برگزاری باشگاه مقاله خوانی کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی

همدان - باشگاه مقاله خوانی کارکردهای اجتماعی کتابخانه‌های عمومی با موضوع نقش کتابخانه‌های عمومی در توسعه اقتصادی برای نخستین بار در نهاد کتابخانه‌های عمومی استان همدان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین باشگاه مقاله خوانی نهاد کتابخانه های عمومی در همدان با همکاری انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی ایران با موضوع کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی و با محور نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اقتصادی برگزار شد.

در این جلسه اساتید دانشگاه، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های مختلف استان همدان از جمله دانشگاه بوعلی‌سینا و دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، نایب رئیس اتاق بازرگانی همدان، فعالان حوزه کسب و کار و کتابداران حضور به هم رساندند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان در ابتدای این جلسه به تشریح این باشگاه مقاله خوانی پرداخت و گفت: باشگاه مقاله خوانی کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی با هدف تبیین نقش کتابخانه ها در توسعه اقتصادی برگزار شده است.

عاطفه زارعی افزود: در این باشگاه رسیدن به پاسخ سوالاتی چون اهمیت اقتصادی اطلاعات و نقش کتابخانه ها در توسعه اقتصاد محلی دنبال شده و سعی می‌شود که به نقش کتابداران و کتابخانه ها در توسعه کسب و کار و اقتصاد محلی به عنوان مراکز و مشاوران اطلاعاتی پرداخته شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان به همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی که قرار است در بهار سال ۱۳۹۹ در اهواز برگزار شود، اشاره کرد و گفت: یکی از محورهای این همایش (هفتمین محور) نقش کتابخانه های عمومی در توسعه اقتصادی است.

همایش کارکردهای اجتماعی اهواز از همدان حرکت خود را آغاز کرد

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی ایران نیز عنوان کرد: باشگاه مقاله خوانی رخدادی است که طی آن افراد مطالعاتی انجام و عرضه می‌کند و سپس متخصصان و فعالان این حوزه درباره تحلیل‌ها و یافته‌های آن مقاله به بحث و گفتگو می‌پردازند.

محمد حسن‌زاده افزود: در نهایت یا از این باشگاه مقاله خوانی موضوعات پژوهشی به دست می‌آید و یا رهنمودهای اجرایی حاصل می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران تصریح کرد: ما به دنبال تأمین موضوعات برای کنفرانس سالیانه انجمن در بهار سال آینده در اهواز هستیم.

حسن‌زاده با بیان اینکه این ژورنال کلاب‌ها به صورت فراگیر تا بهار سال آینده ادامه می‌یابد، خاطرنشان کرد: قطار اهواز را از همدان راه اندازی کردیم و در هر استان یک واگن آن را پر می‌کنیم تا بالاخره به اهواز برسد.

وی با اشاره به اینکه فکر می‌کنیم که این شیوه جدیدی از برگزاری یک کنفرانس علمی و عملی باشد، گفت: این اتفاق باعث می‌شود که در روز کنفرانس منتظر نمانیم که چه گفته می‌شود چرا که یک سال به دنبال مباحث قابل طرح بودیم.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی ایران با تأکید بر اینکه این کنفرانس سه ضلع اجرایی دارد، اظهار کرد: یکی از این اضلاع نهاد کتابخانه های عمومی کشور یا اداره کل کتابخانه های عمومی استان‌ها، انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی ایران و ضلع سوم کتابداران و پژوهشگران هستند که حرفی برای گفتن دارند و با طرح پرسش به دنبال سوال‌های خود می‌روند.

حسن‌زاده با اشاره به اینکه یکی از اهداف توسعه اقتصادی ارتقا استعداد زندگی است، افزود: امروزه برای همگان بارز است که تنها عوامل مادی باعث توسعه نمی‌شوند و اطلاعات تأثیر شگرفی بر ارتقا استاندارد زندگی دارد.

وی تصریح کرد: در طول تاریخ افراد بسیار زیادی که زمین زراعی، چرخ دنده‌ها و نیروی انسانی را که هر یک در یک برهه زمانی از اهمیت بسزایی برخوردار بودند در اختیار داشتند اما بسیاری از افراد که در حوزه توسعه دخیل هستند هیچیک از اینها را ندارد بلکه فقط اطلاعات را در اختیار دارند که باعث شده به ارتقای سطح رفاه جامعه منجر شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی ایران با تأکید بر اینکه شکل دیگری در توسعه اقتصادی با اهرم‌های جدید در حال رشد و نمو است ادامه داد: ما برای دستیابی به این اهرم‌ها باید عوامل تأثیرگذار در این حوزه را شناسایی کنیم.

حسن‌زاده با بیان اینکه کتابخانه های عمومی از بازیگرانی هستند که دانش انباشته تمام اعصار را در دل خود جا داده‌اند، خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی می‌توانند یک بسته اطلاعاتی را برای مشاوره دادن در حوزه کسب و کار به شهروندان فراهم کند.

وی افزود: اتفاقی که تلویزیون، دانشگاه و نهادها و ارگان‌های رسمی نتوانستند ارائه دهند چرا که نهادهای دولتی و برخی از سازمان‌ها و دانشگاه فراتر از سطح فهم عامه مردم هستند؛ اما کتابخانه های عمومی موجودی اجتماعی و با عامه مردم سر و کار دارند.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ارتقای کتابخانه های عمومی ایران با تأکید بر اینکه کتابخانه ها به جای اینکه رسانه باشند، رسانندگی دارند، تصریح کرد: یعنی افراد را به هم می‌رسانند و باعث می‌شود که یک مشاور اقتصادی در کنار صنعت، کشاورزی و تاجر قرار گیرد تا بتوانند در فضای منصفانه مسائل و مشکلات خود را حل کنند و سبک استاندارد زندگی را ارتقا بخشند.

کتابخانه‌ها می‌توانند بر اساس ذائقه شهروندان منابع اطلاعاتی را گردآوری، سازماندهی و اشاعه و دسترسی به آن را ایجاد نماید حسن‌زاده با بیان اینکه کتابخانه ها موجودیتی تأثیرگذار در اجتماع هستند که به ارتقا زندگی شهروندان در شهرها و روستاها کمک می‌کنند، ادامه داد: کتابخانه‌ها می‌توانند بر اساس ذائقه شهروندان منابع اطلاعاتی را گردآوری، سازماندهی و اشاعه و دسترسی به آن را ایجاد نماید.

وی خاطرنشان کرد: وقتی کتابخانه‌ها بخواهند این کارها را انجام دهند نیازمند نیروی انسانی توانمند هستند، بنابراین باید کتابدار اجتماعی یعنی کتابداری که به منابع اطلاعاتی اشراف داشته و نسبت به مراجعه کنندگان شهروندان هم آگاهی داشته باشد و به راحتی با اقشار مختلف مردم ارتباط برقرار کند، در کتابخانه مستقر شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی ایران گفت: در اینجا نقش انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد نیز برجسته می‌شود که می‌تواند فراتر از آن چیزی که نهادهای دولتی می‌توانند، انجام دهد.

حسن‌زاده با بیان اینکه شهروندان باید اطمینان یابند که با مراجعه به کتابخانه می‌توانند اطلاعات مورد نیاز خود را تهیه کنند اظهار کرد: کتابخانه‌ها باید به محلی برای عرضه نوآوری‌ها بدل شود تا افرادی که نمی‌توانند به دلیل برخی از محدودیت‌ها در دانشگاه حضور یابند، فرصتی برای ظهور و بروز پیدا کنند.

وی افزود: این دسته افراد وقتی متوجه می‌شوند مکانی ندارند که حرفشان را بشنود، بی‌انگیزه شده و قوای خود را از دست می‌دهند در حالی که کتابخانه می‌تواند این نقیصه را برطرف کند.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی ایران تصریح کرد: کتابخانه های عمومی می‌توانند مرکز اجتماع باشد تا هر کسی بتواند کار خود را در جای خود انجام دهد و کمک بگیرد.

حسن زاده با بیان اینکه کتابخانه‌ها با یک پوست اندازی می‌توانند به یک فضای مناسب برای کمک به راه اندازی و رونق کسب و کار تبدیل شوند، ادامه داد: به همین دلیل توسعه اقتصادی و نقش کتابخانه‌ها در آن را به عنوان یک محور در همایش اهواز قرار دادیم.

وی با بیان اینکه کتابخانه های ظرفیت را دارد که کتاب‌های مناسب کسب و کار در اختیار افراد قرار دهند خاطرنشان کرد: بخش اعظمی از کتابداران کتابخانه‌ها نیاز به آموزش دارند تا در این حوزه تأثیر گذار باشند.

رئیس هیئت مدیره انجمن علمی ارتقا کتابخانه های عمومی ایران با بیان اینکه واگن اول قطار اهواز درهمدان پر خواهد شد، گفت: از دکتر زارعی تقاضا داریم که یک کتابخانه را در شهر جهانی سفال برای ارائه خدمات به کسب و کارهای خرد اختصاص داده و نتایج آن را در کنفرانس اهواز ارائه دهند.

گام‌ها را باید کوچک برداریم تا به موفقیت دست یابیم

حسن‌زاده با تأکید بر اینکه گام‌ها را باید کوچک برداریم تا به موفقیت دست یابیم، اظهار کرد: در کتابخانه های عمومی در درجه اول می‌خواهیم که به افراد تازه فارغ التحصیل یا دارای ایده مشاوره داده و انگیزه آنها را افزایش دهیم.
ارسال مقاله به همایش تا ۱۵ بهمن ماه

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خوزستان و دبیر اجرایی همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی نیز پیش از آغاز سخن خود کلیپی از بروز سیل در خوزستان و نقش کتابخانه های عمومی در التیام و کمک رسانی پخش کرد تا بتواند منظور از کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی را بهتر تبیین کند.

منصور کوهی رستمی خاطرنشان کرد: کتابخانه های عمومی می‌توانند در امور مختلف اجتماع اثر گذار بوده و به همین دلیل در این همایش، نقش کتابخانه‌ها در حوزه اجتماعی برجسته می‌شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خوزستان گفت: متأسفانه متون لازم در حوزه کارکردهای اجتماعی در کتابخانه ها وجود ندارد و گفتگویی بین مسئولان، کتابداران و شهروندان نیز شکل نگرفته است.

کوهی رستمی در ادامه به تبیین چگونگی برگزاری همایش اهواز پرداخت و افزود: علاقمندان برای ارسال مقاله به همایش کارکردهای اجتماعی کتابخانه های عمومی تا پانزدهم بهمن ماه فرصت دارند و ما تلاش می‌کنیم که تا پانزدهم اسفند آثار رسیده دبیرخانه را به داوری بگذاریم تا در نهایت ۲۶ و ۲۷ فروردین ماه سال ۹۹ این همایش برگزار شود.

کد خبر 4712021

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =