استراتژی توسعه صنعتی کشور مشخص شود

رئیس جهاد دانشگاهی از آمادگی برای اجرای برنامه هایی در راستای توسعه ساخت داخل و افزایش بهره وری خبر داد و گفت: بسیار ضروری است استراتژی توسعه صنعتی کشور مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از جهاد دانشگاهی، تفاهم‌نامه‌ همکاری جهاددانشگاهی و معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌منظور ارتقا سطح فناوری تولیدات داخلی، بومی‌سازی فناورهای وارداتی، ساخت قطعات و تجهیزات موردنیاز در داخل کشور امروز ۸ بهمن ماه به امضای دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی و دکتر صادقی نیارکی معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت رسید.

دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاددانشگاهی در مراسم امضای این تفاهم‌نامه اظهار داشت: جهش تولید و افزایش بهره‌وری که منجر به توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال شود زمانی اتفاق می‌افتد که اقتصاد ما متکی بر تولید ملی و تولید ملی نیز متکی بر توسعه علمی و فناورانه پیشرفته‌ خودمان باشد که بتواند روزآمدی خود را در رقابت‌پذیری در بحث کیفیت و قیمت محصولاتی که در داخل تولید می‌شود حفظ کند.

وی افزود: اگر بر حسب ضرورت نیاز است تا خدماتی را از خارج کشور وارد کنیم حتماً در مقابل انتقال فناوری و بخش کوچکی از بازار ما باشد و این فناوری جذب و فهم شده و ارتقا داده شود تا فناوری متعلق به خودمان شود.

رئیس جهاددانشگاهی با تاکید بر اینکه در کشور توان تولید اغلب فناوری‌های مورد نیاز وجود دارد، ادامه داد: به شرطی که این باور ایجاد شود که این توانمندی وجود دارد و می‌توان به موقع به آن پرداخت و زیرساخت‌های مورد نیاز برای تولید فناوری و اثبات کیفیت فناوری ایجاد شود.

طیبی افزود: جهاددانشگاهی بر اساس تجربه ۴۰ ساله‌ خود از سال ۱۳۵۹ تا به حال تجربه ارزشمندی را دارد و می‌تواند در مأموریتی که معاونت صنایع وزارت صمت در راستای توسعه صنعتی کشور برای ما تعریف کرده نقش بسیار مهمی ایفا کند. زمینه‌هایی که ما به قادر به تولید و توسعه فناوری هستیم در آن مشخص شده و اعلام آمادگی کردیم که در تدوین استراتژی‌های توسعه فناوری در صنایع مختلف ما می‌توانیم در کنار وزارت صمت باشیم.

وی خاطرنشان کرد: چیزی که بسیار ضروری است اولاً استراتژی توسعه صنعتی کشور مشخص شود و در آن استراتژی توسعه صنعتی قابل ریل گذاری و استراتژی توسعه فناوری بومی هم کاملاً مشخص باشد که این مهم در برنامه‌های وزارت صمت خوشبختانه وجود دارد.

رئیس جهاددانشگاهی تاکید کرد: همچنین جهاددانشگاهی اعلام آمادگی می‌کند در برگزاری همایش‌ها و سمینارهای که با هدف توسعه و تعمیق ساخت داخل و افزایش بهره وری صورت می‌گیرد همکاری کند.

طیبی با اشاره به بحث اقتصاد مقیاس ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در کشورمان داریم این است که فکر می‌کنیم یک استراتژی برای دادن مجوز موافقت اصولی در کشور وجود ندارد.

کد خبر 5132397

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =