تجدید چاپ جلد نخست کتاب درآمدی بر تاریخ فلسفه غرب

چاپ دوم جلد نخست کتاب درآمدی بر تاریخ فلسفه غرب تألیف محمد فنایی اشکوری به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، چاپ دوم جلد نخست(یونان و روم) کتاب درآمدی بر تاریخ فلسفه غرب تألیف محمد فنایی اشکوری به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) منتشر شد.

فهرست مطالب این اثر عبارت است از:

فصل اول: فلسفه چیست؟

فصل دوم: چیستی و چرایی تاریخ فلسفه

فصل سوم: فکر و فرهنگ در یونان باستان

فصل چهارم: پیدایی فلسفه

فصل پنجم: فصل ایونی

فصل ششم: فیثاغورس

فصل هفتم: هراکلیتوس

فصل هشتم: کسنوفانس

فصل نهم: پارمنیدس

فصل دهم: زنون

فصل یازدهم: امیدوکلس

فصل دوازدهم: آناکساگوراس

فصل سیزدهم: مکتب اتمیان

فصل چهاردهم: سوفسطائیان

فصل پانزدهم: سقراط

فصل شانزدهم: افلاطون

فصل هفدهم: ارسطو

فصل هجدهم: فلسفه پس از ارسطو

فصل نوزدهم: فلسفه نوافلاطونی

فصل بیستم: مروری بر اندیشه سیاسی در یونان و روم

در بخشی از سخن با خواننده این اثر به قلم نویسنده آمده است: طی چند دوره تدریس فلسفه غرب دریافتم که دانشجویان و استادان همواره در یافتن متن مناسب برای این درس با دشواری مواجه اند: اغلب متون موجود در این زمینه ترجمه از زبانهای خارجی است و بیان دشوار و مغلق و اصطلاح سازی های نامأنوس بعضی از مترجمان، فهم برخی از این متنها را دشوار کرده است. برخی از متون بسیار تفصیلی اند و بعضی بسیار اجمالی و نیز برخی از کتب با دیدگاه های خاصی نوشته شده اند، البته کتب تألیفی اندک شماری هم در این زمینه به فارسی موجود است که هر چند قابل استفاده اند، خالی از پاره ای دشواری های یادشده نیستند.

همچنین برخی آثار خوب در این زمینه موجود است، اما جامع نیست و ویژه یک دوره یا مکتب خاص است. در مجموع متنی که اولا از جامعیت نسبی، ثانیا از حجم مناسب و ثالثا از ادبیات روان و قابل فهمی برخوردار باشد، رابعا به نقل بسنده نکند و به تحلیل نیز بپردازند. خامسا ضمن گزارش و تحلیل بی طرفانه به نقد نیز بپردازند و سادسا برای سطوح مختلف قابل استفاده باشد، وجود ندارد.

در این اثر کوشش شده است مفاهیم و نظریات اصلی هر فیلسوف بحث و تحلیل شود. با استفاده از روش و دانش فلسفی معاصر و همچنین فلسفه اسلامی آرا نقد و ارزیابی گردد و گاه به اقتضای مقام به برخی تأثیر و تأثرها و مقایسه پرداخته شود اما تحقیقات تفصیلی تاریخی را به آثار تخصصی در این باب واگذاشته ایم.

چاپ دوم جلد نخست(یونان و روم) کتاب درآمدی بر تاریخ فلسفه غرب تألیف محمد فنایی اشکوری در تابستان سال جاری به همت مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به بهای ۴۵۰۰۰۰ ریال منتشر شد.

کد خبر 4776044

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =