بایدن با کسب ۶ رای دیگر الکترال رئیس جمهور می‌شود

انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا روز سه‌شنبه برگزار شد اما همچنان شمارش آرای این انتخابات در برخی ایالات ادامه دارد و هنوز برنده نهایی از بین ترامپ و بایدن اعلام نشده است.

خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا و انتخابات کنگره این کشور روز سه شنبه سوم نوامبر (۱۳ آبان ماه) در سرتاسر ایالات متحده برگزار شد و فرایند شمارش آرای حضوری، پستی و غیابی این انتخابات از بامداد روز چهارشنبه به وقت تهران آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

تا این لحظه، شمارش آرای اکثریت ایالت‌های آمریکا (۴۵) از پیشتازی «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در این انتخابات حکایت می‌کند. حال سرنوشت نهایی این انتخابات به آرایی بستگی دارد که در چهار ایالت باقی مانده- نوادا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا، و جورجیا- شمارش خواهند شد.

نتایج آرای شمارش شده، بایدن را با مجموع ۲۶۴ رأی الکترال پیشتاز این انتخابات معرفی می‌کند؛ امری که با واکنش تند ترامپ و کارزار انتخاباتی او مواجه شد تا جایی که با ادعای تخلف در روند شمارش آرا خواستار بازشماری آرا در ایالت ویسکانسین و همچنین توقف روند شمارش آرا در ایالت میشیگان شدند.

در ادامه به مهمترین رویدادهای پسا انتخاباتی در ایالات متحده آمریکا اشاره می‌کنیم:

احتمال بازشمارش آرای پنسیلوانیا وجود دارد

آسوشیتدپرس از احتمال بازشماری آرای انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در ایالت کلیدی پنسیلوانیا خبر داد. پیشتر، مقامات ایالت جورجیا نیز چنین احتمالی را درباره بازشماری آرا مطرح کرده بودند.

همزمان، کمیسیون انتخاباتی پنسیلوانیا می‌گوید شمارش آرا در شهر فیلادلفیا ممکن است چند روزی طول بکشد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، مقامات این شهر را به فساد انتخاباتی متهم کرده است.

در پنسیلوانیا و جورجیا، جو بایدن دموکرات با تفاوتی اندک از ترامپ پیش است. در برخی ایالات چنانچه اختلاف آرای دو نامزد کمتر از یک تا نیم درصد باشد؛ روند بازشمارش آرا به طور خودکار انجام می‌گیرد.

مشاور ترامپ: قدرت را مسالمت آمیز تحویل می دهیم!

«لاری کادلو» مشاور اقتصادی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و نامزد جمهوریخواه رقابت ۲۰۲۰، مدعی شد که او در صورت پیروزی رقیب دموکرات، قدرت را به طور مسالمت‌آمیز واگذار می‌کند.

وی در ادامه این ادعا افزود: آمریکا بزرگترین دموکراسی جهان است و ما تابع قانون هستیم. رئیس‌جمهور ترامپ هم چنین خواهد بود.

با این حال کادلو در تکمیل اظهارات خود افزود: تنها چیزی که می‌خواهم بگویم این است که ترامپ به جنگیدن ادامه خواهد داد چرا که می‌خواهد از قانونمندی شمارش آرا مطمئن شود؛ اینکه آرای قانونی شمرده می‌شوند و نه آرای غیرقانونی. او به مبارزه ادامه می‌دهد.

ترامپ مدعی است در شمارش آرای پستی، به نفع جو بایدن رقیب دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ تقلب می‌شود و آنها را آرای غیرقانونی لقب داده است.

دونالد ترامپ: انتخابات را به دیوان عالی می کشانم

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و نامزد جمهوریخواه رقابت ۲۰۲۰، در پیامی توئیتری، تلاش کرد تا ادعاهای خود مبنی بر تقلب دموکرات ها در روند رای گیری پستی و لزوم بازشماری آرا در برخی ایالات کلیدی را توجیه کند.

وی در این باره نوشت: با حمله دموکرات های چپ افراطی به مجلس سنای جمهوریخواه، اهمیت ریاست جمهوری حتی بیشتر از قبل می شود. ترامپ همچنین در توئیتی دیگر، فرماندار پنسلیوانیا را به نقض قانون اساسی آمریکا متهم کرد و گفت موضوع را به دیوان عالی می کشاند.

آلمان: نامزدهای انتخابات آمریکا نفت روی آتش نریزند

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان از طرفین رقابت انتخاباتی آمریکا خواست مادامی که نتیجه مشخص می‌شود؛ خویشتندار باشند.

وی در این باره افزود: آمریکا بیش از آن است که صحنه نمایشی تک نفره باشد. هر که به دنبال نفت ریختن روی این آتش باشد، رفتاری غیرمسئولانه در پیش گرفته است. اکنون وقت آن است تا مادامی که اعلام نتایج مستقل میسر می‌شود؛ خونسرد باشیم.

این در حالی است که پیشتر هم وزیر دفاع آلمان از بحرانی شدن اوضاع در آمریکا ابراز نگرانی کرده بود.

ستاد بایدن: ترامپ را تا خروجی کاخ سفید اسکورت می کنیم

«اندرو بیتس» سخنگوی کارزار انتخاباتی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای که لحن تندی داشت، گفت: همانطور که پیشتر گفتیم، مردم آمریکا نتیجه این انتخابات را تعیین می‌کنند و دولت آمریکا کاملاً این اقتدار را دارد که متجاوزین را به بیرون از کاخ سفید اسکورت کند.

این اظهارنظر تند واکنشی است به گمانه‌زنی‌ها مبنی بر احتمال عدم موافقت دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه رقابت ۲۰۲۰، با انتقال مسالمت‌آمیز قدرت به برنده احتمالی کاخ سفید.

پلوسی: برای ریاست بایدن آماده می شویم

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در اظهاراتی گفت: اگرچه در انتخابات مجلس، همه ایالت های مورد نظر را نبردیم اما در نهایت پیروز شدیم. منتظر نتایج نهایی در مجلس نمایندگان هستیم.
وی در ادامه گفت: برای دولت جدید بایدن آماده می شویم. طی روزهای آتی صبور باشید.

آرای جورجیا بازشماری می شود

با توجه به فاصله اندک «جو بایدن» از «دونالد ترامپ» در کسب آرای مردمی، آرا در این ایالت بازشماری می شود.

تا پیش از اعلام خبر بازشماری، تعداد آرای بایدن در این ایالت به ۲ میلیون و ۴۴۹ هزار و ۳۷۱ رای رسیده بود.

بر همین اساس تعداد آرای ترامپ نیز در این ایالت به ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۴۵۴ رای رسیده بود.

ایالت جورجیا حکم مرگ و زندگی را برای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری دارد زیرا این ایالت ۱۶ رای الکترال داشته و اگر بایدن بتواند در جورجیا پیروز شده و آرای الکترال آن را تصاحب کند دیگر کار ترامپ تمام می‌شود.

لازم به ذکر است تا ساعتی قبل تعداد آرای مردمی ترامپ در جورجیا بیشتر از بایدن بود.

در سه دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری همواره نامزدهای جمهوریخواه در جورجیا پیروز شده‌اند.

ترامپ در کارولینای شمالی بایدن در پشت سر گذاشت

شمارش ۹۴ درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کارولینای شمالی گویای آن است که جو بایدن با کسب دو میلیون و ۶۵۵ هزار و ۳۸۳ رای، ۴۸.۷ درصد آرا را بدست آورده است.

در همین ایالت دونالد ترامپ با کسب دو میلیون و ۷۳۲ هزار و ۸۴ رای، ۵۰.۱ درصد آرای آن را کسب کرده است.

کارولینای شمالی ۱۵ رای الکترال دارد و در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ نامزد حزب جمهوریخواه برنده آرای آن شده بود.

ترامپ شکست را نمی‌پذیرد / اعمال ممنوعیت پرواز هر نوع هواپیما بر فراز منزل بایدن

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» در تماس با نزدیکانش گفته قصد ندارد شکست در برابر جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری را بپذیرد.

سی ان ان در گزارشی دیگر اعلام کرد که پرواز هر نوع هواپیمایی بر فراز منزل جو بایدن ممنوع شده است.

واشنگتن پست نیز صبح امروز گزارش داده بود که سرویس مخفی آمریکا برای محافظت از بایدن به ولمینگتون اعزام شده است؛ وی به احتمال زیاد امروز جمعه پیروزی خود را اعلام خواهد کرد.

در حال حاضر بایدن فقط ۶ رأی الکترال تا پیروزی قطعی در انتخابات ریاست جمهوری فاصله دارد.

پنسیلوانیا آبی شد

بر اساس آخرین نتیجه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در ایالت پنسیلوانیا که با شمارش ۹۸ درصد آرا به دست آمده، جو بایدن ۳ میلیون و ۲۹۵ هزار و ۳۱۹ رای معادل ۴۹.۵ درصد آرای مردمی را تصاحب کرده است.

بر همین اساس دونالد ترامپ نیز ۳ میلیون و ۲۸۹ هزار و ۷۲۵ رای مردمی معادل ۴۹.۴ درصد آرا را تصاحب کرده است.

پنسیلوانیا دارای ۲۰ رای الکترال است و در سه دوره قبلی انتخابات در رقابت‌های ۲۰۱۶ نامزد جمهوریخواهان برنده این ایالت بوده اما در رقابت‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۰۸ نامزد حزب دموکرات در این ایالت برنده شده است.

بایدن در نوادا پیشتاز است

بر اساس شمارش ۸۴ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت نوادا، جو بایدن اکنون ۶۰۴ هزار و ۲۵۱ رای معادل ۴۹.۴ درصد آرا را تصاحب کرده است.

بر همین اساس دونالد ترامپ نیز ۵۹۲ هزار و ۸۱۳ رای معادل ۴۸.۵ درصد آرا را در این ایالت به دست آورده است.

نوادا داری ۶ رای الکترال است و در سه دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همواره نامزدهای حزب دموکرات برنده آرای آن بوده‌اند.

بایدن در جورجیا از ترامپ سبقت گرفت

شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت جورجیا کماکان ادامه دارد و بر اساس آخرین نتایج اعلام شده تعداد آرای بایدن در این ایالت به ۲ میلیون و ۴۴۹ هزار و ۳۷۱ رای رسیده است.

بر همین اساس تعداد آرای ترامپ نیز در این ایالت به ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۴۵۴ رای رسیده است.

ایالت جورجیا حکم مرگ و زندگی را برای ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری دارد زیرا این ایالت ۱۶ رای الکترال داشته و اگر بایدن بتواند در جورجیا پیروز شده و آرای الکترال آن را تصاحب کند دیگر کار ترامپ تمام می‌شود.

لازم به ذکر است تا ساعتی قبل تعداد آرای مردمی ترامپ در جورجیا بیشتر از بایدن بود.

بایدن امروز جمعه اعلام پیروزی می‌کند

واشنگتن پست در خبر خود آورده است: سرویس مخفی آمریکا برای محافظت از بایدن به ولمینگتون اعزام شده است؛ وی احتمالاً صبح جمعه (به وقت محلی) پیروزی خود را اعلام خواهد کرد.

در حال حاضر بایدن فقط ۶ رای الکترال تا پیروزی قطعی در انتخابات ریاست جمهوری فاصله دارد.

احتمال اخراج ترامپ از توئیتر

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با انتشار پیامی به احتمال پایان فعالیت خود در شبکه اجتماعی توئیتر واکنش نشان داد و عنوان داشت که این شبکه اجتماعی از کنترل خارج شده است.

بر اساس سیاست توییتر در مورد اشخاص مردمی، در صورت باخت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ممکن است وی بخاطر نقض قوانین توئیتر برای همیشه از این شبکه اجتماعی اخراج شود.

وضعیت مبهم در دژ جمهوریخواهان

شمارش ۹۹ درصد از آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ایالت جورجیا نشان می‌دهد که «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات با کسب ۲ میلیون و ۴۴۶ هزار و ۸۱۴ رای ۴۹.۴ درصد آرای مردمی را کسب کرده است.

بر همین اساس «دونالد ترامپ» نیز با کسب ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۸۱ رای نیز ۴۹.۴ درصد آرا را تصاحب کرده است.

نکته عجیب در این رابطه آن است که هر دو نامزد ۴۹.۴ درصد آرای مردمی را تصاحب کرده‌اند و اختلاف تعداد آرای آنها کمتر از دو هزار رای است.

جورجیا ۱۶ رای الکترال دارد و در سه دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری همواره نامزدهای جمهوریخواه در آن پیروز شده‌اند.

رقابت شانه به شانه بایدن و ترامپ در پنسیلوانیا

شمارش ۹۵ درصد از آرای اخذ شده در ایالت پنسیلوانیا نشان می‌دهد که تا کنون «دونالد ترامپ» ۴۹.۶ درصد از آرای مردمی این ایالت را کسب کرده است.

بر همین اساس جو بایدن نیز توانسته ۴۹.۳ درصد آرای مردمی این ایالت را کسب کند.

پنسیلوانیا دارای ۲۰ رای الکترال است و اگر ترامپ در آن پیروز شود می‌تواند به برنده شدن در انتخابات ریاست جمهوری امیدوار باشد.

در انتخابات ریاست جمهوری دوره‌های گذشته، در سال ۲۰۱۶ ترامپ برنده آرای الکترال این ایالت بوده اما در انتخابات ۲۰۱۲ و ۲۰۰۸ نامزد حزب دموکرات یعنی باراک اوباما توانسته بود این ایالت را فتح کند.

وضعیت متفاوت جمهوریخواهان و دموکرات‌ها در کسب کرسی‌ها سنا و مجلس نمایندگان

نتایج شمارش آرای انتخابات کنگره که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شده نشان می‌دهد که در مجلس نمایندگان، دموکرات‌ها تا کنون ۲۰۸ کرسی و جمهوریخواهان ۱۹۳ کرسی را تصاحب کرده‌اند.

هر حزبی که بتواند ۲۱۸ کرسی مجلس نمایندگان را تصاحب کند رای اکثریت را در این نهاد در دست خواهد داشت.

در سنا نیز تا کنون دموکرات‌ها ۴۶ کرسی و جمهوریخواهان ۴۸ کرسی را تصاحب کرده‌اند.

هر حزبی که بتواند ۵۱ کرسی سنا را تصاحب کند، رای اکثریت را در سنا در دست خواهد داشت.

فاصله ۶ امتیازی بایدن تا رسیدن به کاخ سفید

بر اساس آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، جو بایدن نامزد حزب دموکرات توانسته تا ساعت ۷:۴۵ صبح جمعه ۲۶۴ رای از ۲۷۰ رای الکترال مورد نیاز برای پیروزی در انتخابات را به دست بیاورد.

بر همین اساس آرای الکترال «دونالد ترامپ» هم اکنون ۲۱۴ رای است.

بر اساس شمارش آرای مردمی نیز بایدن تا کنون ۷۳ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۷۰۱ رای مردمی معادل ۵۰.۵ درصد آرا را تصاحب کرده است.

میزان آرای مردمی ترامپ نیز تا صبح جمعه ۶۹ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۲۳۲ رای معادل ۴۷.۹ درصد آرا بوده است.

بایدن در آستانه پیشی گرفتن از ترامپ در ایالت جورجیا

تاکنون با شمارش ۹۹ درصد آرا در ایالت جورجیا تا این لحظه ترامپ و بایدن هر کدام به طور مساوی ۴۹.۴ درصد از آرای شمرده شده را به خود اختصاص داده‌اند.

با ادامه شمارش آرا در ایالت جورجیا، اختلاف میان دونالد ترامپ و جو بایدن تنها به کمتر از ۳۵۰۰ رأی کاهش یافته است. این در حالی است که روز گذشته و در آغاز شمارش آرا در این ایالت، ترامپ با ده‌ها هزار رأی جلوتر بود.

پنس: کنار ترامپ ایستاده‌ام

معاون رئیس جمهور آمریکا از دونالد ترامپ حمایت کرد.

«مایک پنس» پس از نشست خبری ترامپ در توییتی نوشت: من کنار رئیس جمهور ترامپ ایستاده‌ام و همه آرا قانونی باید شمرده شود.

قطع سخنرانی ترامپ توسط چند شبکه

شبکه‌های خبری سی‌بی‌اس، ای‌بی‌سی و ان‌بی‌سی هنگامی که ترامپ درباره تقلب در انتخابات آمریکا صحبت می‌کرد پخش سخنرانی او را قطع کردند.

ترامپ: قاطعانه در بسیاری از ایالت‌ها برنده شدم

در حالی که هنوز شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در برخی ایالت‌های سرنوشت ساز ادامه دارد و هنوز نتیجه قطعی مشخص نشده نامزد جمهوریخواهان باز هم مدعی تقلب در انتخابات شد.

دونالد ترامپ در نشستی خبری گفت: خیلی از آرا با تأخیر واصل شدند. من قاطعانه در بسیاری از ایالت‌ها همچون فلوریدا، ایندیانا و آیووا برنده شدم.

وی افزود: موج آبی در کار نبود بلکه یک موج قرمز به پا بود که رسانه‌ها آن را سانسور کردند.

ترامپ ادامه داد: با نظرسنجی‌ها اینگونه القا کردند که بایدن می‌تواند پیروز شود و سپس با رسانه‌ها، رای‌ها را سرکوب کردند. حزب دموکرات حزب شرکت‌ها و کارتل هاست ولی حزب ما حزب مردم است.

ترامپ ادامه داد: ناظران انتخاباتی را به مراکز شمارش آرا راه ندادند. می‌خواهند انتخابات را بدزدند. ما اجازه نمی‌دهیم. در پنسیلوانیا با اختلاف زیادی برنده شدم، اما در ادامه حاشیه برتری من کم شد و حالا آرای جدیدی پیدا شده و به ما اجازه نظارت نمی‌دهند.

وی افزود: دموکرات‌ها هیچ وقت باور نداشتند که می‌توانند این انتخابات را ببرند و به همین خاطر رأی‌گیری پستی برگزار کردند. تفاوتی ندارد چه کسی پیروز می‌شود نمی‌توانیم اجازه دهیم این اتفاق برای ایالات متحده آمریکا روی دهد.

بایدن: تمام آرا باید شمارش شود

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در پیامی توئیتری شمارش تمام آرای انتخابات را خواستار شده و نوشت: باید تمام آرا شمارش شود و مردم ساکت یا مورد ارعاب و تسلیم قرار نخواهند گرفت.

آخرین آمار شمارش آرا در ایالت‌های آریزونا و پنسیلوانیا

با شمارش ۸۶ درصد از آرای ایالت آریزونا، ترامپ ۴۸.۲ و بایدن ۵۰.۴ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

در ایالت پنسیلوانیا هم با شمارش ۹۳ درصد آرا، ترامپ ۴۹.۹ درصد از آرای این ایالت را کسب کرده است. ۴۸.۸ درصد از آرای پنسیلوانیا هم تا کنون به بایدن رسیده است.

بایدن: با شمارش تمام آرا پیروز خواهیم شد

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا بر شمارش تمام آرای این انتخابات تاکید کرد.

بر اساس این گزارش، «جو بایدن» عصر پنج شنبه به وقت محلی در نطقی تلویزیونی به همراه «کامالا هریس» معاون خود گفت: تردیدی نداریم پس از آنکه تمام آرا شمارش شود، من و سناتور هریس پیروز خواهیم شد.

بایدن همچنین با دعوت به آرامش، افزود: کار شمارش آرا در حال انجام است و از همه می‌خواهم آرامش خود را حفظ کنند.

برای مطالعه رویدادهای بیشتر انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به اینجا مراجعه کنید.

کد خبر 5064631

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 4 + 12 =

  نظرات

  • IR ۰۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۶
   1 1
   چه دنیای عجیبی است خون آشام ترین دولت طول تاریخ بشر وحشی تریتن دولت طول تاریخ بشر پلید ترین دولت طول تاریخ بشر نامردترین دولت طول تاریخ بشر برده دار ترین دولت طول تاریخ بشر حرمت شکن ترین دولت طول تاریخ بشر (صدها هزار بار بدتر از قوم لوط و ... ) مدافع حقوق بشر شده و تمام دنیا از او حساب می برن
  • RO ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۶
   3 1
   ترامپ رای میاره
  • مرتضي IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۶
   2 0
   فقط عمو ترامپ
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۶
   1 1
   خدا کند مستاجر جدید کاخ سفید،به تحریم ظالمانه ترامپ بر علیه مردم ایران خاتمه دهد.
  • IR ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۶
   1 0
   جریان چیه سه روزه که تعداد رای ها ۲۱۴ به ۲۶۴ نشون داده میشه، کاسه ای زیر نیم کاسه هست؟
   • علی IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
    1 0
    مرگ بر آمریکا