فوت سرپرست مهمترین دلیل تحت حمایت بودن خانوارهای نیازمند

رئیس کمیته امداد منطقه۱۹ تهران، فوت سرپرست خانوار را مهمترین علت حمایت جامعه هدف در این نهاد عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مهدی سامانی بابیان اینکه کمیته امداد یک‌نهاد حمایتی جامعه است، افزود: این نهاد با ارائه خدمات حمایتی برای توانمندسازی نیازمندان درزمینهٔ تأمین هزینه ساخت، خرید و تعمیر مسکن، کمک‌هزینه تأمین جهیزیه، هدیه ازدواج فرزندان پسر خانوارهای تحت حمایت و مشاوره ازجمله خدمات کمیته امداد است که جامعه هدف تحت حمایت از آن بهره‌مند می‌شوند.

سامانی بابیان اینکه بیش از ۱۲۹۹ خانوار با جمعیتی بیش از ۳۸۹۷ نفر از خدمات حمایتی این نهاد بهره‌مند هستند، افزود: بیشترین دلایل تحت حمایت قرار گرفتن در منطقه ۱۹ تهران به دلایل طلاق، فوت سرپرست خانوار است و به ترتیب ازکارافتادگی سرپرست خانوار، متارکه و مفقودی و یا زندانی بودن همسر از دیگر عوامل تحت حمایت قرار گرفتن زنان سرپرست خانوار است که خانوارهای تحت حمایت خدماتی همچون مستمری، درمان، مسکن، جهیزیه، فرهنگی و آموزش دریافت می‌کنند.

رئیس کمیته امداد منطقه ۱۹ تهران ایجاد اشتغال و توانمندسازی جامعه هدف را از رویکردهای اصلی کمیته امداد عنوان کرد و گفت: این روند به‌صورت جدی در حال پیگیری و اجرا است به صورتی که خانوارهایی که توان اشتغال دارند پس از استعداد سنجی، آموزش و پرداخت تسهیلات خودکفایی در راستای ایجاد شغل و درآمد اقدام می‌کنند تا به خودکفایی برسند.

وی بابیان اینکه تسهیلات اشتغال‌زایی کمیته امداد برای رونق کسب‌وکار و خودکفایی جامعه هدف با معرفی به بانک‌های طرف قرارداد و از محل منابع صندوق قرض‌الحسنه امداد ولایت پرداخت می‌شود، افزود: این تسهیلات برای اجرای طرح‌های مختلفی ازجمله خدماتی، صنایع‌دستی و صنعتی اعطا می‌شود و به ازای هر اشتغال‌زایی ۱۵ میلیون تومان به وام پرداختی مددجویان اضافه می‌شود.

سامانی به فعالیت‌های حوزه توسعه و توسعه مشارکت‌های مردمی اشاره و بیان کرد: کمیته امداد برای تأمین نیازهای مختلف جامعه هدف تحت حمایت حدود طرح مشارکتی را اجرا می‌کند که مردم بیشتر با اجرای طرح صندوق صدقات آشنایی دارند.

رئیس کمیته امداد منطقه ۱۹ تهران بابیان اینکه طرح‌های مشارکتی این نهاد مبتنی بر نیاز محرومان است، افزود: مردم نیکوکار با مشارکت در طرح‌های مختلف این نهاد ازجمله صدقات، طرح اکرام ایتام، محسنین، شوق زیارت، احسان حسینی، نذر و قربانی، اطعام و غیره ه در تأمین نیاز محرومان با این نهاد همکاری می‌کنند.

وی بابیان اینکه ترویج و احیاء فرهنگ احسان، نیکوکاری، اکرام ایتام و نشر سنت‌های حسنه اسلامی ازجمله سیاست‌های مهم این نهاد است، گفت: مردم منطقه ۱۹ تهران در ۹ ‌ماهه امسال با مشارکت در طرح‌های خیرخواهانه این نهاد ۲ میلیارد و ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزارتومان به نیازمندان کمک کردند که ۵۰۴ میلیون تومان در قالب صدقه پرداخت‌شده، یادآور شد: این کمک‌ها برای معیشت، درمان، جهیزیه، مسکن، اشتغال و تحصیل نیازمندان مصرف‌شده است.

سامانی بابیان به اینکه مراجعات مردم به کمیته امداد در سال جاری نسبت به سنوات گذشته بیشتر شده است، تأکید کرد: اگر مردمی که از جهت مالی، توان کمک‌رسانی دارند با کمیته امداد همکاری و به این نهاد اعتماد کنند، حمایت مالی از نیازمندان به نحو مطلوب‌تری انجام می‌شود.

رئیس کمیته امداد منطقه ۱۹ تهران تأکید کرد: مسئولین کمیته امداد مجوز صرف درآمدهای خود در منطقه یا شهر دیگری را ندارند؛ کمیته امداد منطقه ۱۹ تهران نیز حتی نمی‌تواند درآمد حاصل از صندوق صدقات و سایر کمک‌های مردمی این منطقه را برای سایر مناطق خرج کند و همه این‌ها از نظارت عمیق سازمان‌های مختلف بر این نهاد انقلابی است.

وی در ادامه از فعالیت برخی از خیریه‌های مجاز و غیرمجاز خارج از حیطه منطقه، خرداد و گفت: متأسفانه با فعالیت این خیریه‌ها کمک‌های مردمی در خارج از منطقه ۱۹ صرف می‌شود و به دست نیازمندان واقعی همین منطقه نمی‌رسد.

سامانی ابراز امیدواری کرد: امیدوارم با همکاری معلمان و اولیاء دانش آموزان نسبت به ترویج فرهنگ انفاق و نیکوکاری و معرفی فعالیت‌های این نهاد به سایرین که از فعالیت‌های این نهاد آگاهی ندارند در جهت اعتمادسازی و کمک به نیازمندان شناسایی‌شده موجبات کاهش آثار فقر و معضلات حاکم در سطح منطقه ۱۹ تهران فراهم شود.

کد خبر 4544500

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =