«بی‌مرگی» به والی رسید/ نمایش جذابیت‌های پنهان ژان کلود کریر

نمایشگاه‌ «بی‌مرگی» و « جذابیت‌های پنهان ژان کلود کریر»، از روز جمعه ۱۷ آبان ماه در گالری‌های والی و دستان ۲+ افتتاح می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، گالری های پایتخت در سومین جمعه آبان ماه، نیز برنامه‌های افتتاحیه را تجربه می‌کنند که شاید مهمترین آنها افتتاح نمایشگاه نقاشی‌های عباس کیارستمی در گالری گلستان خواهد بود. یکی از اتفاقات جالب توجه در هفته‌ای که گذشت این بود که نمایشگاه هفته تصویرگری که جمعه گذشته در خانه هنرمندان ایران افتتاح شد، به دلیل پاره‌ای از تعمیرات خانه، مجبور به نقل مکان به جایی دیگر شد و به همین دلیل نمایشگاه هفته تصویرگری ۹۸ در گالری آ برپا شده است. در ادامه، برنامه افتتاحیه برخی نمایشگاه‌های هنری جمعه ۱۷ آبان ماه را برمی‌شمریم.

گالری گلستان

نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های عباس کیارستمی از جمعه ۱۷ آبان ماه به مدت دو هفته در گالری گلستان به نشانی خیابان دروس، خیابان کماسایی، پلاک ۳۴ برپا می‌شود.

در این نمایشگاه آثاری از عباس کیارستمی به نمایش گذاشته می‌شوند که تا به حال دیده نشده‌اند و همچنین کتاب این نمایشگاه نیز با ۳۳ اثر توسط نشر نظر به چاپ رسیده است. این کتاب «مداد عباس» نام دارد که این نام توسط بهمن کیارستمی پیشنهاد شده است و یادآور کتابی از عباس کیارستمی است که دهه ۶۰ توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چاپ شده است.

گالری شیرین

نمایشگاه انفرادی نقاشی کتایون روحی با عنوان «باغی دگر» از جمعه ۱۷ آبان ماه در گالری شیرین واقع در خیابان کریمخان‌زند، خیابان سنایی، کوچه‌ سیزدهم، پلاک ۵ آغاز به کار می کند.

تالار این/جا

نمایشگاه انفرادی نقاشی امیرحسین اسماعیلی با عنوان «روبرو» از جمعه ۱۷ آبان ماه در تالار این/جا واقع در نوفل لوشاتوی شرقی، کوچه پدرام، جنب شماره ٤، نمای آجری، در کوچک گشایش می یابد. این هنرمند جوان در متن استیتمنت خود نوشته است:

«روبه‌رو/ لذت نگاه‌کردن

در تمامی طبیعت‌بی‌جان‌هایی که در طول تاریخ در زمان‌ها و فرهنگ‌های مختلف تولید شده‌اند، تنها یک امر مشترک است: موضوع غالب آن‌ها اشیاء و میوه‌هاست؛ بنابراین می‌توان این ژانر را نهادی برای نمایش اشتیاق و پرسش‌گری در مورد اشیاء، میوه‌ها و گل‌ها و چیستی آن‌ها دانست؛ و اساساً یکی از نیروهای اصلی ژانر طبیعت‌بی‌جان، همواره آن بوده که اشیاء و عناصر روزمره را به‌واسطه‌ی عمل نقاشانه، از نوعی پروردگی، پالودگی و کیفیت بصری برخوردار سازد.

در مسیر شکل‌گیری این آثار، در ابتدا و در انتخاب عناصر، سوژه‌ها باید به دلم می‌نشست تا بتوانم شیوه‌ی بازنمایی‌شان را با کیفیات و ویژگی‌های بصری‌شان متناسب سازم؛ گاه نقاشی از یک سوژه را بارها تکرار ‌می‌کردم؛ و از طرفی شیوه‌هایی را برای بازنمایی تجربه کردم که بتوانند غرابتی به اشیاء کاملاً معمولی و شاعرانگی‌ای به زندگی روزمره ببخشند؛ در این روند، تلاش داشتم طبیعت‌بی‌جان را به‌عنوان «کارگاهی» جهت آزمودن شیوه‌های مختلف نگریستن به اشیاء، میوه‌ها و گل‌ها و برخی وجوه فراموش‌شده‌ی آن‌ها در نظر بگیرم.»

گالری باروک

نمایشگاه آثار مهرگان شمس با عنوان «جهان های ناممکن» شامل تاپستری، کلاژ پارچه و سوزن دوزی از روز جمعه ۱۷ آبان ماه در گالری باروک به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از پل صدر، پلاک ۱۷۳۶ افتتاح می‌شود.

گالری هما

نمایشگاه انفرادی نقاشی های حسین تمجید با عنوان «ناتمامی ابدی» از همین جمعه در گالری هما به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه چهارم غربی، پلاک ۸، واحد یک گشایش می یابد و تا ۲۸ آبان ماه ادامه خواهد داشت.

گالری ایرانشهر

نمایشگاه انفرادی حجم مهدی شیراحمدی از جمعه ۱۷ آبان ماه در گالری ایرانشهر به نشانی خیابان کریم‌خان زند، خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی)، خیابان سپند، پلاک ۱/۶۹ افتتاح می شود.

در متن استیتمنت این نمایشگاه که به قلم امیر مازیار نوشته شده، آمده است: «آثار مهدی شیراحمدی آشکارا رجعتی به گذشته دارند. الفبا و مواد و عناصر اولیه آن‌ها از دل صنایع قدیم ایران و به خصوص خاتم‌کاری می‌آیند. اما آثار شیراحمدی نه تکرار خاتم‌کاری و صنایع قدیم‌اند و نه کاربست صرف آنها در ابعاد و اشکال جدید. در آثار او فرم‌های جدید عناصر قدیم را به پرسش می‌گیرند و در آنها تامل می‌کنند؛ چرا که واحدهای خاتم دیگر با آن زمان و مکان مألوف و مأنوس شان پیش چشم ما قرار نگرفته‌اند. زمان و مکان آنها در هم ریخته است و نقش‌ها دیگر در جهان منظم و غایتمند خود منزل ندارند؛ در اشکال و حجم‌هایی جای گرفته‌اند که بی‌ارجاع‌اند و بی‌کاربرد. خاتم‌ها در اندازه‌هایی ایجاد شده‌اند که اندازه و ماهیت ظریف و جزیی و دقیق آنها را به پرسش می‌گیرد و با آنها در تناقض است، بی‌آنکه انسجام اثر در هم بریزد. آثار شیراحمدی زمان و مکان امر درگذشته را در آن واحد هم پیش چشم می‌آورند و هم از میان بر می‌دارند. آنها «واسازی» خاتم‌اند.»

گالری والی

گالری والی در سومین جمعه آبان ماه میزبان نمایشگاه انفرادی نقاشی باران احمدی‌راد با عنوان «بی‌مرگی» خواهد بود. این گالری در میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۷۲ قرار دارد.

در متن استیتمنت نمایشگاه آمده است: «اول: جاودانگی! چه سودای خامی ...

دوم: هرچه در طبیعت غرق شویم خلسه ای توام با خوف بر ما مسلط می شود. طبیعت های تاریک من از تمام آشفتگی ها صرف نظر می کند وتنها به ایجاد سکوت وخلا فکر می کند.

آخر: زمان در خلا نمی گذرد! گویی تاریکی وخلا کیمیای بی مرگی را ‍‍‍پیش چشمان مان آشکار خواهند کرد.»

گالری زیرزمین دستان

نمایشگاه انفرادی طراحی مهرداد پورنظرعلی با عنوان «لوح در لوح، چند طراحی بدون عنوان» از جمعه در گالری زیرزمین دستان واقع در خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۶ گشایش می یابد.

گالری دستان ۲+

نمایشگاه انفرادی نقاشی ژان کلود کریر با عنوان «جذابیت‌های پنهان ژان کلود کریر» از ۱۷ آبان ماه در گالری دستان ۲+ آغاز به کار می کند و تا اول آذرماه ادامه خواهد داشت.

کد خبر 4765304

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha