صیفی کاران در جمع آوری نایلون‌های پلاستیکی اهتمام کنند

پارس آباد - رئیس جهاد کشاورزی پارس آباد گفت: رهاسازی پلاستیک در کشت نایلونی صدمات جبران ناپذیری به آب و خاک وارد می‌کند و صیفی کاران باید در جمع آوری نایلون‌های پلاستیکی اهتمام داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از جهاد کشاورزی پارس آباد، حسن نظیفی در نشست با موضوع مدیریت و نظارت بر کشت های پلاستیکی محصولات صیفی شهرستان پارس آباد عنوان کرد: امروزه به دلیل مدیریت ناصحیح فردی و گروهی در بسترهای تولید و مهد زمین از لحاظ زیست محیطی مشکلات عدیده ای گریبانگیر منطقه گردیده است.

به گفته وی صیانت از محیط زیست امر بسیار حائز اهمیتی بوده و پرواضح است که در تولیدات کشاورزی پسماندهایی وجود دارد که در فرایند تولید محصولات به وجود می‌آید تا مدیریت آن ضروری به نظر برسد.

نظیفی افزود: کشاورزان غیر بومی که زمین را اجاره می‌کنند، پس از برداشت محصول در برخی از مواقع نایلون‌ها و دیگر ضایعات را در همان حالت رها می‌کنند به ویژه اگر محصول آن سال سود مورد انتظار را نداشته باشد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان پارس آباد تصریح کرد: نایلون‌های باقی مانده با وزش باد به زمین‌های دیگر هم پراکنده می شوند و در صورت عدم دقت در جمع آوری آنها، بروز مشکلات و پیامدهای سخت زیست محیطی در انتظار خواهد بود.

نظیفی گفت: در همین راستا آموزش‌های لازم در زمینه یادآوری مضرات پسماندهای نایلونی و نقش آن در آلودگی خاک و محیط برای کشاورزان توسط کارشناسان پهنه شهرستان پارس آباد ارائه می شود.

وی در ادامه تأکید کرد: افزایش تولید و صرفه‌جویی در مصرف آب را تا حدودی می‌توان با روش‌های دیگر از جمله استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری و ایجاد گلخانه جبران کرد اما رهاسازی پلاستیک در کشت نایلونی صدمات جبران ناپذیری به آب و خاک وارد می‌کند. با این حال جهاد کشاورزی برای ممانعت استفاده از این روش کشت، اهرم قانونی کافی ندارد.

کد خبر 4787807

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =