به بالاها خوب است.

" سعيد ثابت " نوازنده سنتور و آهنگساز در گفت وگو با خبرنگار موسيقي "مهر"، ضمن بيان اين مطلب افزود: موسيقي سنتي ما نياز به درك عميق دارد كه اين درك به صورت طبيعي در سنين بالا اتفاق مي افتد، اما اين به آن معني نيست كه جوانان از  درك آن عاجز باشند، اگر جواني هم از كودكي با اين موسيقي و اصول آن بتواند ار تباط برقرار كند و به آن علاقمند شود، آن را درك خواهد كرد. اين درك جواني هم به استاد موسيقي سنتي برمي گردد كه با چه ترفندهايي هنرجو را جذب كند.
وي كه از شاگردان برجسته استاد پايوربه شمار مي آيد، ادامه داد: مثلا استاد پايور در 40 سال پيش به لزوم اين تحول در موسيقي سنتي ما فكر مي كردند و در ساز تخصصي خودشان سنتور اين تحول را ايجاد كردند، مثلا ريتم قطعات را تندتر و و باب ميل جوانان كردند تا جوانان با سور جواني بتوانند ارتباطي بهتر با موسيقي سنتي ايراني برقرار كنند. چون به طور طبيعي با بالاتر رفتن سن اين سرعت در نواختن قطعات پائين تر مي آيد.
ثابت در مورد تلفيق موسيقي سنتي با سبك هاي ديگر موسيقي خاطر نشان كرد: ما در ايران موسيقي تلفيقي را نمي شناسيم و تنها چيزي كه از تلفيق در موسيقي مي دانيم، كنار هم چيدن سازهاست و صرفا ما صداي چند ساز ناهمگون را كه موسيقي بي هويت توليد مي كنند، مي شنويم.اگر واقعا ما مي خواهيم براي موسيقي سنتي و ارتباط آن با جوانان كاري كرده باشيم، بايد در رديف هاي موسيقي سنتي و ريتم ها تحول ايجاد كنيم.

کد خبر 215740

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =