مزایا و معایب طرح ارشاد برای تسویه‌حساب سینماداران با پخش‌کنندگان

سعید خانی تهیه‌کننده و پخش‌کننده سینما در واکنش به طرح سازمان سینمایی جهت تسویه حساب سینماداران با پخش‌کنندگان معتقد است فرآیند اعطای وام در این حوزه باید تسهیل شود.

سعید خانی تهیه کننده و پخش کننده سینما در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به طرح سازمان سینمایی برای تسویه حساب سینماداران با پخش‌کنندگان و پرداخت بدهی آن‌ها گفت: پیش از هرچیز باید بگویم که بحث بدهی سینماها به پخش‌کنندگان محدود به دوران شیوع ویروس کرونا نیست. قرار بود بدهی سینماها از برج ۸ سال ۹۸ همزمان با اکران فیلم «مطرب» پرداخت شود، اما برخی از سینماها از برج ۵ بدهی خود را به پخش‌کنندگان پرداخت نکرده بودند و قرار بود این بدهی توسط سازمان سینمایی پرداخت شود، امیدوارم این امر اجرایی شود، این در حالی است که یک سال از این بدهی گذشته و ارزش پول نیز حداقل یک سوم کاهش پیدا کرده است.

وی در بخشی از صحبت‌های خود تاکید کرد که در حال حاضر شرکت پخش «خانه فیلم» ۲ میلیارد تومان از سینماداران طلب دارد.

بخشی از مصوبات ستاد ملی کرونا اجرایی نمی‌شود چرا که بودجه‌ای برای اجرایی کردن آن ندارند، مشکل این است که دولت در مقوله هنر هیچ کاری انجام نداده است و هربار که از دوستان وزارت ارشاد درخواست حمایت مالی می‌کنیم، می‌گویند که پولی ندارند این تهیه کننده سینما درباره اعطای وام ۴ درصدی از صندوق اعتباری هنر، برای تسویه حساب سینماداران بیان کرد: در پرداخت وام ۴ درصدی به سینماداران از سوی صندوق اعتباری هنر مساله‌ای وجود دارد و آن این است که صندوق اعتبار هنر برای ارائه وام، ضمانت می‌گیرد، یعنی باید یک سند ۶ دانگ به عنوان ضمانت به امانت بگذارید و این درحالی است که بسیاری از سالن داران یا سند ندارند و یا اینکه در ملک خود با کسی شریک هستند، به همین دلیل امیدوارم در بحث دریافت تضمین تغییراتی صورت بگیرد تا سینماداران بتوانند این وام را دریافت کنند، به عنوان مثال می‌توان تضمین این وام ارائه چک و یا سینماداران ضامن یکدیگر باشند تا شرایط راحت‌تری برای سینماداران برای دریافت وام فراهم شود.

وی توضیح داد: اگر دریافت این وام وارد بروکراسی صندوق اعتباری هنر شود، بی شک بسیاری از سینماداران نمی‌توانند این وام را دریافت کند. البته این را باید بگویم که زمانی که یک فرد را برای دریافت وام به صندوق اعتباری هنر معرفی می‌کنند، صندوق اعتباری هنر، فرد متقاضی وام را به موسسه کار آفرینی امید معرفی می‌کند تا وام دریافت کنند. برای این موسسه فرق نمی‌کند مبلغ وام برای چه چیز است، اولین شرط این موسسه دریافت ضمانت نامه از جمله سند ۶ دانگ است.

مدیر شکرت پخش «خانه فیلم» گفت: امیدوارم سازمان سینمایی و دوستانی که این طرح را تصویب کرده‌اند، شرایطی را فراهم کنند که سینماها یا خودشان ضامن یکدیگر شوند و یا با دریافت چک و سفته این روند تسهیل شود.

وی ادامه داد: وام ۴ درصد وام خوبی است، اما اگر این حمایت از سوی صندوق اعتباری هنر تا معرفی به موسسه امید برای دریافت وام باشد و از آنجا به بعد سینماداران را حمایت نکنند، باعث می‌شود که سینماداران تمایلی به دریافت این وام نداشته باشند.

خانی گفت: به تازگی صاحبان فیلم‌ها بیانیه‌ای را برای دریافت طلب خود منتشر کرده‌اند که البته آن‌ها نیز حق دارند چرا که یک سال از نمایش فیلم‌های آن‌ها گذشته است و هنوز پولی دریافت نکرده‌اند و ارزش پول آن‌ها با این تورم، بسیار کم شده است.

وی توضیح داد: این را هم باید بدانیم که بخشی از مصوبات ستاد ملی کرونا اجرایی نمی‌شود چرا که بودجه‌ای برای اجرایی کردن آن ندارند، مشکل این است که دولت در مقوله هنر هیچ کاری انجام نداده است و هربار که از دوستان وزارت ارشاد درخواست حمایت مالی می‌کنیم، می‌گویند که پولی ندارند.

این تهیه کننده سینما درباره اینکه سید محمد مهدی طباطبایی‌نژاد معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی گفته است، فعالیت سمفا در سال جاری باعث جلوگیری از انباشته شدن بدهی سینماداران می‌شود، بیان کرد: ذات سمفا بسیار درست است و باعث می‌شود انحصارها از بین برود اما مساله این است که سمفا خود ایرادهایی دارد که باید برطرف شود. البته فعلاً سمفا در مرحله آزمون و خطا است و می‌تواند در آینده ایرادات آن درست شود، تا به مساله مالی نیز ورود پیدا کنند. اگر مسائل مالی توسط سمفا دنبال شود، تهیه کننده فیلم پول خود را به موقع دریافت می‌کند.

وی بیان کرد: واقعیت این است که سینماداری که ۴۰ سال تربیت شده تا پول را بعد از اکران به دفاتر پخش بدهد، زمان می‌برد که بخواهد روند پرداخت خود را تغییر دهد. البته این را هم باید بگویم که با سینمادارانی نیز مواجه هستیم که پول خود را به موقع می‌دهند و درصد کمی از سینماداران هستند که پول خود را به موقع پرداخت نمی‌کنند.

کد خبر 4985309

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 7 =