«ایران» به شاهرود رسید/ دلبر و کوشکی به خانه باز می‌گردند

شاهرود - مدیرکل حفاظت از محیط‌زیست سمنان از رها سازی ایران، یوز ماده سه ساله در زیست‌کره توران شاهرود خبر داد و گفت: کوشکی و دلبر نیز پس از بررسی‌های لازم به این مکان، منتقل خواهند شد.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر عبدوس صبح دوشنبه در حاشیه حضور در پارک ملی توران شاهرود با بیان اینکه ایران توله یوز ماده سه ساله به نام ایران امروز دوشنبه به توران شاهرود منتقل‌شده است، ابراز کرد: یوزپلنگ ایران از پارک پردیسان تهران با موفقیت به پارک ملی توران منتقل و اکنون حال عمومی آن خوب است.

وی گفت: ایران یوزپلنگ ماده سه ساله است که از پارک پردیسان تهران به پارک ملی توران شاهرود منتقل‌شده و از این پس در توران شاهرود زندگی طبیعی خود را خواهد کرد.

حضور دلبر و کوشکی منوط به بررسی فنی

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه دو یوز ایرانی که شش سال پیش به پارک پردیسان تهران منتقل‌شده بودند نیز پس از بررسی مسائل فنی به توران منتقل می‌شوند، ابراز کرد: کوشکی که یوز نر محسوب می‌شود ۱۰ آذر٩٣ از پناهگاه حیات وحش میاندشت و دلبر یوز ماده، ۱۱ آذر ٩٣ از ذخیره گاه زیست کره توران به پارک پردیسان تهران منتقل شدند تا تحقیقات، بر روی این گونه نادر و ارزشمند صورت گیرد.

عبدوس با بیان اینکه این دو یوز با هدف تکثیر در اسارت و انجام تحقیقات بر روی رفتار گربه‌سانان به تهران منتقل‌شده بودند، ابراز کرد: زادگاه یوزپلنگ‌ها با نام کوشکی و دلبر پارک ملی توران شاهرود است و در حقیقت این دو یوز ایرانی امروز به خانه خود باز خواند گشت.

وی با بیان اینکه تمام امکانات برای انتقال کوشکی و دلبر به پارک ملی توران شاهرود آماده است، گفت: کوشکی ۱۲ و دلبر ۱۰ ساله هستند و امید است پس از پایان اسارت و بازگشت به خانه شاهد تکثیر این گونه باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، زیست کره توران شاهرود بهترین زیستگاه برای یوز ایرانی است برخی کارشناسان و صاحب نظران حوزه محیط زیست نگران وضعیت انتقال یوزها بودند همچنین این نگرانی بین فعالان محیط زیست وجود دارد که دلبر و کوشکی در لابلای برخی بازی‌های سیاسی به شاهرود که زیستگاه اصلی آن‌ها است، منتقل نشوند و این می‌تواند حیاتشان را به خطر بیندازد.

کد خبر 4893430

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =