خاطره سردار همدانی از ماموریت آفریقا/ تاثیرگذاری در ارتش کنگو

مرکز اسناد انقلاب اسلامی بخشی از خاطرات منتشر نشده سردار شهید همدانی را با عنوان «مستشار نظامی» كه مربوط به ماموریت نظامی آن شهید به آفریقا است را منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز اسناد انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت سردار حسین همدانی بخشی از خاطرات منتشر نشده این شهید با عنوان «مستشار نظامی» كه مربوط به سفری به آفریقا است را منتشر کرد.

وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ (آل عمران، ۱۶۹)

سردار سرتیپ پاسدار حسین همدانی از مستشاران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مدافعان حرم در طول سال‌های گذشته، در اطراف شهر حلب سوریه به شهادت رسید. سردار همدانی در دوران حیات در داخل و خارج از مرزهای كشورمان، از نظام جمهوری اسلامی دفاع كرد تا در نهایت نیز شهد شیرین شهادت را نوشید.

سردار حسین همدانی در طول عمر با بركت خود در برهه‌های حساس مدافع انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده است. وی پیش از انقلاب اسلامی دركنار مردم مبارز و انقلابی همدان به رهبری آیت الله مدنی به مبارزه علیه رژیم پرداخت و در اكثر جریانات آن تا پیروزی انقلاب اسلامی سهیم بود. سردار همدانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای برقراری امنیت و سركوب گروهك های معاند به پاوه اعزام شد و ماموریت‌هایی نیز در مهاباد و بیجار به انجام رسانید و بعد از آن نیز به مدت یكسال دردادگاه انقلاب اسلامی ‌همدان مشغول فعالیت شد، اما مجدداً به سپاه پاسداران بازگشت ودرعملیات آزادسازی كردستان ایفای نقش كرد.

سردار رشید اسلام در فتنه‌های پس از انقلاب اسلامی نیز با هوشیاری به مقابله پرداخت. مدیریت وی در فتنه سال ۷۸ و مدیریت بحران پایتخت او در فتنه سال ۸۸ كارنامه درخشان سردار همدانی را در طول عمر با بركتش نشان می‌دهد.

حسین همدانی كیست؟

حسین همدانی درسال ۱۳۳۹ ﻫ ش از پدر و مادری همدانی الاصل درشهرآبادان متولد شد، پدر او از كاركنان شركت نفت آبادان بود كه درسال ۱۳۳۲ ﻫ.ش در بیمارستان شركت نفت به رحمت ایزدی پیوست. بدین ترتیب حسین در سه سالگی پدرش را ازدست داد و ناگریز به اتفاق خانواده به همدان مراجعت كرد و دوران كودكی وتحصیل را دراین شهربا كار كردن درمغازه عطاری وكارگاه بخاری سپری كرد.

او در كنار كار و تحصیل در مراسم عزاداری و مجالس دینی شركت می‌كرد. دراین مجالس كه با مرجعیت امام خمینی (ره) مطرح می‌شد، حساسیت او را نسبت به مسائل سیاسی را برانگیخت، این حساسیت زمانی فزونی یافت كه وی به علت مشكلات مالی ومعیشتی ترك تحصیل كرد و برای یافتن كارراهی تهران شد.

حسین همدانی در تهران به كمك پسر عمویش صادق، در یك كارخانه تولید دارو مشغول كارشد وحدود ۵ الی ۶ سال درآن جا به فعالیت پرداخت، از آنجایی كه صادق از فعالان سیاسی بود و درتهیه وتوزیع اعلامیه ها علیه رژیم شركت داشت، این اعلامیه‌ها به راحتی در دسترس حسین قرار می‌گرفت و موجب آشنایی هرچه بیشتر او با محافل ومباحث سیاسی شد.

 فوت مشكوك جهان پهلوان تختی درسال ۱۳۴۶ ﻫ. ش و پخش شایعه كشته شدن او توسط محمدرضا و شاپور غلامرضا باعث كینه هرچه بیشتراو نسبت به رژیم شد. وی دربسیاری از موارد تحت تاثیر تختی قرار داشت. درسال ۱۳۵۱ﻫ .ش با خلیل گنج و روباب الحوائجی ازدانشجویان همدانی دانشگاه تهران آشنا وهم اتاق شد ودرفعالیت‌های سیاسی آنان شركت كرد و در سخنرانی ‌های حسینه ارشاد حضور یافت و با توزیع اعلامیه علیه رژیم عملاً وارد عرصه سیاست ومبارزه شد.

سردار همدانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای برقراری امنیت و سركوب گروهك های معاند به پاوه اعزام شد و ماموریت‌هایی نیز در مهاباد و بیجار به انجام رسانید و بعد از آن نیز به مدت یكسال دردادگاه انقلاب اسلامی‌همدان مشغول فعالیت شد، اما مجدداً به سپاه پاسداران بازگشت ودرعملیات آزادسازی كردستان ایفای نقش كرد.

این سردار رشید اسلام در فتنه‌های پس از انقلاب اسلامی نیز با هوشیاری به مقابله پرداخت. مدیریت وی در فتنه سال ۷۸ و مدیریت بحران پایتخت او در فتنه سال ۸۸ كارنامه درخشان سردار همدانی را در طول عمر با بركتش نشان می‌دهد.

اثرگذاری یک جمله از امام خمینی(ره) در ارتش کنگو

«ما به عنوان مستشار نظامی‌ به مدت نزدیك یكسال به كشور كنگو مامور شدیم، با یكی ازكسانی كه ملاقت می‌كردیم دراین كشور(كنگو) آقای كاپیلا چهره انقلابی بود كه درسال ۱۹۹۵ انقلاب كرده و رژیم آنجا را سرنگون كرده بود، ایشان همرزم پاتریس لومومبا بود، برای این كشور مشكلاتی به وجود آورده بودند و دو كشور به آن حمله شده بود، دقیقاً همان نسخه ای كه ازطرف دشمنان برای ما پیچیدند آنجا هم تجویزشده بود ولی درآنجا كاملاً مشهود بود كه اسرائیلی ها و امریكا پشت قضیه هستند، حتی هواپیماهای نظامی‌اسرائیل در آسمان آنجا ظاهر می‌شدند.

 زمانی كه ما با فرمانده نیروی زمینی‌اش كه پسر آقای كاپیلا بود كه بعد از ترور وی رئیس جمهور شد جلسه ای داشتیم، قرار شد كه یك مقدار از تجربه جنگ را ما در فرصت‌هایی كه داریم به ایشان منتقل كنیم، ایشان از ما سوال می‌كرد و ما در قالب خاطره به او جواب می‌دادیم و به ایشان گفتم كه جبهه شما خیلی راكد و ساكت است باید فعالش كنید و عملیات انجام بدهید ولو اینكه عملیات كوچك باشد، بعد یاد جمله امام (ره) افتادم، گفتم: فرمانده كل جنگ ما می‌دانید چه دستوری داد؟ گفت: بله، چون برایش مهم بود، گفتم: یك زمانی بعد از آنكه جنگی علیه ما شروع شد، مدتی جبهه‌های ما آرام بود و عملیاتی نداشتیم، فرمانده كل جنگ ما امام خمینی (ره) فرمان صادر كرد و با رزمندگان و بسیجیان به طور محرمانه صحبت كرد و فرمودند شیپور جنگ را هر شب به صدا درآورید و هرشب عملیات كنید ولو عملیات نباشد.

وقتی كه مترجم این جمله را برای او ترجمه كرد، یك هفته بعد متوجه شدم كه این مطلب درقالب بخشنامه‌ای به ستاد مشترك ارتش و به رده‌های قرارگاه عملیاتی‌شان ابلاغ شده و باعث شد آنها عملیات انجام بدهند، درحالی‌كه مدت‌ها بود عملیاتی انجام نداده بودند. همین یك جمله كوچك امام (ره) در ارتش یك كشور را دیدیم كه چه اثر مهمی ‌گذاشت، در صورتی كه ما به بعضی ازحوادث تاریخ انقلاب وجنگ خیلی ساده نگاه می‌كنیم.»

کد خبر 2937068

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =