صدور گواهی بازرسی فنی ساختمان‌ها لازم الاجرا شد

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در 21 و 22 آذرماه، گفت: براساس مبحث 22 که به مقررات ملی ساختمان اضافه شده و از اول دیماه لازم الاجرا است، مراقبت و نگهداری از ساختمان ها هم باید پس از تحویل به مالک از سوی مهندسان ناظر انجام گیرد و برای آن گواهی صادر شود.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا هوایی در نشستی خبری با اشاره به برگزاری آزمون پروانه اشتغال مهندسان، اظهار داشت: امسال در 21 و 22 آذرماه سال جاری آزمون های ورود به حرفه مهندسان، کاردان ها و معماران تجربی بطور سراسری در کشور برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه 160 هزار نفر از مهندسان، کاردان و معماران تجربی دراین آزمون ثبت نام کرده اند، گفت: استان تهران با 26 هزار نفر بیشترین داوطلب و خراسان جنوبی با حدود یک هزار نفر کمترین داوطلب را برای این آزمون داشته است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: از 160 هزار داوطلب 151 هزار نفر مهندسان و 550 نفر کاردان ها و 2500 نفر معماران تجربی هستند.

هوایی با اشاره به اینکه مهندس به فردی اطلاق می‌شود که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی به بالا در یکی از 7 رشته مهندسی عمران، معماری و شهرسازی، تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، ترافیک و نقشه برداری است، افزود: متقاضیان آزمون باید عضو نظام مهندسی باشند و بیش از 3 سال از فارغ التحصیلی آنها گذشته باشد ضمن آنکه در این مدت مشغول به کار بوده باشند.

وی با بیان اینکه حداقل نمره 50 درصد برای دریافت مجوز اشتغال بکار ضروری است، گفت: شرایط کاردان های فنی هم حداقل مدرک کاردانی یا فوق دیپلم و معماران تجربی هم حداقل دیپلم است و باید همان شرایط کاری و فارغ التحصیلی مهندسان را داشته باشند.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه بیش از 300 هزار نفر از مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی هستند، بیان کرد: حدود 250 هزار نفر از این مهندسان دارای پروانه اشتغال به کار هستند که این پروانه ها در سه رده پایه یک، پایه دو و پایه سه به آنها داده می‌شود.

هوایی با اشاره به اینکه پس از قبولی در آزمون و با گذشت 4 سال، اگر فرد در دوره های ارتقا پذیرفته شود گواهینامه پایه دو دریافت می‌کند، بیان کرد: پس از گذشت 5 سال از دریافت گواهینامه پایه دو و در صورت موفقیت در دوره های  آموزشی، پایه یک به فرد داده می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری آزمون در 81 دوره، اظهار داشت: این آزمون با نظارت سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود اما ظرفیت سازی، تهیه سوالات و ثبت نام اعضا از سوی وزارت راه و شهرسازی انجام می‌گیرد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه نتایج آزمون حدود 24 یا 25 بهمن ماه اعلام می‌شود، گفت: نتایج آزمون در سایت مقررات ملی ساختمان اعلام می‌شود.

هوایی خاطر نشان کرد: درصد قبولی این آزمون بین 20 تا 30 درصد از متقاضیان است و هر فردی که 50 درصد از نمره را کسب کند به عنوان قبول پذیرفته می‌شود.

دفتر مقررات ملی ساختمان حذف نمی‌شود

وی همچنین در پاسخ به پرسش مهر در خصوص احتمال حذف دفتر مقررات ملی ساختمان، اظهار داشت: این دفتر حذف نمی‌شود و تنها تدوین مقررات ملی ساختمان که یکی از وظایف این دفتر بود به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منتقل شده است.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: اما شورای تصویب و تایید مقررات ملی ساختمان هنوز در این دفتر است که پس از تصویب از سوی شورا از سوی وزیر راه و شهرسازی ابلاغ می شود که حکم قانون را دارد و لازم الاجراست.

هوایی با تاکید بر اینکه ترویج مقررات ملی ساختمان هم ازسوی این دفتر انجام می‌شود، بیان کرد: کنترل و نظارت بر ساخت و ساز کشور هم از دیگر وظایفی است که از سوی این دفتر انجام میگیرد که جزو مهمترین اقدامات ما است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در مسیر صعودی افزایش کیفیت ساخت و ساز هستیم، اظهار داشت: وزارتخانه در 4 سال گذشته کمیته های کنترل و بازرسی را تشکیل داده است و با افزایش نیروهای ستادی نظارت عالیه را انجام می‌دهد.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در حال حاضر رعایت مقررات ملی ساختمان کمی بالاتر از 90 درصد است، بیان کرد: مبحث 22 به مقررات ملی ساختمان اضافه شده است که بر این اساس مراقبت و نگهداری از ساختمان ها هم باید پس از تحویل به مالک از سوی مهندسان ناظر انجام گیرد.

هوایی تصریح کرد: براساس این قانون که از اول دی ماه لازم الاجراست هر ساختمان باید تا یکسال پس از تحویل به بهره بردار توسط مهندس ناظر بررسی و چک شود که پس از بررسی گواهینامه از سوی مهندس صادر می‌شود و اگر مشکلی در ساختمان باشد به مالک و یا مدیرساختمان گزارش می‌شود تا آن را برطرف کنند.

وی افزود: هر ساختمانی پس از ساخت نیاز به بازرسی دارد و خریداران باید در زمان خرید هر ساختمانی به پایان کار آن دقت کنند ضمن آنکه اجرای این مقررات برای شهرداری ها هم لازم الاجراست.

مدیرکل دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حداکثر هزینه ای که مهندسان دریافت می‌کنند ممکن است 4 تا 5 هزار تومان در هرمترمربع باشد، بیان کرد: همه ساختمان هایی که براساس قانون نظام مهندسی ساخته میشود و ناظر و طراح و دفترچه ساختمان دارد و حتی مسکن مهر، شامل این طرح می‌شود.

هوایی با بیان اینکه حدود 22 میلیون واحد مسکونی در کشور داریم که ازاین واحدها حدود 12 میلیون واحد براساس مقررات ملی ساختمان، ساخته شده اند، گفت: حدود 4 تا 5 میلیون از این واحدها مربوط به بافت های فرسوده روستایی است که از سوی بنیاد مسکن بهسازی می‌شود.

وی تصریح کرد: اما نگرانی زیادی برای 3 تا 4 میلیون از این واحدها که در بافت مسکونی شهرها قرار دارند وجود دارند زیرا براساس مقررات ملی ساختمان ساخته نشده اند.

کد خبر 2191070

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 14 =