صرفه جویی ۴ میلیارد مترمکعبی با اجرای سیستم های نوین آبیاری

بیرجند- معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: چهار میلیارد متر مکعب در مصرف آب با اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار از سال ۹۲ تا کنون صرفه جویی شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مراد اکبری صبح شنبه در حاشیه بازدید از پروژه تجهیز و نوسازی اراضی حسین آباد سادات بیرجند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار خوبی در حوزه آبیاری تحت فشار صورت گرفته است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: در پروژه‌های آبیاری تحت فشار از سال ۹۲ به بعد ۹۰۰ هکتار را متصل به سیستم آبیاری تحت فشار کردیم و در واقع یک تحول عظیمی در بهینه کردن مصرف آب و کارایی مصرف آب در کشور اتفاق افتاده است.

اکبری افزود: خراسان جنوبی یکی از استان‌های پیشرو در اجرای سیستم آبیاری نوین است که در سال گذشته سطح زیر کشت متصل به این سیستم به هفت هزار هکتار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه امسال در استان برای هزار هکتار زمینه اتصال به سیستم آبیاری نوین کار انجام شده است، ادامه داد: اتصال ۱۰ هزار هکتار دیگر نیز به این سیستم نوین آبیاری در حال انجام است که این مسئله نشان دهنده تلاش استاندار و مدیریت جهاد استان در این زمینه است.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در خراسان‌جنوبی در گذشته در زمینه آبیاری تحت فشار اقدام خاصی صورت نگرفته است، افزود: محدودیت اعتباری برای متصل کردن اراضی به سیستم آبیاری تحت فشار نداریم.

اکبری گفت: خراسان‌جنوبی سومین استان کشور از نظر اجرای سیستم آبیاری نوین است که نکته بسیار مهمی در حوزه کشاورزی محسوب می‌شود.

وی اظهار کرد: تلاش ما بر این است که در زمینه اتصال به سیستم آبیاری تحت فشار خراسان‌جنوبی به میانگین کشوری برسد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: به ازای هر هکتار آبیاری تحت فشار امکان صرفه‌جویی چهار تا چهار هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب وجود دارد که این مسئله در استان‌هایی که رویکرد آبیاری میکرو دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اکبری ادامه داد: از سال ۹۲ تا کنون بیش از ۴ میلیارد متر مکعب آب با اجرای عملیات آبیاری تحت فشار صرفه جویی شده که این مهم سازگاری با خشکسالی را افزایش داده و موجب شده که علی رغم کاهش نزولات جوی در تولید گندم در مدت چهار سال خودکفا بوده و در شکر در آستانه خودکفایی هستیم.

وی یادآور شد: با عملیاتی کردن سیستم آبیاری تحت فشار در بحث دانه‌های روغنی ضریب وابستگی ما کاهش یافته و از ۹۵ درصد به ۸۳ درصد رسیده‌ایم.

کد خبر 4671202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =