وزارت خارجه باید در خدمت اقتصاد مقاومتی باشد

سفیر سابق ایران در لهستان گفت: دستگاه سیاست خارجی باید در خدمت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد بدون نفت باشد و اکثر تمرکز خود را روی مسائل اقتصادی بگذارد.

رامین مهمانپرست سفیر سابق ایران در لهستان در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد رویکردهای دستگاه سیاست خارجی در سال جدید اظهار داشت: برای سال جدید ما احتیاج به یک بازنگری در تصمیمات کلان کشور داریم که یکی از موضوعاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، عرصه سیاست خارجی است.

وی ادامه داد: شرایط کشور ما به دلیل ساختار اداری کشور و دشمنی‌های آمریکا و همپیمانانش با ما به گونه‌ای است که با مشکلاتی همراه است و باید تصمیم جدی برای مقابله اساسی با دشمن گرفته و ساختار جدیدی برای اداره کشور ایجاد کنیم.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه گفت: در ساختار جدیدی که باید طراحی کنیم باید روی مبحث اقتصادی مقاومتی که همیشه مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده، همچنین بحث تکیه بر مردم و رویکرد تولید و صادرات تاکید شود. همانگونه که در بحث‌های دفاعی به یک نقطه قابل اتکا رسیده‌ایم باید در دیگر بخش‌ها نیز نقاط ضعف را یافته و آنها را حل کنیم تا مورد سواستفاده دشمن قرار نگیرد.

مهمانپرست گفت: ما اقتصاد وابسته به نفت داریم که یک معضل بزرگی بوده که به‌رغم تأکیدات رهبر انقلاب، نتوانستیم از قید آن خارج شویم. ما بعد از اعلام دونالد ترامپ مبنی بر خروج از برجام باید فکری برای وضعیت اقتصاد می‌کردیم که متأسفانه این فرصت را از دست دادیم.

سفیر اسبق کشورمان در قزاقستان عنوان کرد: اگر طراحی جدید صورت بگیرد، دستگاه سیاست خارجی مأموریت خاص خود را می‌یابد. دستگاه سیاست خارجی باید در خدمت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد بدون نفت باشد. دستگاه سیاست خارجی باید اکثر تمرکز خود را روی مسائل اقتصادی بگذارد و زمینه بازاریابی برای محصولات و خدمات کشورمان را در بازارهای بین‌المللی را فراهم کند.

مهمانپرست اضافه کرد: همچنین دستگاه دیپلماسی باید با شناخت نیازهای علمی و فناوری کشور، زمینه انتقال آن را به کشور فراهم کند. ما باید اولویت خود را در توسعه و عمق بخشیدن به روابط خود با همسایگان قرار بدهیم. وقتی کشوری با ۱۵ کشور همسایه است، به شرطی که از موقعیت جغرافیای خود بهره ببریم و تجارت با همسایگان را هموار کنیم، تحریم‌ها نمی‌تواند روی آن تأثیر بگذارد.

سفیر اسبق ایران در تایلند تاکید کرد: ما تعداد زیادی فارغ التحصیل را در کشور داریم که موقعیت شغلی متناسب با خود ندارند. وزارت امور خارجه باید باید با فراهم کردن شرایط و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها با کشورهای مختلف زمینه حضور این متخصصان را در کشورهای دیگر فراهم کند. این اتفاق در جهت رفع بیکاری و درآمدزایی برای کشور است.

مهمانپرست خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی که یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است و چندین میلیون نفر از هموطنان ما در این حوزه مشغول به کار هستند، دستگاه سیاست خارجی باید نقش خود را ایفا کند. وزارت امور خارجه می‌تواند در بازاریابی محصولات، جذب سرمایه خارجی، انتقال تکنولوژی مبتنی بر کاشت مکانیزه و همچنین موضوع کشت فراسرزمینی نقش مهمی بازی کند.

وی بیان کرد: وزارت امور خارجه باید تمامی نمایندگی‌های کشور را در خارج را هماهنگ کند تا برای رفع نیاز کشور گام برداشته و در همکاری بادستگاه‌های اقتصادی هم کالاهای تولید کشور را برای حضور در بازارهای جهانی بازاریابی کند و هم تکنولوژی مورد نیاز را وارد کند.

سخنگوی اسبق وزارت امور خارجه اظهار داشت: بخش گردشگری نیز دیگر حوزه‌ای است که باید دستگاه سیاست خارجی نقش خود را ایفا کند تا به افزایش گردشگر بیانجامد.

مهمانپرست گفت: از بعد سیاسی نیز وزارت امور خارجه باید گسترش رابطه با کشورهای منطقه، کشورهای آسیایی و کشورهای جهان اسلام را در صدر اولویت‌های خود قرار دهد و همچنین در قبال کشورهای اروپایی نیز باید به نحوی عمل شود که رابطه یک‌طرفه نباشد که ما فقط به تعهدات خود عمل کنیم.

کد خبر 4882780

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 9 =