ذخیره سازی مناسب مواد غذایی در کشور

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گفت: این وزارت خانه در حوزه تأمین و ذخیره‌سازی محصولات و مواد اولیه تولید در شرایط تحریم اقدامات بسیار خوبی انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدرضا طلایی  به مناسبت آغاز هفته پدافند غیرعامل در ر ابطه با مجموعه پدافند غیرعامل در وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تأمین امنیت غذایی در شرایط تحریم گفت: وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تأمین و ذخیره‌سازی محصولات و مواد اولیه تولید، اقدامات ارزنده‌ای را در سال زراعی گذشته انجام داده که در نوع خود بی‌نظیر بود؛ آن‌هم در شرایط سخت تحریم که ما در حداقل جابه‌جایی پول دچار مشکل بودیم.

وی افزود:وزارت جهاد کشاورزی در بحث تأمین امنیت غذایی و ذخیره‌سازی غذا بسیار عالی کارکرده و زحمت بسیاری در این خصوص کشیده شده که وزیر جهاد کشاورزی شخصأ بر آن نظارت کامل داشته است.

طلایی ادامه داد: در سال گذشته با وجود شرایط تحریم و فشارهای سیاسی موجود، در کشور هیچ کمبودی در بازار وجود نداشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به واردات به موقع و مکفی نهاده‌های دامی و کشاورزی، اذعان کرد: عمده نهاده‌های دامی مورد نیاز بخش تولید وارداتی است اما در سال گذشته تولیدکنندگان نگران کمبود نهاده نبودند و به میزان بالایی تأمین شد که در این حوزه شرکت پشتیبانی امور دام، شرکت‌های خصوصی و دولتی به‌خوبی عمل کردند.

وی افزود: در حوزه‌های بذر و تأمین آن موارد داخلی به‌خوبی تأمین شد و واردات بذور خارجی هم انجام شد اما ما معتقد هستیم در تأمین زیرساخت‌ها برای تولید مانند سرم‌سازی، تولید واکسن، بذور موردنیاز تولید واکسن، بذور موردنیاز مزارع مخصوصاً در توسعه گلخانه‌ها که از سیاست‌های اصلی وزارتخانه و ضرورت کشور است باید ورود کنیم.

طلایی ادامه داد: تأمین بذور مخصوصاً بذور هیبرید با دستور وزیر جهاد کشاورزی به‌صورت جدی در دستور کار قرار گرفته و ما باید به‌جایی پیش برویم که در این زمینه به خودکفایی برسیم که این امر نیاز به زیرساخت‌هایی دارد و باید از شرکت‌های خوش‌نام در این عرصه در دنیا استفاده کنیم و راه ورود آن‌ها را به کشور باز کنیم.

وی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی در بحث تأمین نهاده دامی و کشاورزی به‌خوبی عمل کرده و تا ۶ ماه آینده هم مشکل تأمین آن در کشور وجود ندارد اما در حوزه‌های زیرساختی باید متناسب با دنیا پیش رفته و از دانش روز استفاده شود، امیدواریم زیرساخت‌ها در داخل کشور بومی‌سازی و تأمین شود.

برگزاری مانور سراسری پدافند غیرعامل در کشور

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این نکته که در روز ۱۳ آبان پروژه‌های بذری افتتاح خواهد شد، در رابطه با برنامه‌های دیگر این مجموعه در هفته پدافند غیرعامل تصریح کرد: در روز اول که ۸ آبان است بحث حفظ سرمایه‌های کشور با مشارکت‌های مردمی را داریم که برنامه‌هایی تدوین‌شده که یکی از آنها مشارکت تشکل‌های کشاورزی و جلساتی با این افراد است.

وی افزود: روز ۹ آبان مانور سراسری در تمام استان‌ها برگزار خواهد شد تا توانایی و آمادگی بخش را هم در حوزه ساختمان و هم سایبری بسنجیم،‌ همچنین در مباحث خبری برنامه‌های تبلیغاتی داریم و روزی را هم به‌عنوان روز بازدید از پروژه‌ها و اقدامات مجموعه پدافند غیرعامل اختصاص داده‌ایم.

طلایی ادامه داد: در روز ۱۳ آبان رئیس سازمان پدافند غیرعامل بازدیدی از مراکز تحقیقاتی انجام می‌دهد و بعد از آن در مراسم مرکز آموزش امام خمینی (ره) حضور خواهد داشت تا از دستآوردها و مقالات ارائه‌شده رونمایی شود.

وزارت جهاد اولین دستگاه تدوینگر سند راهبردی امنیت غذایی کشور بود

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به تدوین سند راهبردی امنیت غذایی کشور خاطرنشان کرد: ما اولین دستگاهی بودیم که سند راهبردی امنیت غذایی را به سازمان پدافند غیرعامل تقدیم کردیم که تأییدیه مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور را هم دارد و دفترچه کامل فنی اعم از زیرساخت گیاهی، جانوری، ‌مراکز سرم‌سازی و ژنتیکی در آن لحاظ شده که یک کار بسیار ارزنده‌ است و تمام حوزه‌های خطر در کشاورزی در آن وجود دارد.

وی افزود: در حوزه دامپزشکی هم بر اساس سند تدوین‌شده توسط مجموعه پدافند غیرعامل، مبحث امنیت غذایی را پیگیری می‌کنند و ارتقا آزمایشگاه‌ها راهم در دستور کار قراردادیم.

طلایی عنوان کرد: در حوزه‌های قرنطینه‌ای اقدامات با ارزشی انجام‌شده است؛ خطر بیماری‌ها به خاطر واردات دام همیشه وجود دارد و ورود پرنده‌های مهاجر می‌تواند امنیت و سلامت طیور را به خطر بیندازد که واکسن‌های مرتبط با آن در حال حاضر در داخل کشور بومی‌سازی شده و تولید می‌شود.

وی افزود: ما باید بدانیم در هر حوزه‌ای که فعالیت می‌کنیم چه خطراتی ما را تهدید می‌کند و از تولیدکنندگان می‌خواهیم هرکدام در واحدهای تولیدی خود خطراتی که در حوزه زیستی و امنیتی، بخش را تهدید می‌کند، شناسایی کنند.

طلایی با تاکید بر استفاده از سیستم‌های مکانیزه در جلوگیری از خطرات بخش تولید اظهار کرد: استفاده از سیستم‌های ضدعفونی و مکانیزه برای تولید در واحدهای پرورش دام و طیور می‌تواند از خسارات جبران‌ناپذیر در صنعت جلوگیری کند و ما هم در معاونت توسعه اهتمام خود را بر آموزش گذاشته‌ایم و این کار را شروع کرده‌ایم.

وی گفت: ما پس از وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیشترین ارتباط را با مردم داریم و ۸۷ هزار پرسنل و حدود ۵ میلیون بهره‌بردار داریم که به‌صورت مستقیم با آن‌ها در ارتباط هستیم.

طلایی افزود: در بخش باغبانی حداقل ۴۰۰ محصول متفاوت وجود دارد که هرکدام کمبود، آفات و مشکلات مربوط به خود را دارد و مشارکت بالایی را می‌طلبد.

کد خبر 4759192

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =