رویدادهای پساانتخاباتی در آمریکا

شمارش آرای چهار ایالت نوادا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و جورجیا در حالی ادامه دارد که نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برای پیروزی قطعی در این انتخابات تنها به ۶ رأی الکترال نیاز دارد.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و انتخابات کنگره این کشور روز سه شنبه سوم نوامبر (۱۳ آبان ماه) در سرتاسر ایالات متحده برگزار شد و فرایند شمارش آرای حضوری، پستی و غیابی این انتخابات از بامداد روز چهارشنبه به وقت تهران آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

تا این لحظه، شمارش آرای اکثریت ایالت‌های آمریکا (۴۵) از پیشتازی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در این انتخابات حکایت می‌کند. حال سرنوشت نهایی این انتخابات به آرایی بستگی دارد که در چهار ایالت باقی مانده- نوادا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، و جورجیا- شمارش خواهند شد.

نتایج آرای شمارش شده، بایدن را با مجموع ۲۶۴ رأی الکترال پیشتاز این انتخابات معرفی می‌کند؛ امری که با واکنش تند ترامپ و کارزار انتخاباتی او مواجه شد تا جایی که با ادعای تخلف در روند شمارش آرا خواستار بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین و همچنین توقف روند شمارش آرا در ایالت میشیگان شدند.

در ادامه به مهمترین رویدادهای پسا انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا اشاره می‌کنیم:

بایدن فاصله آرا با ترامپ در جورجیا و پنسیلوانیا را کاهش داد

تازه‌ترین آمارها از کاهش فاصله آرای بایدن با ترامپ در جورجیا و پنسیلوانیا حکایت دارد.

این در حالی است که ترامپ در این ایالت‌ها با فاصله قابل ملاحظه‌ای پیشتاز بود اما با شمار آرای غیابی و پستی، بایدن فاصله خود را با ترامپ کاهش داده است.

با شمارش ۹۹ درصد آرای اخذ شده در جورجیا ترامپ ۴۹.۵ درصد شامل ۲۴۳۶۴۲۰ رای و بایدن ۴۹.۳ درصد آرا شامل ۲۴۲۳۵۹۵ رای را به خود اختصاص داده اند.

در ایالت پنسیلوانیا هم بایدن توانسته است فاصله خود با ترامپ را به حدود ۱۰۸ هزار رای کاهش دهد، این در حالی است که ترامپ پیش از این با حدود ۵۰۰ هزار رای از رقیب دموکرات خود پیش بود.

رد درخواست کارزار انتخاباتی ترامپ برای توقف شمارش آرا در میشیگان

درخواست کارزار انتخاباتی «دونالد ترامپ» برای توقف شمارش آرا در ایالت میشیگان رد شد.

دادگاهی در میشیگان به مسئولان این ایالت ۲۱ روز فرصت داد تا به شکایت کمپین ترامپ در مورد شمارش آرای زودهنگام رسیدگی کنند.

خبرنگار سی‌ان‌ان در گزارشی از کاخ سفید اعلام کرد که در پی شکست احتمالی، مشاوران ترامپ در حال صحبت برای حضور وی در رقابت‌های انتخاباتی ۲۰۲۴ هستند.

بایدن: صبور باشید، جایگاهمان خوب است!

جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در پیامی توئیتری خطاب به طرفدارانش نوشت: صبور باشید. آرا در حال شمارش هستند و ما نسبت به جایگاهمان احساس خوبی داریم.

طبق تازه‌ترین گزارش‌ها، بایدن فاصله خود را با دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه، در ایالات کلیدی جورجیا و پنسیلوانیا، کم کرده است.

پیروزی بایدن در ایالت کلیدی ویسکانسین نیز، ساعتی پیش با شمارش ۱۰۰ درصد آرا، قطعی شد و او ۱۰ رای الکترال این ایالت را از آن خود کرد.

طرفداران بایدن شب گذشته، به رغم عدم شمارش همه آرا، پیروزی در ایالت حساس آریزونا با ۱۱ رای الکترال را به نام او ثبت کردند.

با احتساب آرای الکترال آریزونا، وی فقط ۶ رای الکترال تا رسیدن به کاخ سفید فاصله دارد.

شکایت ترامپ در جورجیا رد شد

وبگاه «فرست پست» از مخالفت قاضی فدرال ایالت جورجیا با شکایت کارزار ترامپ مبنی بر بروز تخلف انتخاباتی درباره شمارش ۵۳ رای خبر داد. جمهوریخواهان مدعی بودند که این آرا دیرتر از موعد مقرر به حوزه رای‎گیری رسیده‎اند و نباید در روند شمارش محاسبه شوند.

بیانیه ستاد ترامپ در ایالت نوادا

ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ مدعی شد برخی آرای شمارش شده در این ایالت متعلق به افرادی است که فوت کرده یا دیگر در این ایالت ساکن نیستند.

سخنگوی این ستاد افزود: نتوانسته‌ایم بر شمارش آرا در ایالت نوادا نظارت داشته باشیم. همچنین گزارش‌هایی داریم درباره اینکه خیلی از شرکت‌کنندگان در رای‌های پستی اصلاً جزء ثبت‌نام‌کنندگان نبوده‌اند. همچنین اجازه نظارت بر شمارش آرا را هم به ما ندادند. شکایت خواهیم کرد.

توئیتر به پیام ترامپ برچسب «گمراه کننده» زد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توئیتری مدعی شد: هر رأیی که بعد از روز انتخابات بیاید، شمرده نخواهد شد.

این در حالی است که توئیتر به سرعت به این پیام ترامپ عنوان «گمراه‌کننده» اطلاق و دسترسی به آن را محدود کرد.

این ششمین بار از روز ۱۳ آبان (زمان برگزاری انتخابات ۲۰۲۰) است که توئیتر چنین برچسبی را به پیام ترامپ اطلاق می‌کند.

توئیتر همچنین زیر پیام ترامپ، عبارت آبی رنگی را با عنوان «برخی از آرا همچنان در حال شمارش هستند» را درج کرد.

پیشتازی شکننده ترامپ در جورجیا

ای بی سی نیوز می‎گوید در ایالت جورجیا با ۱۶ رای الکترال، ترامپ با اختلاف ۱۸ هزار رای از بایدن پیش است. این در حالی است که هنوز ۶۱ هزار رای دیگر باید در این ایالت شمرده شود.
پیشتازی ترامپ در جورجیا بسیار شکننده و با اختلاف چند صدم است. در حال حاضر نسبت آرای او به رقیب دموکرات، ۴۹.۶ به ۴۹.۲ درصد است.

ترامپ: شمارش را متوقف کنید!

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ۲۰۲۰، در نخستین پیام توئیتری امروز، بار دیگر مدعی شد: شمارش را متوقف کنید. این ادعای ترامپ در حالی مطرح می‌شود که در مقطع فعلی، جو بایدن نامزد دموکرات در ایالات آریزونا و نوادا پیشتاز است و با نهایی شدن پیروزیش در این دو ایالت، ۲۷۰ رای الکترال برای ورود به کاخ سفید را تصاحب خواهد کرد.

فاکس نیوز: ترامپ علیه نوادا شکایت تنظیم می کند

فاکس نیوز مدعی است که کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، قرار است با ادعای تخلف انتخاباتی در نوادا، دادخواستی قضایی تنظیم کند.

کارزار ترامپ می‌گوید که دست‌کم ۱۰ هزار نفر که ساکن ایالت نوادا نیستند؛ در رای‌گیری این ایالت شرکت کرده‌اند. ترامپ رای گیری در ایالات پنسیلونیا، جورجیا، میشیگان و ویسکانسین را نیز زیر سوال برده است.

جو بایدن هم اکنون با کسب ۵۸۸ هزار و ۲۵۲ رای در ایالت نوادا از دونالد ترامپ پیش افتاده است. نامزد جمهوریخواهان تاکنون ۵۸۰ هزار و ۶۰۵ رای در این ایالت به دست آورده است. به این ترتیب فاصله آرای دو نامزد به ۷ هزار و ۶۴۷ رای کاهش یافته است. این در حالی است که تاکنون ۸۶ درصد کل آرای نوادا شمارش شده است. به نظر می‌رسد که با شمارش ۱۴ درصد باقی‌مانده هر دو نامزد امکان پیروزی در نوادا را دارند. تعداد آرای الکترال جو بایدن در صورت پیروزی در نوادا به ۲۷۰ خواهد رسید و به این ترتیب او رئیس‌جمهوری آینده آمریکا خواهد بود.

ماموران فدرال مجوز ورود به مراکز شمارش آرای آمریکا را گرفتند

وزارت دادگستری آمریکا در ایمیلی که امروز صبح به وقت محلی واشنگتن به دادستان‌های فدرال ارسال کرد، به آنها برای اعزام مأمورین مسلح فدرال به مراکز شمارش آرا و تحقیق پیرامون تخلف احتمالی در انتخابات ۲۰۲۰، مجوز داد.

احتمال می‌رود که این اقدام وزارت دادگستری آمریکا، بازتابی از دستورات ابلاغی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور و نامزد جمهوریخواه این دور از رقابت‌ها باشد.

این در حالی است که گفته می‌شود قانون آمریکا به مأمورین مسلح فدرال اجازه ورود به مراکز رأی گیری در روز انتخابات را نمی‌دهد.

ترامپ، رقیب دموکرات خود را به دزدیدن آرا انتخاباتی متهم کرده و روند شمارش آرا در ایالات ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا و جورجیا را زیر سوال برده است.

روسیه: بایدن فشارها علیه ایران را کاهش نمی دهد

«کنستانتین کوساچف» رئیس کمیسیون روابط خارجی شورای فدراسیون روسیه، می‌گوید ممکن است با پیروزی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، واشنگتن بار دیگر به برجام بازگردد.

وی در این باره افزود: به گمانم چنین چیزی امکان‌پذیر است. فراموش نکنیم که برجام دستاورد دولت اوباما محسوب می‌شد که ترامپ بعد از رسیدن به قدرت، آن را کنار گذاشت اما ممکن است بایدن در صورت پیروزی، در تلاش برای نشان دادن نواقص سیاست خارجی ترامپ، به آن بازگردد.

با این حال، کوساچف تاکید کرد که این بازگشت به منزله کاهش فشارها علیه ایران نیست.

وی در این باره افزود: وقتی پای منطقه در میان است؛ آمریکا منافع نزدیکترین متحد خود یعنی اسرائیل را در نظر می‌گیرد و در رابطه اسرائیل با ایران نیز تغییری ایجاد نشده است. اسرائیل به اعمال فشار بر آمریکا با هدف تداوم سختگیرانه‌ترین سیاست ممکن علیه ایران ادامه می‌دهد.

لودریان: به رابطه جدیدی با آمریکا نیاز داریم

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه امروز پنجشنبه از لزوم ایجاد رابطه جدید فراآتلانتیکی میان آمریکا و اروپا سخن گفت.

با این حال، وی گفت که بازگشت به وضعیت قبل و آن دوران خوب گذشته در روابط فراآتلانتیکی میسر نیست.

وی در این باره افزود: باید رابطه فراآتلانتیکی جدیدی که مبتنی بر نوع جدیدی از شراکت باشد؛ بسازیم. با این حال، جهان در چهار سال گذشته تغییر کرده است و اروپا نیز طی این دوره، حق حاکمیت خود را در حوزه‌های امنیتی، دفاعی و استقلال راهبردی اثبات کرده است.

لودریان همچنین گفت هر که انتخاب شود و هرچه پیش آید؛ پاریس آماده همکاری با دولت جدید آمریکا است.

روسیه به نتایج انتخابات آمریکا واکنش نشان داد

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز پنجشنبه هشدار داد که عدم شفافیت در فضای پساانتخاباتی آمریکا، می‌تواند تاثیری منفی بر اقتصاد جهانی داشته باشد.

با این حال، وی از هرگونه اظهارنظر سیاسی در رابطه با نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا اجتناب کرد و افزود: جمع‌بندی نتایج انتخابات و اوضاع کنونی به شیوه‌ای است که نمی‌توان اظهارنظری در این خصوص کرد.

پسکوف افزود: در این شرایط، قطعاً ترجیح می‌دهیم صبر کنیم و منتظر بمانیم تا اوضاع تاحدودی مشخص شود و شفافیت‌های بیشتری صورت بگیرد.

اطراف اقامتگاه بایدن منطقه پرواز ممنوع اعلام شد

شمارش آرای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا رو به پایان است. در همین حال، ادعای دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه، مبنی بر بروز تقلب و لزوم توقف شمارش آرا، موجب شده تا طرفداران وی با تجمع در سطح خیابان‌ها، فضای پساانتخاباتی را به شدت ملتهب کنند.

همزمان، اداره هوانوردی فدرال آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که دستکم تا روز جمعه، اطراف اقامتگاه بایدن و چند نقطه دیگر از شهر «ولینگتون» در ایالت «دلاوِر» را جزئی از «حریم هوایی دفاع ملی» تلقی خواهد کرد.

محدودیت موقت پرواز معمولاً وقتی اعمال می‌شود که یا وضعیت خطرناکی بروز کرده باشد؛ یا رویدادی خاص در جریان باشد و یا اینکه هشداری کلی برای این نهاد صادر شده باشد.

با این حال، این اداره هیچ توضیحی درباره علت اعلام این وضعیت در اطراف اقامتگاه بایدن ارائه نکرده است اما می‌توان آن را به عنوان تشدید تدابیر امنیتی در آستانه پیروزی احتمالی او در انتخابات تعبیر کرد.

فاصله بایدن با ترامپ در پنسیلوانیا کم شد

«تام وولف» فرماندار ایالت پنسیلوانیا، شکایت کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه رقابت ۲۰۲۰ را که در آن خواستار توقف شمارش آرای انتخاباتی این ایالت شده است؛ زیر سوال برد.

وولف در این باره گفت: این ادعا اصول اولیه دموکراسی ما را زیر سوال می‌برد و حق شمرده شدن آرای تک تک مردم آمریکا را از آنها می‌گیرد. ترامپ مدعی است که در این ایالت، تقلب شده و شمارش آرا باید متوقف شود.

«تام وولف» فرماندار ایالت پنسیلوانیا، شکایت کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه رقابت ۲۰۲۰ را که در آن خواستار توقف شمارش آرای انتخاباتی این ایالت شده است؛ زیر سوال برد.

مقام اطلاعاتی آمریکا: شواهدی از مداخله خارجی وجود ندارد

بلندپایه ترین مقام امنیت سایبری در سازمان امنیت ملی آمریکا می گوید دولت شواهدی از مداخله خارجی در شمارش آرای انتخابات در دست ندارد. کریستوفر کربز در بیانیه ای گفت که شواهدی وجود ندارد که یک کشور متخاصم امکان جلوگیری از رای دادن یا تغییر شمارش آرا را پیدا کرده باشد.

سازمان های اطلاعاتی آمریکا نتیجه گیری کردند که در سال ۲۰۱۶ روسیه در پس تلاش ها برای کمک انتخاباتی به دونالد ترامپ و شکست هیلاری کلینتون قرار داشت. روسیه این اتهام را رد کرده است.

کربز گفت: ما مواظب کلیه تلاش های بازیگران خارجی برای هدف گرفتن یا مختل کردن شمارش آرا و تایید نتایج نهایی هستیم. تیم ترامپ در چند ایالت شکایاتی را تسلیم دادگاه ها کرده است. رئیس جمهور آمریکا ساعاتی بعد از پایان رای گیری مدعی شد «مردم آمریکا هدف کلاهبرداری هستند» اما شواهدی ارائه نکرد.

وضعیت آراء انتخابات ریاست جمهوری در ایالات باقی‎مانده

در جورجیا با ۱۶ رای الکترال، نتیجه شمارش ۹۸ درصد آرا حاکی از پیشتازی ترامپ از بایدن با نسبت آرای ۴۹.۶ درصد به ۴۹.۲ درصد است.

در ایالت نوادا با ۶ رای الکترال، ۷۵ درصد آرا شمرده شده و نتیجه حاکی از برتری بایدن با نسبت آرای ۴۹.۳ به ۴۸.۷ درصد است.

در کارولینای شمالی با ۱۵ رای الکترال و شمارش ۹۴ درصد از آرا، ترامپ با نسبت ۵۰.۱ در مقابل ۴۸.۷ درصد، از بایدن پیش است.

در پنسیلوانیا با ۲۰ رای الکترال، برتری ترامپ نسبت به بایدن، ۵۰.۷ درصد به ۴۸.۱ درصد است. در این ایالت، ۸۹ درصد آرا شمرده شده است.

در آلاسکا نیز با ۳ رای الکترال، ۵۰ درصد آرا شمرده شده و ترامپ در مقایسه با بایدن، از برتری ۶۲.۱ درصد در برابر ۳۳.۵ درصد برخوردار است.

آخرین آمار از وضعیت انتخابات کنگره آمریکا

شمارش آرای انتخابات مجالس نمایندگان و سنای آمریکا تا این لحظه حاکی از پیشتازی دو رقمی حزب جمهوریخواه است. به این ترتیب که جمهموریخواهان ۴۸ کرسی و دموکرات‌ها، ۴۶ کرسی را از آن خود کرده‌اند.

اما در مجلس نمایندگان، این نسبت به نفع حزب دموکرات تغییر می کند. تا این لحظه، دموکرات‌ها ۲۰۴ کرسی و جمهوریخواهان ۱۹۰ کرسی این نهاد قانونگذاری را در اختیار گرفته‌اند.

گفتگوی تلفنی خشم آلود ترامپ با فرمانداران جمهوریخواه آمریکا

رئیس جمهور آمریکا در حالی که تمام روز چهارشنبه با ابراز تردید آشکار نسبت به رویکرد قانونی که شخصاً به دستیاران خود دستور داده بود، آشکارا ابراز تردید می‌کرد؛ با خشم فراوان با فرمانداران جمهوریخواه آمریکا تلفنی گفتگو کرد.

در واقع، پس از آنکه شبکه خبری فاکس نیوز شامگاه چهارشنبه «جو بایدن» را نامزد پیروز در ایالت آریزونا خواند، ترامپ به دستیاران خود دستور داد تا تنظیم دادخواست‌ها برای بازشماری آرا را فوراً آغاز کنند.

اعتراضات پساانتخاباتی در آمریکا / تجمع حامیان ترامپ در آریزونا و میشیگان

سایت آکسیوس در گزارشی به اعتراضات حامیان دونالد ترامپ رئیس‎جمهور آمریکا در شهرها و ایالات مختلف آمریکا پرداخته است. آنها با تجمع در مقابل یکی از مراکز اخذ رای در شهر «فینیکس» ایالت آریزونا، خواستار شمارش آرا شدند. این اعتراض بعد از آن صورت گرفت که ترامپ از بابت آنکه رسانه‌هایی چون فاکس نیوز و آسوشیتدپرس، جو بایدن رقیب دموکرات را فاتح این ایالت کلیدی با ۱۱ رای الکترال معرفی کردند؛ به خشم آمد.

شبکه سی بی اس هم در گزارشی از تجمع طرفداران مسلح ترامپ در مرکز رای‎گیری «ماری‌کوپا کانتی» ایالت آریزونا و حضور همزمان پلیس ضدشورش خبر می‌دهد حال آنکه ظاهراً مسئولین این حوزه حساس، حین شمارش باقی‎مانده آرا، مانع از حضور رسانه‌ها شده‌اند.

البته، در ایالت مینیاپلیس هم این طرفداران بایدن هستند که در اعتراض به ادعای ترامپ مبنی بر بروز تقلب از سوی حزب دموکرات به خیابان‌ها آمده‌اند.

در شهر «دنور» ایالت کلرادو، پلیس با طرفداران ترامپ درگیر شده و چند نفری هم بازداشت شده‌اند.

در شهر «فیلادلفیا» ایالت پنسیلوانیا نیز، طرفداران بایدن با شعار «تک تک آرا را بشمارید» به خیابان‌ها آمده‌اند.

در «دیترویت» ایالت میشیگان هم، همزمان با اعلام پیروزی بایدن، طرفداران ترامپ با شعار «شمارش آرا را متوقف کنید» به طرف مراکز اخذ رای هجوم بردند.

جو بایدن: ایمان خود را حفظ کنید؛ ما پیروز خواهیم شد

«جو بایدن» در رشته توئیت‌هایی که طی ساعات گذشته منتشر کرد، نوشت: «ریاست جمهوری، بالذات، یک نهاد حزبی نیست. بلکه شغل و مسئولیتی در کشور است که همه افراد را نمایندگی می‌کند و وظیفه و تکلیفی در خصوص محافظت از تمام مردم آمریکا را مطالبه می‌کند و این دقیقاً همان چیزی است که من انجام خواهم داد».

وی در یک توئیت دیگر نوشت: «آرای همه افراد باید شمرده شود. هیچکس دموکراسی ما را از ما نخواهد گرفت، نه حالا و نه هیچ وقت دیگر». وی افزود: «زمانی که این انتخابات به پایان برسد و ما آن را پشت سر بگذاریم، زمان آن می‌رسد آنچه را که همیشه به عنوان مردم آمریکا انجام داده‌ایم، انجام دهیم: لفاظی‌های تند و زننده کارزارهای انتخاباتی را پشت سر بگذاریم. برای پیشرفت، ما باید رفتار با مخالفان را به مثابه دشمن متوقف کنیم. ما دشمن نیستیم».

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همچنین در پیامی دیگر خواستار حفظ ایمان به روند کنونی و به یکدیگر شد و خاطرنشان کرد که «با همدیگر، در این انتخابات پیروز خواهیم شد».

بایدن همچنین با اشاره به همزمانی خروج رسمی دولت آمریکا از توافق آب و هوایی پاریس با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وعده داد که در صورت راهیابی به کاخ سفید، دولت وی ظرف دقیقاً ۷۷ روز بار دیگر به این توافق می‌پیوندد.

وی همچنین در یک پیام توئیتری دیگر نوشت: «روشن است هنگامی که شمارش آرا تمام شود، باور داریم که برنده خواهیم شد. من مطمئنم که پیروز خواهیم شد. اما این پیروزی تنها متعلق به من نخواهد بود، این یک پیروزی برای تمام مردم آمریکا است».

بایدن همچنین نوشت: «نه دونالد ترامپ در مورد نتیجه این انتخابات تصمیم می‌گیرد و نه من. این مردم آمریکا هستند که تصمیم می‌گیرند. به همین دلیل بود که ما صندوق کارزار بایدن را راه اندازی کرده‌ایم- تا مطمئن شویم که تمام آرا شمرده می‌شوند».

بایدن در آخرین پیام توئیتری خود خطاب به هوادارانش نوشت: «ایمان خود را حفظ کنید. ما برنده خواهیم شد».

پلوسی: مردم آمریکا بایدن و هریس را انتخاب کردند

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای خطاب به اعضای حزب دموکرات آمریکا نوشت: «مردم آمریکا پای صندوق‌های رأی انتخاب روشن خود را نشان دادند و در حال فرستادن جو بایدن و کاملاً هریس به کاخ سفید هستند… بایدن عصر چهارشنبه مطمئن بود که آرای الکترال لازم را کسب کرده است».

تازه‌ترین نتایج شمارش آرا در پنج ایالت آمریکا (منبع: پولیتیکو)

ایالت جورجیا (۱۶ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۴۹.۸ درصد؛ جو بایدن ۴۹ درصد (۹۸ درصد آرای شمارش شده)

ایالت کارولینای شمالی (۱۵ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۵۰.۱ درصد؛ جو بایدن ۴۸.۷ درصد (۹۴ درصد آرای شمارش شده)

ایالت پنسیلوانیا (۲۰ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۵۰.۸ درصد؛ جو بایدن ۴۸ درصد (۸۷ درصد آرای شمارش شده)

ایالت آلاسکا (۳ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۶۲.۱ درصد؛ جو بایدن ۳۳.۵ درصد (۵۰ درصد آرا ی شمارش شده)

نوادا (۶ رأی الکترال): دونالد ترامپ ۴۸.۷ درصد؛ جو بایدن ۴۹.۳ درصد (۷۵ درصد آرای شمارش شده)

کمپین انتخاباتی ترامپ خواستار توقف روند شمارش آرا در ایالت جورجیا شد

یکی از مقامات کمپین انتخاباتی «دونالد ترامپ» نامزد جمهوریخواه انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا اعلام کرد که این کمپین انتخاباتی در حال تنظیم دادخواستی برای توقف روند شمارش آرا در ایالت جورجیا است؛ هرچند که میزان موفقیت این دادخواست هنوز روشن نیست.

«جاستین کلارک» معاون کمپین انتخاباتی ترامپ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «رئیس جمهور ترامپ و تیم او در حال مبارزه به سود و صلاح کشور و حمایت از حاکمیت قانون هستند و قانون جورجیا کاملاً روشن است: برای شمارش قانونی آرا، آرای پستی باید تا ساعت ۷ بعدازظهر روز انتخابات دریافت شوند. این قانون حاکم است حتی پس از آنکه دموکراتها در ابتدای سال جاری برای تمدید ضرب الاجل و به تأخیر انداختن روز انتخابات به دادگاه شکایت کردند. رئیس جمهور ترامپ و جمهوری‌خواهان از قانون جورجیا حمایت می‌کنند و ما برنده شدیم».

کلارک در ادامه مدعی شد که «یک ناظر انتخاباتی جمهوریخواه در ایالت جورجیا شاهد بوده که ۵۳ رأی غیابی که دیرتر از موعد مقرر دریافت شده بود، به طور غیرقانونی به صندوق آرای غیابی در بخش چتهام ایالت جورجیا افزوده شد. ما به مقامات انتخاباتی دموکرات اجازه نخواهیم داد که با آرای دیرهنگام و غیرقانونی این انتخابات را از رئیس جمهور ترامپ بربایند».

بایدن: باور داریم که ما پیروز انتخابات هستیم

«جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عصر روز چهارشنبه در شهر «ویلمینگتون» ایالت دلاور؛ همان جایی که ماه آگوست نامزدی حزب متبوع خود را پذیرفت، خطاب به مردم آمریکا سخنرانی کرد.

وی در این سخنرانی گفت: «اینجا، مردم حکم می‌کنند. قدرت را نمی‌توان گرفت یا ادعا کرد. منشأ قدرت مردم هستند. و این اراده آنان است که تعیین می‌کند چه کسی رئیس جمهور ایالات متحده باشد و تنها اراده آنان [تعیین کننده خواهد بود]».

جو بایدن در ادامه افزود: «و اکنون پس از یک شب طولانی شمارش آرا، روشن است که ما در حال پیروزی در شمار کافی از ایالت‌ها جهت کسب ۲۷۰ رأی الکترال برای تصدی مقام ریاست جمهوری هستیم».

این نامزد دموکرات انتخابات آمریکا خاطرنشان کرد که «بیش از هر زمان دیگری در تاریخ آمریکا، مردم بیشتری در این انتخابات رأی داده‌اند. بیش از ۱۵۰ میلیون نفر آرای خود را به صندوق انداختند. من فکر می‌کنم که این فوق العاده است». معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا در ادامه افزود که «من اینجا نیستم که اعلام پیروزی کنم، اما اینجا هستم تا بگویم زمانی که شمارش آرا تمام شد، باور داریم که ما پیروز خواهیم بود».

جو ‏‬ بایدن تنها ۶ رأی الکترال با کاخ سفید فاصله دارد

«جو بایدن» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در دو ایالت مهم و حساس آریزونا و میشیگان، توانست به ترتیب با کسب ۵۱ و ۴۹.۹ درصد آرا (در برابر ۴۷.۶ و ۴۸.۶ درصد آرای ترامپ) به پیروزی برسد و ۲۷ رأی الکترال این دو ایالت را از آن خود سازد.

بدین ترتیب، مجموع آرای الکترال جو بایدن به رقم ۲۶۴ رسید و وی برای راهیابی به کاخ سفید تنها ۶ رأی الکترال (۲۷۰ رأی) نیاز دارد.

تا لحظه انتشار این خبر، منابع خبری مختلف از جمله سی ان ان و آسوشیتدپرس مجموع آرای الکترال جو بایدن را به ترتیب ۲۵۳ و ۲۶۴ (در مقابل ۲۱۴ و ۲۱۳ رأی الکترال ترامپ) اعلام کرده‌اند.

برای مطالعه رویدادهای بیشتر انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به اینجا مراجعه کنید.

کد خبر 5064135

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 7 + 11 =

  نظرات

  • معصومه افشار IR ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۵
   0 2
   با سلام به نظر بنده هر چند به فرمایش مقام معظم رهبری انتخابات آمریکا تاثیری در سیاست ها ی ما ندارد ولی انتخاب جو بایدن یک تو دهنی بزرگ به آرامپ و خنک شدن دلمان هست بخاطر شهادت سردار بزرگمان لااقل این مردک قلدر ضایع میشود وگورش را گم میکند بایدن شخصی سیاسی می باشد لااقل با پروتکل های بین المللی آشنا
  • GB ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۵
   0 0
   جوبایدن ، قطعا" پیروز انتخابات خواهد بود و ترامپ دیووونه برای همیشه به زباله دان تاریخ پرتاب شد.
  • IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۵
   0 0
   منبع آگاه درآمریکا اعلام کرده:انتخابات آمریکا،بدلیل(مشکلات زمانی،تاخیرات درشمارش آرای پستی،خطاها دراعمال روشهای آرایی جدید-دخالت کشورها،هکرها،رسانه های شرقی ودشمن،جلوگیری ازآشوبهای خیابانی دوطرف وسواستفاده کنندگان وآنارشیسمها-تقلب،اعمال نفوذ وجلوگیری ازحضورنمایندگان انتخاباتی دوطرف...‌‌)همچنین شرایط