کتاب ایده دانشگاه منتشر شد

کتاب ایده دانشگاه نوشته جمعی از فلاسفه بزرگ غرب درباره دانشگاه است که توسط میثم سفید خوش گزینش و به همت انتشارات حکمت منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب ایده دانشگاه که مجموعه ای از نوشته هایی از  کانت، هیدگر، گادامر، یاسپرس، هابرماس، دریدا، جان سرل، نیومن، پولاک، مک‌اینتایر، هوفستتر است که به همت جمعی از مترجمان و  گزینش و ویرایش میثم سفیدخوش استاد دانشگاه شهید بهشتی ترجمه شده است. توسط انتشارات حکمت در ۳۴۰ صفحه و با جلد شومیز و در قطع رقعی به زیور چاپ آراسته شد.

در پشت جلد این کتاب آمده است: کمتر از یک سده است که ما در کشورمان دانشگاه مدرن تأسیس کرده‌ایم بی‌آنکه از همان آغاز، یا در ادامه، توجهی به روح دانشگاه یعنی فلسفۀ دانشگاه کرده باشیم. ایده‌های فلسفی دربارۀ ماهیت و رسالت دانشگاه روح دانشگاه به‌شمار می‌آیند و مبادی عزیمت، مسیر اصلی و غایت فرجامین آن‌ را تعیین می‌کنند. رسالت کنشگرانِ دانشگاه، خواه آموزگاران و دانشجویان و پژوهشگران، و خواه مدیران دانشگاه توسط ایده‌های فلسفی تعیین می‌شود و به یاری سنجه‌های فلسفی ارزیابی می‌شود.

این کتاب نشان می‌دهد که دست‌کم برای دویست سال است که فیلسوفان بزرگ مغرب زمین از کانت به بعد، مفصلاً به بحث و نظریه‌پردازی دربارۀ هویت فلسفی دانشگاه اقدام کرده‌اند. فیلسوفانی چون کانت، نیومن، هیدگر، گادامر، هابرماس، جان سرل و مانند آنها از این شمارند و در این کتاب نوشته‌هایی از آنها در اختیار خوانندگان فارسی زبان قرار می‌گیرد. جالب اینجاست که در ایران حتی اهل فلسفه هم توجه چندانی به اندیشه‌ورزی این اندیشمندان دربارۀ این موضوع دانشگاه نکرده‌اند. این مجموعه می‌تواند سرآغازی برای توجه جدی به این حوزه باشد.

کد خبر 3861062

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =