پژوهش‌ها را از قفسه کتابخانه‌ها به بطن جامعه بیاوریم

خرم‌آباد- معاون استاندار لرستان با اشاره به اینکه باید پژوهش‌ها را از قفسه کتابخانه‌ها به بطن جامعه بیاوریم، گفت: در کنار رشد کمی، به رشد کیفی پژوهش‌ها نیز باید توجه شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حبیب‌الله خجسته پور ظهر چهارشنبه در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان اظهار کرد: پژوهش هدف نبوده بلکه وسیله‌ای برای دستیابی به پاسخ پرسش‌هایی است که در ذهن افراد جامعه نقش می‌بندد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با بیان این‌که در طول تاریخ همواره انسان‌ها به دنبال پاسخ و حل مسائل بودند، خاطرنشان کرد: در طول زمان با توجه به امکانات موجود شیوه‌های رسیدن به پاسخ پرسش‌ها متفاوت بوده است.

خجسته پور تصریح کرد: امروزه با توجه به ابزاری که در اختیار افراد و اهالی علم و پژوهش قرار گرفته کار ساده‌تر شده است و این باعث شده که به لحاظ کمی تعداد پژوهش‌ها رو به ازدیاد برود.

وی افزود: باید در کنار رشد کمی پژوهش‌ها و تنوعی که در سوال‌ها و مسائل وجود دارد، کیفیت پژوهش نیز مورد توجه قرار گیرد.

خجسته‌پور با تاکید بر اینکه نتایج پژوهش‌ها باید از قفسه کتاب‌خانه‌ها خارج شده و به بطن جامعه آورده شود، بیان کرد: هدف پژوهش این است که به واقعیتی نو دسترسی پیدا کنیم و آن را تفسیر و تحلیل کرده و بعد از بازنگری در یافته‌های قبلی بر اساس واقعیات نو تجدیدنظر کنیم؛ در نهایت در جامعه باید این پژوهش کاربردی و عملیاتی شود.

وی ادامه داد: اگر این چهار اصل را رعایت کنیم، هیچ پژوهشی در کتابخانه‌ها خاک نخواهد خورد.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با بیان اینکه در مسئله توسعه نیافتگی کشور، نگاه ما به دو موج کشاورزی و صنعتی بوده که در دنیا رخ داده است، اظهار کرد: در موج کشاورزی نتوانستیم از آب و خاک بهره لازم را ببریم چراکه از یافته‌های علمی استفاده نکرده و به جای کشاورزی مبتنی بر تولید و ثروت، کشاورزی معیشتی داشته‌ایم.

وی افزود: در موج صنعتی نیز چون علم روز صنعت را نداشتیم و زیرساخت‌های صنعتی مناسب نبود دچار عقب ماندگی شدیم.

خجسته پور با اشاره به اینکه موج سوم انفجار اطلاعات است و دیگر نیاز به زیرساخت‌ها نیست، از این رو برای آیندگان قابل قبول نخواهد بود که در سطح پایین دنیا باشیم، خاطرنشان کرد: در رقابت موج سوم همه پژوهشگران دنیا در یک سطح دسترسی به اطلاعات و دانش نو قرار دارند، اما تشخیص اینکه کدام مسئله برای ما اهمیت بیشتری دارد ضروری است.

وی افزود: ما باید مسئله را شناسایی کنیم و مواردی که آینده ما به آن بستگی دارد را انتخاب کرده که این آینده پژوهی است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با تاکید بر اینکه مدیر باید مسئله ایجاد کند، گفت: مدیر باید در مسیر پیدا کردن پاسخ مسئله دست به سوی پژوهشگر دراز کند و اگر این مسیر را طی کنیم پژوهش‌ها کاربردی و عملیاتی می‌شوند. مدیری که پشت میز ریاست بنشیند و منتظر صدور بخشنامه از بالا دست باشد قطعا به درد توسعه استان و کشور نمی خورد.

خجسته‌پور وظیفه جامعه و تمام کسانی که در حوزه علم و پژوهش فعالیت دارند را تلاش برای توسعه پایدار و همه جانبه عنوان کرد و افزود: امیدواریم که ارتباط بین دانشگاه‌ها، پژوهشگران، محققان و فناوران را به عنوان یک اصل مورد توجه قرار دهند و عملیاتی شوند.

وی تاکید کرد: ما باید به سمتی حرکت کنیم که پژوهش‌ها تجاری شود، اگر احساس نیاز صورت گیرد در قبال این نیاز هزینه و سرمایه‌گذاری خواهد شد که در نهایت به تجاری سازی تبدیل می‌شود.

کد خبر 4490015

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =