۲۲ اسفند ۱۳۹۸، ۱۳:۵۸

گزارش مهر؛

۱۷.۴ متر فضای سبز به ازای هر شهروند/ کرمان زیباتر از همیشه

۱۷.۴ متر فضای سبز به ازای هر شهروند/ کرمان زیباتر از همیشه

کرمان - توسعه فضای سبز شهر کویری کرمان در حالی طی سال های اخیر روی داده که این اقدام با روشهای نوین، علمی و برنامه ریزی ویژه در حال انجام است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: کرمان، یکی از شهرهایی است که همواره با مشکل کمبود آب مواجه بوده است، اما علی‌رغم کمبود آب در این شهر، هم‌اکنون فضای سبز شهر کرمان به نسبت جمعیت، وضعیت مناسبی دارد و به گفتۀ معاون خدمات شهری شهردار کرمان، در این شهر به ازای هر نفر، ۱۷.۴ مترمربع فضای سبز وجود دارد؛ ضمن این‌که این میزان با تلاش شهرداری کرمان رو به افزایش است.

شهردار کرمان در گفتگو با مهر درخت را دارای مزیت‌های فراوان برای همگان دانست و بیان کرد: درخت در منظرزایی و کنترل آلودگی هوا، نقش بسزایی دارد؛ ضمن این‌که در حافظۀ تاریخی مردم می‌ماند و مردم با درختان شهر، رابطۀ عاطفی برقرار می‌کنند.

سیدمهران عالم‌زاده افزود: رسالت همۀ ما این است که این نعمت خدادادی را پاس بداریم و در حفظ و نگهداری آن بکوشیم.

وی با بیان این‌که فضاهای سبز شهری، دارای بازدهی اجتماعی هستند، گفت: مهم‌ترین اثر فضای سبز در شهرها، کارکردهای زیست‌محیطی است که محیطی مناسب برای زیست شهروندان فراهم می‌کند و موجب ارتقای کیفی در زندگی شهروندان می‌شود.

مهم‌ترین اثر فضای سبز در شهرها، کارکردهای زیست‌محیطی است که محیطی مناسب برای زیست شهروندان فراهم می‌کند و موجب ارتقای کیفی در زندگی شهروندان می‌شود

شهردار کرمان از فضای سبز شهری به‌عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی جوامع نام برد و گفت: مهم‌ترین اثرات فضای سبز در شهرها، کاهش آلودگی هوا، تلطیف هوا و جذب گرد و غبار است.

عالم‌زاده با اشاره به ضرورت توسعۀ فضای سبز در شهر کرمان، کمبود آب را یکی از مشکلات اصلی در این شهر دانست و بر حل این مشکل توسط دستگاه‌های مربوط ازجمله سازمان‌های آب منطقه‌ای و آب و فاضلاب تأکید کرد.

شهر کرمان با کمبود آب مواجه است

معاون خدمات شهری شهردار کرمان نیز در گفتگو با مهر با بیان این‌که فضای سبز شهر کرمان به ازای هر نفر ۱۷:۴ مترمربع است، گفت: این میزان برای شهری مثل کرمان که با کمبود آب مواجه است، سرانۀ مناسبی است.

مهدی نیکویی در خصوص وضعیت درخت‌های بلوار جمهوری‌اسلامی نیز گفت: فاز اول بهسازی فضای سبز بلوار جمهوری‌اسلامی به طول ۸۰۰ متر از سه‌راهی هوانیروز تا روبه‌روی اداره‌کل ورزش و جوانان استان در حال اجراست.

وی افزود: به‌منظور بهسازی فضای سبز بلوار جمهوری‌اسلامی، خاک بی‌کیفیت و ریشۀ درختان آفت‌زده به عمق یک‌ونیم متر جمع‌آوری می‌شود.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان با بیان این‌که پس از جمع‌آوری خاک بی‌کیفیت، مجدد خاک‌ریزی می‌شود، گفت: براساس آزمایشات مرکز تحقیقات کشاورزی، خاک باکیفیتی که مورد تأیید کارشناسان است، جایگزین خاک قبلی خواهد شد.

نیکویی در خصوص بهسازی گلزار شهدا هم گفت: در محدودۀ گلزار شهدا ۱۶۶۱ اصله درختچه و گل کاشته شد.

وی افزود: زیباسازی ورودی جنگل قائم از سمت گنبد جبلیه نیز در دستور کار است که در این زمینه یک‌سری جعبه‌های گل نصب و درختچه و گل کاشته می‌شود.

واکاری کمربند سبز در دستور کار قرار است و حدود ۳۰۰۰ اصله درخت در کمربند سبز کاشته خواهد شد

معاون خدمات شهری شهردار کرمان با اشاره به نزدیک شدن به ایام نوروز بیان کرد: زیباسازی شهر نیز در دستور کار است که در این رابطه تعدادی گل فصلی خریداری و در نقاط مناسب کاشته می‌شود.

نیکویی در خصوص کمربند سبز شهر کرمان هم گفت: پیش‌بینی اجرای کمربند سبز، ۲۰۰۰ هکتار بوده که تاکنون، ۲۱۰ هکتار اجرا شده است.

وی افزود: در صورتی که آب مورد نیاز تأمین شود، کمربند سبز گسترش پیدا خواهد کرد.

معاون خدمات شهری شهردار کرمان در عین حال از واکاری کمربند سبز خبر داد و گفت: واکاری کمربند سبز در دستور کار قرار است و حدود ۳۰۰۰ اصله درخت در کمربند سبز کاشته خواهد شد.

پساب فاضلاب شهری باید به آبیاری فضای سبز اختصاص یابد

در ادامه، مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری کرمان در گفتگو با مهر بر ضرورت نیاز فضای سبز شهر کرمان به سهمی از پساب فاضلاب تأکید کرد و بیان کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد از پساب فاضلاب شهر، باید به‌صورت فاضلاب خام در اختیار شهرداری قرار گیرد، اما متأسفانه به‌طور کامل به بخش صنعت واگذار شده است.

یدالله علیزاده افزود: با توجه به این‌که بخشی از آب فضای سبز شهر از چاه‌های خانگی تأمین می‌شود، با گسترش شبکه فاضلاب، بسیاری از چاه‌های آب خشک خواهد شد و با مشکل تأمین آب برای فضای سبز شهر مواجه می‌شویم.

اگر شبکه آب خام کامل اجرا شود، آبیاری فضای سبز توسط آب شرب و حمل آب از طریق تانکرها، حذف می‌شود و دوره آبیاری نیز کاهش می‌یابد

مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری مشکل دیگر فضای سبز شهر کرمان را اجرای ناقص شبکه آب خام در شهر کرمان دانست و گفت: اگر شبکه آب خام کامل اجرا شود، آبیاری فضای سبز توسط آب شرب و حمل آب از طریق تانکرها، حذف می‌شود و دوره آبیاری نیز کاهش می‌یابد؛ ضمن این‌که با اجرای کامل این طرح می‌توانیم فضای سبز شهر را هم توسعه دهیم.

علیزاده افزود: برای اجرای شبکه آب خام، با یکی از شرکت‌ها قرارداد منعقد کرده‌ایم و اکنون، شبکه آب خام در حال طراحی است که در سال آینده آماده می‌شود و در سال آینده می‌توانیم براساس طرح شبکه آب خام، لوله‌گذاری کنیم.

وی ادامه داد: آبیاری غرق‌آبی جنگل قائم هم از دیگر مشکلات است که به‌دنبال استفاده از روش‌های نوین آبیاری هستیم که در صورت تصویب شورای اسلامی شهر کرمان، آبیاری پردیسان قائم عج‌الله‌فرجه به‌صورت زیرسطحی اجرا خواهد شد.

علیزاده بیان کرد: برای اجرای آبیاری زیرسطحی در جنگل قائم عج‌الله‌فرجه، حدود ۶.۵ میلیارد تومان نظر گرفته شده است.

توسعه فضای سبز در شهرداری منطقه یک

شهرداری منطقه یک شهر کرمان نیز به خبرنگار مهر گفت: در این ایام در مجموع چهار هزار و ۲۳۰ اصله درخت و درختچه در این منطقه کاشته شده است.

رضا خیاط‌زاده افزود: در محدودۀ این منطقه به مناسبت هفتۀ منابع طبیعی و روز درخت‌کاری، ۱۵۵۰ اصله کاج، ۱۴۸۰ اصله زبان گنجشک، ۱۲۰۰ اصله عناب تلخ و ۹۰۰ گل شب‌بو کاشته شد.

شهردار منطقه دو نیز با بیان این‌که تا پایان امسال بیش از ۱۸۰۰ اصله درخت و درختچه در این منطقه کاشته می‌شود، گفت: از این تعداد ۸۱۵ اصله کاج تهران، ۸۶۴ اصله زبان گنجشک، ۱۱ اصله کاج کله‌قندی، ۱۰ اصله توت مجنون و مابقی زیتون تلخ هستند.

به مناسبت روز درخت‌کاری، ۲۰۰۰ از انواع درخت کاج تهران، عناب تلخ و زبان گنجشک در بزرگراه‌ها، کمربند سبز و بلوار شاهد کاشته شده است

علی سعیدی افزود: این تعداد درخت در خیابان ستاری، حمزه شمالی، کوچه ۹ خیابان اقبال، کوچه ۲۲ خیابان میثم، کوچه ۱۵ خیابان شب‌بو، کوچه ۶ بلوار پزشک، کوچه ۹۰ بولوار هوانیروز، یاس یک، بولوار غدیر یک، بلوار جمهوری‌اسلامی (بیمارستان شهید بهشتی) و انتهای پارک علی ضیا کاشته می‌شود.

شهردار منطقه سه نیز با اشاره به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، از کاشت گل در معابر، چهارراه‌ها و میادین این منطقه خبر داد.

رامین امیرمداح به خبر نگار مهر گفت: همچنین به مناسبت روز درخت‌کاری، ۲۰۰۰ از انواع درخت کاج تهران، عناب تلخ و زبان گنجشک در بزرگراه‌ها، کمربند سبز و بلوار شاهد کاشته شده است.

وی ادامه داد: هم‌چنین ۵۰۰ اصله درخت زیتون در اختیار شهردار محله‌های منطقه سه قرار گرفت تا به کمک اهالی، در محله‌های مختلف منطقه کاشته شود.

کشت گل‌های بهاری و زیبا سازی شهر در منطقه چهار شهر کرمان

شهردار منطقه چهار نیز به خبرنگار مهر گفت: بیش از ۱۸۴۰ اصله درخت در بلوار ۲۲ بهمن، بلوار ابراهیم خلیل‌الله، بلوار ساوه، خیابان شهید مصطفی خمینی، بلوار امام صادق علیه‌السلام، خیابان ۱۷ شهریور، خیابان سرباز و پل فجر کاشته شده است.

محمدحسین مؤمنی هم‌چنین از کاشت ۲۰۰ عدد درختچه در پردیسان قائم عجل‌الله‌فرجه خبر داد و گفت: هم‌چنین در محدودۀ منطقه چهار بیش از ۵۹ هزار گل شامل گل بنفشه، گازانیا، همیشه‌بهار و شب‌بو کاشته شده است.

شهردار منطقه پنج نیز از کاشت ۲۳۲ هزار نهال بنفشه در پارک‌ها و مثلثی‌های این منطقه (بافت تاریخی) ازجمله میدان‌های گنجعلی‌خان، توحید، شهدا، باغ‌ملی و پارک‌های ریاضیات، چهارراه بهداری، انقلاب و اکوشهر خبر داد.

علی‌اکبر قطب‌الدینی افزود: هم‌چنین حدود ۴۰ هزار نهال شب‌بو در پارک ریاضیات، چهارراه بهداری، میدان توحید و محوطه کاروان‌سرا کاشته شده است.

وی به کاشت حدود ۱۰۰۰ اصله درخت کاج و زبان گنجشک در معابر منطقه پنج (بافت تاریخی) اشاره کرد و گفت: این درخت‌ها در خیابان ابن سینا، فلسطین، قدس، امام خمینی و شریعتی کاشته شده است.

افزایش جمعیت از یک‌سو، باعث افزایش ترافیک، افزایش حجم زباله تولیدی و افزایش کارگاه‌های صنعتی شده و از سوی دیگر، باعث از بین رفتن درختان و فضای سبز و در نتیجه اختلالات روحی و روانی در انسان می‌شود؛ بنابراین، برای افزایش کیفیت محیط شهر، توجه بیشتر به فضای سبز شهری ضرورت دارد.

فضای سبز به‌عنوان فراهم‌کنندۀ خدمات اجتماعی، لازمۀ کیفیت زندگی بشر و از اجزای مهم توسعۀ پایدار شهری محسوب می‌شود که در این رابطه شهرداری کرمان برای توسعۀ فضای سبز شهری، علی‌رغم تمام مشکلات به‌ویژه کمبود منابع آب، تمام تلاش خود را به‌کار گرفته است؛ بنابراین، ضرورت دارد سایر دستگاه‌ها نیز در زمینۀ توسعۀ فضای سبز شهری به‌ویژه در زمینۀ تأمین منابع آب از طریق واگذاری سهم شهرداری از پساب فاضلاب و آب‌های زیرسطحی، با شهرداری همکاری کنند.

کد خبر 4876593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha